Golfové mistrovství PGA Championship v newyorském Bethpage tento víkend sledovaly na televizních obrazovkách miliony diváků, na golfová hřiště jich s holemi ovšem zdaleka tolik nevyrazí. Hrát golf totiž není levné a zabere to hodně času.

S těmito dvěma překážkami se teď snaží bojovat americká golfová asociace USGA – a jde na to jak jinak než vědecky. Provoz dvou populárních amerických hřišť jí pomáhá vylepšovat technologie teplotní mapy. S horkem (či zimou) to přitom paradoxně nemá co dělat.

Funguje to následovně. Asociace hráčům rozdává počítačové čipy, které zaznamenávají GPS data při jejich pohybu po hřišti. Informace o poloze golfistů se ukládají každých pět vteřin, měří se obvykle v třídenních cyklech během nejrušnějších hodin dne, kdy je provoz na hřišti nejhustší a hra odsýpá nejpomaleji.

Posbíraná data se pak zobrazují ve formě jakési teplotní mapy, která ukazuje aktuální plynulost hry a pohyb hráčů. Software také správcům hřišť poskytuje další užitečné informace: vědí přesně, ve kterých částech plochy se hráči ve skutečnosti nejčastěji pohybují a (což je možná ještě podstatnější) které oblasti naopak úplně míjejí.

„Teplotní mapa“ golfového hřiště. Foto: USGA

Na základě dat posbíraných v klubu Crandon Golf ve floridském Key Biscane se místní hřiště zmenšilo o víc než 16 hektarů plochy, kam golfisté zavítali jen výjimečně. Polovinu z toho nyní pokryje přírodní štěrk, dalších pět hektarů bude osázeno naturalizovanými druhy rostlin a zbytek oživí vodní flóra. Zmenšení zavlažované plochy o 30 procent by mělo klubu ročně ušetřit 350 tisíc dolarů jen za vodu. Výrazně se tím zlepší i estetické kvality hřiště a podmínky ke hře samotné. A peníze, které ušetří na provozu, může klub vložit zpět do hráčů v podobě nižších poplatků za vstup a členství.

Na opačném pobřeží, v oblíbeném klubu Rancho Park v Los Angeles, zase měli problémy s dlouhým čekáním na prvním odpališti. „Hráči si stěžovali, že se k prvnímu týčku dostávají se čtyřicetiminutovým zpožděním,“ vysvětluje Scott Mingay, ředitel produktového vývoje USGA. „S naší GPS službou tam dokázali nastavit optimální intervaly na odpalištích, zcela eliminovat čekání na první týčko a zkrátit trvání jedné hry.“

My jsme tvoje budoucnost
Vydání Forbesu My jsme tvoje budoucnost

Podle Mingaye asociace používá GPS sledovače už od roku 2014 na víc než stovce hřišť především pro výzkumné účely. Provozovatelé hřišť tak můžou lépe porozumět interakcím mezi jednotlivými hráči a také optimalizovat své náklady. „Můžou třeba sledovat, kolik závlahy se použije na konkrétní část trávníku, jak dlouho trvá uhrabat jeden bunker. Takto detailní provozní informace spolu s daty o pohybu hráčů jim umožňují pečlivě promýšlet potenciální změny – co se týče nákladů i dopadu na uživatelský komfort golfistů,“ vypočítává Mingay.

Kluby tak můžou přesně identifikovat oblasti, na kterých se dají ušetřit náklady za práci, zavlažování, hnojivo či pohonné hmoty, aniž by to pocítili samotní hráči. „Golfisté navíc rádi odpalují ze zdravého, udržovaného trávníku. Naše GPS služba umožňuje správcům hřišť maximálně napřít zdroje na ty nejvíc využívané oblasti. Právě jejich kvalita má rozhodující vliv na hráčský zážitek,“ dodává Mingay. Podle jeho dosavadních zkušeností se také golfisté do sledování ochotně zapojují, protože chápou jeho pozitivní dopady pro ně samotné.