Spousta lidí by ho přehlédla. Tento nenápadný muž v hnědé bundě a ošoupaných džínách je Errol Musk, otec jihoafrického miliardáře Elona Muska, stého nejbohatšího muže planety, jehož majetek je odhadován na 13,3 miliardy dolarů. Ty si vydělal založením PayPalu, Tesly a SpaceX. Známý je ale také tím, že chce jednou letět na Mars.
Elon je sice nejznámější, ale i další Errolovy děti za sebou mají slušnou kariéru – jeho druhý syn Kimbal je „pouze“ milionářem a dcera Tasko se stala filmovou producentkou.
Čtěte také: Věnovat se dětem, nebo ne? Jak to má Elon Musk s prací a rodinným životem
„Nespadlo to jako z čistého nebe. Co si tak pamatuji, pracují na sobě celý život a daří se jim. Jak by řekla [Elonova] sestra Tasko: ‚Můžete požádat Elona, aby vám na počítači udělal cokoliv, ale nežádejte ho, aby stihnul autobus.‘ Dříve jsem hodně cestoval. S jejich matkou jsme se rozešli, když byly děti malé. Nakonec zůstaly u mě, tak jsem je brával na cesty. Elon seděl zpravidla vzadu s knihou, navigoval Kimbal,“ říká Errol Musk.
„Elon byl vždy introvertní a zamyšlený. Takže když si ostatní šli k někomu užívat skvělou party, pít a povídat si o takových věcech jako rugby nebo sport, Elona byste našli v jejich knihovně nad knížkami,“ tvrdí Errol Musk. „Ne že by tehdy nebo teď nechodil na party, jen ho to čtení bavilo víc,“ dodává.
Neposednost a touhu objevovat nové věci má Elon Musk podle všeho v krvi, Muskovi jsou totiž pořádně dobrodružná rodina. Errolova babička byla první kanadskou chiropraktičkou. Jeho rodiče jako první na světě přeletěli v jednomotorovém letadle z Jihoafrické republiky do Austrálie a Errol sám je pilot a inženýr v jedné osobě. O jeho synovi ví celý svět, ale ani Elonovi sourozenci nejsou pozadu. Toska je producentka a režisérka a Kimbal vlastní několik řetězců restaurací a vede neziskový edukativní program The Kitchen Community, který pěstuje po Spojených státech zeleninu.
Čtěte také: Jak být úspěšný jako Bill Gates nebo Elon Musk? Radí exmanželka zakladatele Tesly
„Kimbal je větší ‚party-zvíře‘. Je jedním ze dvou původních ředitelů SpaceX a nyní je ve vedení Tesly,“ upozorňuje Errol. „Má ale svůj svět restaurací a cateringu. Vlastní jich několik a je také součástí nejrychleji rostoucího řetězce rychlého občerstvení Chipotle Mexican Grill.“
Cesta za úspěchem bratrů Muskových začala v 80. letech v Pretorii, kde společně navštěvovali chlapecký internát Pretoria Boys High School (PBHS). Oba bratři pak spolu ještě předtím, než začali podnikat ve Spojených státech, emigrovali do Kanady se svou matkou Maye. Částečně také proto, aby se vyhnuli povinnému odvodu do jihoafrické armády.
Errol také vzpomíná na den, kdy jeho syn poprvé vstoupil do světa počítačů. „Když se začaly používat nové počítače, (Elon) chtěl chodit na kurzy, aby se s nimi naučil. Dozvěděl jsem se, že ony kurzy jsou pod patronátem Hyperamy a expertů z Anglie a jiných zemí. Šel jsem se jich zeptat, ale řekli mi, že na své kurzy neberou děti. On ale trval na svém. Bylo mu 11 let.“
Errol tehdy pracoval jako inženýr a podařilo se mu pro Elona zarezervovat jedno místo na zahajovací přednášce těchto kurzů na University of the Witwatersrand v Johannesburgu za 75 randů, což byla na tehdejší dobu slušná částka.
„Řekli mi, že je jediný účastník ze základní školy a že se musí vhodně obléci, sednout si na stranu a být potichu. Nechal jsem ho tam a šel si dát s Kimbalem hamburger. Přednáška trvala 3 hodiny. Když jsme se vrátili, Elon tam už nebyl.“
„Čekali jsme a čekali, až jsme ho nakonec šli hledat. Našli jsme ho v jedné z přednáškových hal s rozvázanou kravatou a vyhrnutými rukávy u košile, jak se se svými 120 cm baví s těmi chlápky z Anglie.“
„Když jsem k nim přišel, jeden z těch profesorů, aniž by se představil, řekl, že tenhle hoch musí mít jeden z těch počítačů. Tak jsme si jeden se slevou pořídili. Na něm se (Elon) sám naučil programovat diskový operační program, tedy DOS,“ vypráví Errol. „Pamatuju si taky, jak mi v polovině 80. let ukázal krabičku s červeným světlem a řekl, že je to modem. Vysvětlil mi, že díky němu mohou počítače komunikovat mezi sebou. Když budou oba počítače zapojené, můžu si pak povídat s počítačem v Anglii a pokládat mu otázky,“ dodává Elonův otec.
A co jeho syna čeká dál? „Co se týče Elona, nevím, co ho čeká. Začne se nudit? Mám obavy, že ho omrzí zasílání nějakých věcí do NASA každý týden nebo každé dva týdny. Je to už passé… Patří už odmalička k lidem, kteří se rozhodnou se na něco zničehonic vykašlat, když je to přestane zajímat. I když v tomhle případě o tom pochybuji,“ tvrdí Errol.
Článek původně vyšel ve Forbes Africa