Jak na lepší Česko? Tuhle otázku si pokládáme už od dob prvního vydání Forbesu. A ani v době války, astronomické inflace a ekonomické krize tomu není jinak. Co dělat, aby český byznys přežil podzim? Jak dosáhnout toho, aby se nám všem v naší zemi žilo lépe?
Ptáme se podnikatelů, vědců i politiků. A ptáme se i vás. Naše tázání tradičně vyvrcholí 13. října na nejnabitější byznysové konferenci Lepší Česko. Do té doby se však každý den bavíme s nejúspěšnějšími byznysmeny a zároveň nejbohatšími lidmi Česka a přinášíme jejich rady na to, jak posunout naši zemi zase o krok dál.
Jako další se o svou radu podělil 48. nejbohatší Čech Martin Vohánka, hlavní majitel značky Eurowag, digitalizující nákladní dopravu. Muž, který jde rád příkladem, patří mezi největší filantropy u nás: za posledních patnáct let věnoval 190 milionů korun na nejméně padesát projektů.
Jeho firma loni vstoupila na londýnskou burzu a Vohánka se tak zařadil mezi hrstku českých miliardářů, kteří stojí v čele veřejně obchodovatelné firmy. Jak podle něj dosáhnout lepšího Česka? Tady je jeho rada.
Nejde jen o to přežít letošní podzim. Řešme s urgencí krátkodobé problémy, ale ne způsobem, který nás bude bolet později ještě víc.
Energetickou krizi je třeba vyřešit mantinely, které zajistí, abychom se vyhnuli nejhoršímu – ať už pro občany, tak pro firmy. Zemi i celou ekonomiku zas a znovu postaví na nohy slušnost, respekt a odhodlání. Rozhodně ne zlevněný plyn od masového vraha.
Chceme-li dlouhodobě prosperovat, potřebujeme přepracovat to, jak učíme, ale také co učíme. Naše ekonomika nemůže spoléhat na nic moc jiného než talent, inteligenci a šikovnost lidí. Ve vzdělání jde také o naši odolnost. Tu získáme mimo jiné tím, že nebudeme brát hodnoty, díky kterým jsme součástí nejvyspělejší části světa, jako nějaký doplněk, naivitu či luxus.
Je to právě naopak. Hodnoty, které člověk i firma žijí, jsou nejen zdrojem udržitelného úspěchu, ale i samostatným produktem – potravou naší duše.
Musíme být schopni vyvíjet, vytvářet, vyrábět a prodávat vlastní značky. Přestat být subdodavateli pro jiné. Jen tak zvýšíme naši „cenu“ ve světové ekonomice. Proto jsem s dalšími inicioval projekt 2. ekonomické transformace.
Hospodářství stojící na vysoké přidané hodnotě ale nepostavíme beze změn ve vzdělávání. A proto říkám, že stejně jako jsou provázané současné krize (bezpečnostní, energetická, klimatická), musí být vzájemně propojené a komplexní i jejich řešení. Strategická je v tom role podnikatelů a podnikatelek, kteří se nesmí zaleknout změn a své odpovědnosti při jejich řešení.
S nejbohatšími lidmi Česka i dalšími inspirativními jmény z řad byznysu, vědy i veřejné správy budeme o budoucnosti naší země na konferenci Lepší Česko diskutovat 13. října 2022 od 8:00 v prostorách pražského DOX+.
Buďte s námi u toho. Svou vstupenku si můžete koupit TADY.