Tom Cruise v Minority Report na to měl tři sourozence, pamatujete? Lidi ponořené v podivném bazénku, kteří snili a předpovídali, kdo, kdy a jak se pokusí spáchat vraždu. A Tom se svým týmem tomu pak zabránili.

Telepaty se schopností vidět do budoucnosti sice v reálném světě nemáme, předpovědět, nebo alespoň odhadnout, kdy a kde by mohlo dojít k teroristickým útokům, se ale snažíme i tak. Nejrůznějšími způsoby. Jak by mohla pomoci zdánlivě nesouvisející lingvistická analýza, nedávno na svém blogu na The Conversation.com shrnula Sheryl Prentice z Lancasterské univerzity.

Vychází přitom z jednoduchého předpokladu – teroristé se musejí někde domlouvat a dost často k tomu používají internet a veřejné kanály na sociálních sítích. A pak by mohlo stačit jediné – s pomocí speciálních programů vypozorovat, jak se mění jazyk a způsob komunikace předtím, než k nějakému útoku dojde, a sledovat, kdy se tyto znaky objeví znovu.

Studie, kterou vydalo mezinárodní vědecké nakladatelství Taylor & Francis, například tvrdí, že v době, která předchází úderu, se extremisté dorozumívají výrazně jednodušeji – respektive jejich jazyk se zjednodušuje, stejně jako struktura jejich vzkazů – skládají se z kratších slov i vět.

Sama Prentice zkoumala se svými kolegy Paulem J. Taylorem a Paulem Raysonem jazykové vzorce, které používají extremistické skupiny hlásící se Islámskému státu. Tým přišel na to, že díky metodě tzv. kolokace (spojování slov, která spolu gramaticky a sémanticky souvisí) se dá automaticky vyfiltrovat, k čemu se teroristé odkazují pozitivně a k čemu naopak negativně. To by, společně s následnou analýzou kontextu, podle Prentice mělo usnadnit určování toho, kterým lidem nebo v jakých místech hrozí nebezpečí.

Lidé z nevládního Qatar Computing Research Institute zkoumali zase to, jak se sympatizanti Islámského státu chovají na Twitteru, a kromě jiného přišli na zajímavou věc – jeho přívrženci (mezi které rozhodně nepatříme) častěji rozepíšou celé jméno organizace a zdůrazní tak slovo „stát“, kdežto jeho odpůrci mnohem pravděpodobně použijí zkratku ISIS.

Tenhle přístup má ale své limity – pracuje totiž jen s předpokladem, že se teroristé na svých akcích domlouvají a že tyhle domluvy je možné předem sledovat.