I když Kirill Šamalov nedávno oslavil 34. narozeniny, zůstává jedním z nejmladších miliardářů světa. A tím nejmladším, kterého byste našli v Rusku.
Během posledních tří let se mu podařilo nashromáždit jmění v hodnotě zhruba 1,3 miliardy dolarů – v našem žebříčku světových boháčů mu patří 1476. místo – a hlavní hnací silou tohoho procesu bylo něco, co ruští oligarchové znají velmi dobře – úzké vazby na ruského prezidenta Vladimira Putina.
Kirill Šamalov se narodil v Petrohradu a je nejmladším synem Nikolaje Šamalova, dlouholetého Putinova přítele. Podle ruského deníku Vědomosti se oba muži znají od 80. let, kdy společně sloužili v KGB. Podle jiných zdrojů se ale potkali až o dekádu později, v době, kdy Šamalov pracoval coby zástupce německého koncernu Siemens.
Kirill Šamalov.
Tak jako tak, v roce 1996 oba muži společně s dalšími šesti partnery nechali nedaleko Petrohradu vybudovat soukromou rekreační oblast Ozero. Všichni její členové pak získali místa buď ve vládě, nebo ve významných státních podnicích. V roce 2004 se Nikolaj Šamalov stal i podílníkem v mocné bance Rossija.
Zhruba tehdy začal z blízkého vztahu otce a prezidenta země benefitovat i Kirill Šamalov. V roce 2002, tedy v době, kdy mu bylo 20 a studoval na Státní petrohradské univerzitě práva, se stal hlavním právním poradcem pro zahraniční ekonomického aktivity státního plynového kolosu Gazprom.
O pár let později pak získal místo v právním oddělení Gazprombanky, jednom z největších ruských finančních ústavů. Pracoval také jako poradce v regionálním oddělení obranné agentury Rosoboronexport, na jejíž činnost dohlížel sám Putin a která měla na starosti dovoz a vývoz vojenského vybavení. A ve svém životopisu má nejmladší ruský miliardář i pozici konzultanta ruského ministerstva financí, kde radil v oblastech nakládání se státním majetkem, privatizace a reforem státních podniků.
Na cestu k tomu, aby se dostal do žebříčku nejbohatších lidí světa, ale nastoupil až v roce 2008. Tehdy mu bylo 26 a dostal se do vedení petrochemické společnosti Sibur. O šest let později si v rámci speciálního programu pro vedoucí manažery nakoupil necelých 5 % jejích akcií.
Sáhnout si na skutečné bohatství pak mohl v roce 2013, kdy si v utajeném obřadu vzal Putinovu dceru Kateřinu Tichonovou. Jejich svatbu loni popsala agentura Reuters a místo konání vás možná příliš nepřekvapí, šlo totiž o lyžařské centrum Igor, nedaleko střediska Ozero. Snoubenci do něj v prý dorazili na saních tažených třemi bílými koňmi, obřadu mělo přihlížet 100 hostů, kteří museli hned po příchodu odevzdat své mobily. A Součástí oslav prý bylo i hromadné bruslení, světelná show, v jejímž průběhu se na sníh promítala jména novomanželů a nechyběla údajně ani maketa typické ruské vesnice.
Rok po svatbě Šamalov nakoupil dalších 17 % akcií Siburu, tentokrát od dalšího Putinova blízkého spolupracovníka, Gennadije Timčenka. Peníze si půjčil od svého bývalého zaměstnavatele Gazprombanky. Podle zdroje, který se kolem této transakce pohyboval a s nímž hovořili kolegové z ruského Forbesu, banka tehdy odhadla hodnotu Siburu na 10 miliard dolarů, což je částka, kterou později potvrdil i Šamalov.
Díky tomuto obchodu se Šamalov stal s 21 % akcií druhým největších podílníkem Siburu a zároveň se zařadil i mezi nejbohatší Rusy. 1 % akcií pak loni v prosinci prodal v rámci obchodu s čínskou firmou Sinopec, která do Siburu vstoupila coby 10% akcionář.
V té době už ale Šamalov nebyl členem exekutivního vedení své firmy, své rozhodnutí odejít z něj oznámil v březnu loňského roku s tím, že se chce věnovat svým dalším projektům. I tak ale zůstává v předsednictvu společnosti.
Kromě podílu v Siburu se Šamalov angažuje i v oblasti IT, má malý podíl v Russian Cement Company a je spoluzakadatelem investiční společnosti DPT Invest – ta v říjnu 2014 koupila 50% podíl ve skupině Eighty Service, do níž patří i řada na stát napojených subjektů.