Na platformě Quora se objevila tato otázka: Má devítiletá dcera už od pěti let opakuje, že se chce stát astronautkou. Jak ji mohu co nejlépe podporovat a pomoci jí na cestě za tímto snem?
Server Quartz požádal o odpověď Roberta Frosta, instruktora a letového kontrolora NASA.
„To nejdůležitější je podporovat a živit její zájem, aniž byste se jej snažili přebrat za svůj,“ radí Frost. „Musíte být neustále připraveni jí něco nabídnout, ale ona musí cítit, že o své budoucnosti rozhoduje sama. Vaším úkolem bude pro ni zajistit odpovídající zdroje a pomáhat najít příležitosti.“
Nejméně nákladné možnosti
Na internetu se dá najít spousta skvělých informací, a dokonce zdarma. Navštivte společně webovou stránku NASA Kids Club, kde najdete mnoho puzzle, her a dalších aktivit pro děti všech věkových kategorií. Další výbornou stránkou plnou informací a aktivit je The Space Place, také pod hlavičkou NASA. Vesmírná agentura stránku navrhla tak, aby se obsah dal snadno filtrovat podle věku dítěte.
Na stránkách NASA také najdete životopisy všech astronautů. „Takže chce-li vaše dcera být jednou z nich, mohlo by pro ni být velice inspirující přečíst si o opravdových lidech, kteří to dokázali,“ myslí si americký instruktor. „Pro vás to je skvělá možnost, jak jí ukázat, že ačkoli to obnáší opravdu hodně tvrdé práce, nejde rozhodně o nic nemožného. Třeba jí dejte každý týden přečíst jeden životní příběh.“
Čtěte také: Jak byznys posouvá vesmírné závody do nových dimenzí
Každý zájemce si tam může přečíst o ženách jako Sally Ride, Ellen Ochoa, Peggy Whitson a Tracy Caldwell Dyson. Mladá dívka pak může další inspirující materiály najít na NASA stránce „Women of STEM“ (Ženy ve vědě, technologiích, strojírenství a matematice).
Nejnákladnější možnosti
NASA má program jménem „Pas vesmírného průzkumníka“. Jde o program, kde si děti postupně sestaví svůj „pas do vesmíru“ tím, že navštíví všech 14 návštěvnických center NASA a muzeum raketoplánů. Tato centra jsou rozmístěna všude po USA od Kalifornie po New York, takže to může být docela finančně náročné.
Pokud se rozhodnete navštívit návštěvnické centrum NASA, určitě si předem prověřte, zda nejsou plánovány nějaké aktivity. Třeba budete mít šanci poobědvat i s opravdovým astronautem. Při Kennedy Space Center na Floridě a Marshall Space Center v Alabamě probíhají vesmírné tábory. Děti všech věkových kategorií se zde mohou účastnit denních, týdenních i delších programů a čerpat zkušenosti z první ruky.
Připravit ji
„Většina toho, co napíšu dál, nebude aktuální dříve, než vaše dcera bude na střední škole,“ říká Frost. „Pomoci dítěti stát se dobrým kandidátem do programu pro astronauty je holistické úsilí. Bude muset pracovat jak na těle, tak na mysli. NASA hledá žadatele vyrovnané, schopné po fyzické i psychické stránce. Bude muset být dobrá ve všech školních předmětech a měla by také aktivně sportovat. Mezi astronauty je například velmi populární orientační běh.“
Čtěte také: Čekání na vesmírné „ahoj“. Jak delfíni pomáhají vypátrat mimozemšťany
Astronauti pocházejí z mnoha profesí, takže co se týká kariéry, výběr není nijak limitován. Tři nejčastější jsou pilot, lékař a technický inženýr. Nicméně NASA už v historii vybrala astronauty z mnoha oborů od chemiků pro specialisty námořní pěchoty SEAL. Zájemce o vesmírné lety by si tak měl zvolit takovou kariéru, která mu bude vyhovovat – protože se jí bude muset po nějakou dobu věnovat. Být astronautem totiž není hlavní povolání, vždy vedlejší. Excelovat v hlavním zaměstnání by proto mělo být prioritou, neboť průměrností na panel vybírající astronauty dojem neuděláte.
Poptávka NASA po nových členech týmu astronautů se vždy odvíjí od jejich aktuální potřeby. Někdy je potřeba doplnit stavy pilotů, kteří odešli, někdy je ale zase třeba posílit řady specialistů misí. Pravděpodobně nejjistější cestou je zkombinovat technické vzdělání a výcvik pilota.
„Ať se přihlásí na univerzitu, jež má kvalitní fakultu či katedru leteckého inženýrství a program pro výcvik záložních důstojníků (ROTC). Po dosažení bakalářského titulu ať odejde do armády a cvičí se na pilotku,“ radí Frost. „A až se jí bude jako pilotce dařit, může ve volném čase se státní finanční podporou dostudovat inženýrský stupeň.“
Vzdělání a kariéra ale nejsou to jediné, na čem musí budoucí astronaut pracovat. Všestrannost je výhodou, naučte se potápět, létat, učte ve škole, dobrovolně pomáhejte charitě, veďte skauty, cestujte, naučte se rusky, závodně sportujte. Protože jak tvrdí Frost: „Porota vybírající astronauty hledá dynamické a motivované jedince, kteří se umějí rychle učit, zvládají stres, poslouchají rozkazy a umějí komunikovat s veřejností.“