Venezuela se nedávno stala jedním z mála míst na Zemi, kde se zastavila výroba světového nápoje Coca-Cola. Společnost Femsa, tedy mexická stáčírna, která Venezuelu Coca-Colou dosud zásobovala, výrobu své vlajkové lodi zastavila, protože jí jednoduše došel cukr. V každém litru je totiž ekvivalent 27 kostek cukru.
Až na vzácné výjimky jako Kuba či Severní Korea je tento slazený hnědý nápoj k dostání prakticky po celém světě – k prodeji je nabízen ve 24 milionech obchodů. Coca-Cola má základnu v Atlantě a tak jako jiní nápojoví magnáti ovlivňuje skrze místní stáčírny pokles či růst dané ekonomiky.
Kvůli dluhové krizi se od roku 2012 v Řecku zavřely už dvě továrny a otevřené tam zůstávají tři, připomíná server Quartz. V roce 2005 začala Coca-Cola plánovat vstup do válkou zničeného Iráku navzdory tomu, že zde americká armáda stále bojovala s povstalci. Po pádu komunismu se společnost vrhla na trhy zemí východní Evropy, jejichž ekonomiky byly po totalitní vládě v troskách.
Zásilky Coca-Coly předznamenávají začínající ekonomickou změnu, tvrdil Tom Standage, autor bestselleru History of the World in Six Glasses, když komentoval zahájení prodeje nealkoholických nápojů v Barmě poté, co tam přestaly platit americké obchodní sankce. „Coca-Cola je jako kapitalismus v lahvi,“ pronesl Standage. Zastavení výroby coly je tak jasnou známkou toho, že kondice ekonomiky začíná střemhlav upadat.
Čtěte také: Kingův bojkot i faux-pas s Krymem: 10 faktů o Coca-Cole, které možná neznáte
Občanská válka v Jižním Súdánu a následné oslabení dolaru zanechalo místní továrny na Coca-Colu na suchu. Tzv. Arabské jaro, tedy vlna nepokojů ve většině arabských zemí, která odstartovala v roce 2010 v Tunisku, zas znamenalo uzavření továren v několika zemích, i když v některých byla výroba posléze obnovena. V Namibii nedávno společnost zastavila výrobu nápojů v plechovkách, protože vleklé období sucha způsobilo nedostatek vody.
Aktuální nedostatek cukru ve Venezuele je podle Ministerstva zemědělství USA výsledkem amoku, který postihl tamní vládní politiku. Farmáři vysazují méně akrů cukrové třtiny a tak i méně sklízí, to vše kvůli cenovým kontrolám, vyšším nákladům na produkci i nedostatku přísunu umělých hnojiv.
Femsa to ale s Venezuelou nehodlá jen tak vzdát a aby potvrdila svůj dlouhodobý závazek zemi, platí pracovníkům tzv. kompenzaci za solidaritu, než se zásoby cukru zase obnoví. Mezitím mohou Venezuelané pít vodu nebo Coca-Colu Light, kterou je Femsa stále schopna produkovat.