Sama o sobě není láska nebo románek nikdy jen tak. A ještě víc komplikací do hry vstupuje, pokud se jedná o vzplanutí na pracovišti. Jak vztah ovlivní vaši pracovní dynamiku? Co když je tím druhým váš šéf? Nebo vy jeho? Ale hlavně, co bude po tom, pokud byste se rozešli?
Něco o tom ví Lisa Clampitt, majitelka seznamky Clampitt Matchmaking, která vztahy na pracovišti řešila ve své kariéře už tolikrát.
Pokud máte vztah s kolegou, musíte se rozhodnout, jestli o tom řeknete ostatním. A první věc, kterou byste při tom měli zvážit, je firemní politika. „V mnoha společnostech je randění na pracovišti zapovězeno,“ říká Clampitt. Ale i pokud má společnost liberálnější postoj, vyplatí se o vašem tajemství pomlčet. Protože pak kolem sebe nemáte konstantně porotu, která by vztah ještě víc komplikovala.
Čtěte také: Stará láska nerezaví, říká známé přísloví. A vědci mu dávají za pravdu
Největší problém je však to, když se pár rozpadne a oba dva mají svou práci rádi. „Máte toho druhého pořád na očích, pozorujete ho, vztahujete si na sebe spoustu věcí, třeba se i podezříváte a musíte se jeden druhému vyhýbat,“ popisuje Clampitt, která vidí řešení v tom, aby se pár už na začátku domluvil, že pokud vztah skončí, tak jeden firmu opustí.
„Vyhnete se tak trapným momentům v kuchyňce, kdy nevíte, co si máte říct. Navíc je těžké posunout se dál, když se pořád potkáváte,“ popisuje Clampitt typické situace, které řeší se svými klienty.
Porozchodová fáze je ještě složitější v tom případě, že je jeden z páru na vyšší pozici nebo dokonce šéf toho druhého. Ten na nižší pozici v páru se tak stává mnohem zranitelnějším a má pocit, že dává sám sebe všanc, riskuje, že jej po rozchodu nadřízený může vyhodit.
„Taky může mít pocit, že pokud udělá něco špatně, může se mu ten druhý mstít, může jej na pracovišti ponížit,“ vysvětluje Clampitt a dodává, že nejdůležitější je ukončit vztah zcela jasně a srozumitelně: „Celé situaci pomůže, když budete mluvit na rovinu. Nedovolte, aby byl váš rozchod neurčitý.“