Všichni ten lahůdkářský evergreen známe. Veka, domácí pomazánka a nahoře tradiční surovina jako šunka, vajíčko nebo sýr. V Bistru Sisters sice najdete i tuhle „klasiku“, především ale originální a moderní pojetí obložených chlebíčků, které odráží současné gastronomické trendy. Rozpovídala se o nich Kateřina Čížková, manažerka podniku.

V čem se Bistro Sisters odlišuje od jiných lahůdkářství?
V Sisters si zakládáme na tom, že je u nás vše čerstvé. A nemyslím tím jen to, že pracujeme pouze s čerstvými a kvalitními surovinami – tedy vekou, pomazánkami, šunkou, sýrem a dalšími ingrediencemi. Co nás odlišuje především, je samotný proces výroby. Do vitríny se ráno připravuje maximálně deset chlebíčků od každého druhu. Jak postupně ubývají, mažou se nové. U nás se vám skutečně nestane, že byste přišli pozdě odpoledne a za sklem na vás čekal chlebíček z rána. Tím pádem ani chlebíček z předešlého dne u nás nenajdete.

Kolik chlebíčků denně vyrobíte?
Obliba našich chlebíčků roste, a tak v současné době připravíme i 450 chlebíčků denně. K tomu ještě děláme tak 50 kusů kanapek.

Z kolika druhů chlebíčků si můžeme v Sisters vybírat?
Aktuálně nabízíme čtrnáct druhů chlebíčků. Myslíme i na ty, co mají alergii či intoleranci na lepek, a tak většinu z nich dokážeme připravit i v bezlepkové variantě. Všechny druhy vyrábíme i jako kanapky. A každý měsíc do nabídky zařazujeme takzvaný chlebíček měsíce, který buď odráží sezónní trendy, nebo se váže k nějakému svátku.

Jaké trendy ovlivňují výrobu chlebíčků?
Už delší dobu je trendem zdravý životní styl, který souvisí i s konzumací jídla. Vedle klasických chlebíčků třeba se šunkou a sýrem se snažíme zařazovat i tzv. „odlehčené“.

Velmi oblíbené jsou například chlebíčky ze žitného chleba s petrželovým pyré, vepřovou panenkou a karamelizovanou cibulkou, chlebíček ze žitného chleba s vajíčkovou pomazánkou nebo bramborový chlebíček s avokádovou pomazánkou, pršutem a zrníčky z granátového jablka.

V celé alianci Together, kam Bistro Sisters patří, se snažíme připravovat jídla z čerstvých lokálních a sezónních surovin. Ty se nám daří většinou zakomponovat do chlebíčku měsíce. V září si tak naši hosté mohli pochutnávat na dožínkovém chlebíčku, v říjnu na chlebíčku s dýňovou pomazánkou, sušenou jelení kýtou a brusinkami a v listopadu mohou přijít na chlebíček se zelím, husím prsem a povidly.

Který chlebíček mají vaši zákazníci nejraději?
Jednoznačně vede šunkový chlebíček, a to jak u tuzemských hostů, tak i turistů, kteří chtějí ochutnat něco typicky českého. Populární jsou ale i chlebíčky méně tradiční, jako je roastbeefový, nebo vajíčkový na žitném chlebu. V říjnu byl u našich zákazníků ve velké oblibě chlebíček měsíce s dýňovou pomazánkou, sušenou jelení kýtou a brusinkami.

V Sisters se nespoléháme jen na tradiční receptury, ale sledujeme, co se obecně v celé gastronomii děje a co je in. Na základě toho vymýšlíme nové recepty. Jakmile je doladíme chuťově, přijde na řadu estetická stránka, na niž klademe velký důraz. Chceme totiž, aby naše chlebíčky byly nejen gurmánským zážitkem, ale i pastvou pro oči.

Kam si mohou zájemci na ně chlebíčky zajít?
Máme dvě pobočky v Praze. Jedna se nachází ve Spálené ulici, druhá v Dlouhé. Tam se dělíme o prostory s Cukrářem Skálou. Objednat si chlebíčky můžete i online, a to přímo na webových stránkách bistrosisters.cz. Buď si pro ně přijdete na pobočky, nebo vám je doveze kurýr.


Recept na chlebíček s dýňovou pomazánkou, sušenou jelení kýtou a brusinkami

Jako základ tohoto chlebíčku jsme zvolili klasickou chlebíčkovou veku – kombinace vláčné máslové veky a dýňové pomazánky je fantastická. Jestli ale upřednostňujete tmavé pečivo před světlým, můžete sáhnout po celozrnném žitném chlebu.

Očištěnou dýni hokkaido nakrájíme na kostky, lehce osolíme (dosolit dle chuti můžeme případně po rozmixování), zastříkneme olivovým olejem a pečeme 30 minut na 160 stupňů. Upečenou dýni ihned rozmixujeme do hladka. V rendlíku rozpustíme máslo (na jeden kilogram dýně potřebujeme 200 gramů másla), které ještě teplé opatrně vmícháme do teplého dýňového pyré. Pozor: dýňové pyré nesmí vychladnout, aby se obě ingredience spojily do hladké hmoty. Hotovou pomazánkou naplníme cukrářský rukáv a dáme do lednice.

Zatímco nám bude chladnout dýňová pomazánka, opražíme na sucho dýňová semínka a rozmixujeme zavařené brusinky. Sušenou jelení kýtu nakrájíme na velmi tenké plátky. Poté už jen šikmým řezem nakrájíme veku, pomocí cukrářského rukávu na každý chlebíček naneseme vrstvu dýňové pomazánky, naaranžujeme plátky jelení sušené kýty, pokapeme brusinkovým gelem (pomůže nám buď dávkovací lahev, nebo obyčejná kávová lžička) a zasypeme praženými dýňovými semínky. Do středu chlebíčku zapíchneme kytičku řeřichy a náš dokonalý podzimní chlebíček je připravený sklízet obdiv a chválu.