13.10.2022
DOX+, Praha
Konference Forbes Lepší Česko je streamovaná na Forbes Youtube kanále, live na sociálních sítích Forbesu a na iVysílání České televize.
V jakém stavu a v jaké kondici je naše země? Co je potřeba udělat, aby byl život v ní lepší? Jak zajistit dobrou budoucnost? Jak proplout úskalími mimořádně těžkých časů, v nichž se právě teď nacházíme? A co pro nás znamená předsednictví v Radě EU?
Konference Lepší Česko dává dohromady byznysovou, politickou a akademickou elitu země a hledá spolu s ní odpovědi a řešení. Jak zajistit konkurenceschopnost průmyslu v dobách extrémně drahých energií? Co má dělat vláda a co byznys? Vidíme všechny hrozby, vyplývající z dokonalé bouře nestability, válečného stavu v Evropě, vysoké inflace a velké energetické krize a revoluce v jednom? Kam nás teď vede Green deal a jak mohou v kritických dobách pomoct zásadní inovace? Jakou roli teď hraje věda a výzkum? Může Česku pomoct vymanit se z role subdodavatelské ekonomiky? A jak připravit na budoucnost děti, které dva roky čelily výuce v covidu a teď jsou konfrontovány s válkou několik set kilometrů od našich hranic? Nejlepší čeští podnikatelé, členové vlády a akademici budou hledat odpovědi 13. října 2022 v DOX+. Buďte u toho. Hledejte odpovědi spolu s námi.
Vstupenky můžete zakoupit ZDE.
Program konference:
Jak je na tom Česko?
8:00 Registrace, káva & snídaně
9:00 Úvodní slovo Petra Šimůnka, šéfredaktora Forbesu
9:05 Slavnostní zahájení konference, Petr Fiala, premiér ČR
9:10 Forbes Index Lepší Česko
9:15 Jak se na Česko a svou budoucnost dívají Češi
– Jakub Malý, Ipsos
9:25 Keynote Speech
– Tomasz Wiatrak, ORLEN Unipetrol
9:30 Socioekonomická zranitelnost Evropy a proč nás musí zajímat.
Díky big data můžeme vidět například naše zranitelná místa, jaké dopady a příležitosti přináší twin-transition, tedy digitalizace nebo Green Deal, nebo k čemu může ještě vést válka na Ukrajině.
– Michal Kořan, Global Arena Research Institute
9:45 DISKUSE
Na Lepším Česku 2021 se přední odborníci shodli, že je velkým problémem bagatelizování rizik. Vedle možné eskalace konfliktu na Ukrajině varovali i před několika dalšími hrozbami od nedostatku potravin po kyberbezpečnost. Poučili se Česko i Evropa z covidu i z probíhající války? Jak se věnuje stát a byznys prevenci?
– Jan Dobrovský, bpd partners
– Petr Kolář, diplomat, bývalý velvyslanec v USA a v Rusku
– Petr Krogman, Agromino
10:20 Jak moc se s covidem a válkou změnil svět. A český pohled na něj.
Jak řekl Peter Thiel, Západ řešil, kdo může na který záchod, ale neřešil podstatné věci. Krize během covidu, válka na Ukrajině, uprchlická krize a krize ekonomická možná povedou k přehodnocení přístupu. Na čem ale vlastně stavíme? Proč je důležité bavit se o našich hodnotách a o významu svobody?
– Michal Horáček, spisovatel, antropolog
– Luděk Sekyra, Sekyra Group
10:35 Coffee break
11:05 Jaký zvolit kurs v ekonomické bouři
Česku i Evropě hrozí velká ekonomická krize. Velmi vysoká inflace spolu s dalšími problémy může vést k výraznému snížení životní úrovně. Co s tím nyní můžeme udělat? Jaký zvolit kurs, abychom se vyhnuli ztroskotání? Pomohla by společná fiskální a monetární politika s EU nebo potřebujeme stát pevně na svých nohou?
– Helena Horská, NERV
– Petr Sklenář, J&T Banka
– Jan Švejnar, CERGE-EI
11:30 Špičky českého byznysu o budoucnosti
Jaké dopady má ekonomická situace země na firmy a jednotlivce? Jak se připravují přední špičky českého byznysu a jak podle nich funguje prevence a spolupráce ze strany státu? Kde můžeme hledat a nalézt co nejlepší řešení?
– Štěpán Ašer, J&T Banka
– Zbyněk Frolík, Linet
– Kateřina Zapletalová, Moser
12:05 Dlouhodobá (ne)připravenost státu čelit rizikům
Společnost nyní řeší především aktuální krize, existují ale rizika, o kterých víme i desítky let dopředu. Trend stárnutí populace a s ním spojená rizika jsou všem známá, jedná dle toho stát adekvátně? Co by se mohlo stát, kdyby uvolnil ruce soukromému sektoru a ten by mohl pomoci?
– Dušan Quis, Česká asociace pojišťoven
12:20 Stará a nová energie – šance a rizika
Jaké dopady mají a mohou mít regulace v Evropské unii na naše životy? Plánuje zakázat spalovací motory, přes ESG bojovala proti uhelnému průmyslu a jaderná energie měla nejistou budoucnost, což se kvůli aktuální závislosti na Rusku mění. Co můžeme udělat pro zmírnění aktuální krize a jak můžeme předcházet těm dalším? Vyhýbají se rizikům lépe firmy nebo státy?
– Mikuláš Bek, ministr pro evropské záležitosti, Vláda ČR)
– Tomáš Herink, ORLEN Unipetrol
– Jan Světlík, Cylinders Holding
– Pavel Tykač, Sev.en Group
12:55 Oběd
13:55 Udržitelnost a inovace jako řešení
Zatímco během covidu kvůli státnímu centrálnímu plánování nebyly ani roušky, lidé dokázali vše od šití až po výrobu očkovacích látek. Potřebují firmy a jednotlivci od státu nasměrovat k inovacím a udržitelnosti, nebo je to směr, kterým se vydávají sami?
– Jan Brázda, PwC
– Simona Kijonková, Packeta Group
– Helena Langšádlová, ministryně pro inovace, vědu a výzkum, Vláda ČR
– Vítězslav Lukáš, ABB ČR
14:35 Věda, byznys, udržitelnost
– Barbara Paldus, Codex Beauty, vědkyně
14:45 Lék na pamět pro celý svět
– Martin Tolar
14:55 Mladé Česko
– Karel Kovář, influencer, moderátor
– Tadeáš Kula, Reknihy
15:10 Proměna světa a naše děti
I děti za sebou mají dva roky covidu, prožívají válku a ve svých domácnostech se zřejmě nevyhnou ekonomické krizi a poklesu životní úrovně. Jaký dopad má tato doba na jejich životy a jak se k těmto výzvám staví české školství? Co můžeme udělat pro to, aby měly děti hezčí dětství a kvalitní vzdělávání?
– Vladimír Balaš, ministr školství, mládeže a tělovýchovy, Vláda ČR
– Nikola Gray Jirousek, The Ostrava International School
– Ivana Tykač, Women for Women
15:50 Ukončení konferenční části
15:55 Koktejl & networking
Vstupenky na letošní ročník konference Lepší Česko můžete zakoupit ZDE.