Úspěšný půlrok hlásí český výrobce alarmů, firma Jablotron. Ta si ho nadělila k letošním oslavám 30 let od založení. Místo plánovaného veselí se společnost stejně jako všichni ostatní musela popasovat s pandemií koronaviru, ale i přes obavy z dopadů preventivních opatření zatím Jablotron dosahuje výborných výsledků: první polovinu roku zakončil v porovnání s rokem předchozím dokonce s mírným nárůstem zisku.
„Díky exportnímu zaměření firmy pomohlo oslabení koruny vůči euru. Kvůli zrušení mnoha akcí a veletrhů jsme navíc našli další úsporu v rozpočtu,“ přibližuje obchodní ředitel Ladislav Šilhán. V celé situaci vidí ovšem i příležitost: „Situace nás donutila najít rychleji jiné cesty, jak oslovovat naše zákazníky. Pružně jsme proto začali organizovat online školení našich montážních partnerů a mnohem více se zaměřujeme na online marketing,“ dodává Šilhán.
Ještě před zavedením plošných vládních nařízení vedení celou firmu v březnu na 14 dní dobrovolně uzavřelo. „Přijali jsme toto nevynucené opatření k ochraně zdraví našich zaměstnanců a jejich rodin s cílem zabránit co nejrychleji šíření viru. Současně jsme tímto krokem chránili naše klíčové spolupracovníky,“ říká ředitel společnosti Mirek Jarolím.
Během uzavření firmy se Jablotron připojil k výzvě TUL a ČVUT a zahájil 3D tisk adaptérů pro celoobličejovou masku pro zdravotníky. Výroba probíhala na čtyřech zařízeních v nepřetržitém režimu, a Jablotron tak byl schopen produkovat až 250 adaptérů týdně. Firma navíc darovala více než 11 tisíc ochranných pomůcek zdravotnickým zařízením. Roušky, ochranné obleky a ochranné návleky na boty tak obdržela Nemocnice Jablonec nad Nisou, Krajská nemocnice Liberec, Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a také Domov seniorů U Přehrady.
Po svém znovuotevření firma zavedla přísná opatření s cílem minimalizovat riziko nákazy. Vnitřní prostory jsou pravidelně dezinfikovány, všichni zaměstnanci jsou vybaveni ochrannými pomůckami, a pokud to povaha práce dovoluje, mohou i nadále pracovat z domova. Současně byla zavedena opatření minimalizující kontakt zaměstnanců s okolním světem, jako omezení osobních schůzek nebo služebních cest.
Mnohaletá zkušenost ukazuje, že odvětví zabezpečovací techniky krize příliš neovlivňují. Zvyšující se nezaměstnanost naopak zpravidla vede k nárůstu kriminality, a to následně vyvolává vyšší poptávku po zabezpečení. Situace z března letošního roku navíc ukázala jednu zvláštnost: opatření donutila mnoho firem v České republice i Evropě svůj provoz zcela uzavřít a zavřené podniky se pak staly lákadlem pro zloděje. Firmy tak musely začít řešit své zabezpečení.
Navzdory dobrým hospodářským výsledkům odhaduje vedení společnosti vývoj příštích měsíců spíše opatrně. Virus ukázal, jak rychle se plány mohou změnit a jak pružně se firmy musí situaci přizpůsobit. „Naše výsledky pozitivně ovlivnilo mnoho faktorů. Do budoucnosti se tak díváme s respektem a střízlivým očekáváním,“ uzavírá spolumajitel firmy, kterou zakládal, a 37. nejbohatší Čech podle žebříčku Forbesu Dalibor Dědek.