Každý, kdo zkouší přechytračit trh a skáče z jedné akcie na druhou, může snadno skončit ostatním pro smích. Jistější strategie je vybrat si kvalitní tituly, které lze považovat za podhodocené, a tím pádem se vyplatí držet je delší dobu.
Jak ale poznat, které to jsou?
Jako editor našeho newsletteru Forbes Dividend Investor vyhledávám od července 2012 akcie, které se obchodují pod svým normálem, tedy pod průměrem posledních tří nebo pěti let.
V dnešní době, kdy americká burza láme jeden rekord za druhým, je celkem přirozené, že takových titulů ubývá. Navíc spousta akcií je levná z dobrého důvodu – firmě se nedaří, anebo spadá do odvětví, které je celé v útlumu, anebo je z problémového trhu typu Rusko.
My ale hledáme ty, které žádný takový kaz nemají. A které lze tím pádem pár týdnů před koncem roku doporučit jako investiční tip do roku příštího. Já a pět kolegů, kteří se spolu se mnou podílejí na investičních newsletterech magazínu Forbes, jsme dali dohromady seznam 15 konkrétních cenných papírů. Všechny mají podle nás nejlepší předpoklady k tomu, aby příští rok rostly.
Důležitá poznámka č. 1: Při porovnání s vývojem posledních let nám nejde jen o vývoj samotného kurzu, ale hlavně o to, jak se vyvíjejí poměrové ukazatele. Tedy hlavně cena akcie vůči zisku, vůči tržbám nebo vůči účetní hodnotě (book value). Nejde tedy o triviální pohled na samotnou čáru v historickém grafu, ale o složitější analýzu, která zohledňuje i výkyvy v ziskovosti firem.
Důležitá poznámka č. 2 (pro české publikum): Seznam sestavovali kolegové v New Yorku, takže vesměs jde o americké akcie. Bez problémů je ale lze koupit přes české brokery není problém a poplatky jsou zanedbatelné. Riziko je ve vývoji kurzu koruny k dolaru, ale zpevňování koruny není přinejmenším pro příští rok – podle oficiální strategie ČNB – na programu. Takže – račte si vybrat.
1. Rogers Communications (RCI)
Dividendový výnos: 4,6 %
Tržní kapitalizace: 19,6 mld. USD
P/E (aktuální kurz / nejbližší očekávaný roční zisk na akcii): 12,4
Burza: NYSE
Garant: John Dobosz, Forbes Dividend Investor
(rozkliknutím graf můžete zvětšit)
Jeden ze dvou hlavních kanadských mobilních operátorů, který je silný i v prodeji kabelové televize a internetového připojení. Akcie společnosti jsou ke koupi s 11% slevou oproti svému pětiletému průměru, pokud jde o ukazatel price-to-sales. Jinými slovy akcie je o 11% levnější, než by odpovídalo současným tržbám. Kurz vzhledem k účetní hodnotě (price to book value) je dokonce o 24 procent pod pětiletým normálem. Rogers se jeví podhodnocen i tehdy, pokud by se cena akcie počítala jako násobek provozního cash flow. V tomto případě je 9 % pod průměrem posledních pěti let.
2. FirstMerit Corp. (FMER)
Dividendový výnos: 3,5 %
Tržní kapitalizace: 3,1 mld. USD
P/E: 12,8
Burza: NASDAQ
Garant: John Dobosz, Forbes Dividend Investor
Americká ekonomika sílí a to pomáhá hlavně menším bankám, které se soustředí na tradiční poctivý bankovní byznys. Tedy výběr vkladů a půjčování peněz. FirstMerit je regionální banka s 381 pobočkami v Ohiu, Michiganu, Wisconsinu, Illinois and Pennsylvanii. Za letošní roku ní analytici čekají růst zisku o solidních 19 %, přičemž celkové příjmy by měly stoupnout o 8,6 % na 1,07 miliardy dolarů. Akcie FirstMerit se momentálně obchodují za 9násobek EV/EBITDA, tedy 14 % pod svým pětiletým průměrem. Ukazatel price-to-book value je 12 % pod normálem.
3. Kellogg (K)
Dividendový výnos: 3,2 %
Tržní kapitalizace: 22,7 mld. USD
P/E: 15,7
Burza: NYSE
Garant: John Dobosz, Forbes Dividend Investor
Velký výrobce cereálií a snídaňových lupínků živí celé generace Američanů už od roku 1906. Za tu dobu se Kellogg osvědčil jako spolehlivý plátce dividend. Za poslední rok jeho akcie stouply o 9,25 procenta, ale evidentně mají na víc. Nesou dividendu na úrovni 3,2% z aktuální tržní ceny, přičemž dividenda je kryta solidními zisky i silným cash flow. Za posledních pět let se akcie Kellogg prodávaly na burze v průměru za 18,5násobek zisku. Ten má nyní dosáhnout 3,91 dolaru na akcii, což by odpovídalo kurzu přes 72 dolarů – o deset procent nad cenou z konce listopadu.
4. SpartanNash (SPTN)
Dividendový výnos: 2,1 %
Tržní kapitalizace: 0,9 mld. USD
P/E: 12,1
Burza: NASDAQ
Garant: Taesik Yoon, Forbes Investor, Forbes Special Situation Survey
Maloobchodní řetězec s prodejnami v Michiganu, Indianě and Ohiu, jinak celoamerický velkoobchodní podnik s potravinami a dalším rychloobrátkovým zbožím. V retailu působí také pod značkou Seaway Food Town, před rokem firma koupila jiný řetězec Nash Finch. Výsledky spojené firmy od té doby pokaždé překonaly očekávání, a to hlavně díky rychlému snižování nákladů. K tomu by se měl příští rok přidat i růst tržeb, díky oživení ekonomiky a levnému benzínu, a tím pádem i růst akcií.
5. Merge Healthcare (MRGE)
Dividendový výnos: 0
Tržní kapitalizace: 0,3 mld. USD
P/E: 15,7
Burza: NASDAQ
Garant: Taesik Yoon, Forbes Investor, Forbes Special Situation Survey
Výrobce softwaru pro zdravotnictví, a sice pro zpracování digitální zpracování a využití snímků z rentgenu, z kardiologie a z dalších oborů. Sérií správným strategických kroků se firmě povedlo zvednout marže a zisky, přičemž výsledky posledních dvou kvartálů výrazně předčily i ty nejoptimističtější prognózy. Trh už si sice téhle hvězdy stačil všimnout, a její akcie tak za poslední čtvrtrok stouply o 30 procent, to ale podle mě není vše. Vyladěný sortiment, zejména pak služba iConnect Network, bude podle mě magnetem na další růst zakázek i v roce 2015.
Dalších 10 tipů, co nakoupit, najdete na stránkách amerického Forbesu.