Všude kolem nás cinkají talíře a příbory, protože je právě doba večeře, ale Sanjay Das se nenechá rušit, když vypráví o ajurvédských léčebných technikách zvaných Panchakarma.

Těm se věnuje už přes 20 let na klinikách ve Velké Británii, Indii a momentálně i v Česku v Resortu Svatá Kateřina, kde si právě teď povídáme, obklopeni hlubokými jehličnatými lesy a loukami, daleko od civilizace.

Čtěte také: Vířivka, vůně cedru i hudba pod vodou. 7 tipů na wellness v Česku i za hranicemi 

„Všechny nemoci, kterými trpíme, souvisí s nezdravým životním stylem a špatnými stravovacími návyky,“ vysvětluje ajurvédský lékař a usrkává kořeněný indický čaj s mlékem zvaný Masala chai, v němž je zahrnutých přesně šest chutí (sladká, kyselá, slaná, hořká, pálivá a trpká), které by měly být obsažené v každém jídle.

„To abychom zajistili rovnováhu všech energií v těle,“ dodá Das, jenž v bývalé dětské ozdravovně na Vysočině léčí návštěvníky pět tisíc let starou indickou medicínou, kterou si oblíbily takové celebrity jako třeba Gwyneth Paltrow, Julia Roberts nebo Jennifer Aniston.

Resort Svatá Kateřina

Sanjay Das vyznává teorii, že se naše tělo stejně jako vesmír skládá z pěti základních elementů – vzduchu, ohně, vody, země a prostoru – a podle toho bychom se k němu měli chovat. Tohle jsou jeho rady, jak dosáhnout harmonie:

Přemýšlejte, když jíte

Alkohol, chipsy, řízek, hranolky, pizza nebo cigarety? Sami dobře víte, že nezdravou stravou si intoxikujete organismus, a navíc přibíráte na váze. Přitom se stačí jen nad jídlem zamyslet a dodržovat pár základních pravidel.

Začněte třeba tím, že si budete jídlo vařit, a ne ho kupovat v rychlosti někde ve fast foodu. Většinou nesáhneme po tom nejzdravějším, ale po tom, co je nejrychleji dostupné. Nejlepší pokrm je ten, který je připravený v příjemném prostředí, uvařený s láskou, a navíc z kvalitních surovin.

Dodržujte správné časy na jídlo. Podle ajurvédy je nejlepší jíst ráno mezi 7. a 8. hodinou, v poledne kolem 13.–14. hodiny a večer mezi 19. a 20. hodinou. To má naše tělo a žaludek nejvíce energie pro zpracování potravy. A mezi jídly si ponechte pauzu v rozmezí 3–5 hodin, aby vaše tělo mělo na trávení dost času.

Při jídle upíjejte teplou vodu. Potrava, hlavně tuky, se snáze rozpustí a následně vyloučí z organismu. Kdybyste si dali vodu studenou, stane se opak a tuky se vám začnou vstřebávat do těla. A dávejte si pozor, abyste stravu dobře rozžvýkali, protože trávicí proces začíná už v ústech.

Poznejte svoji osobnost

Jste Váta, Pitta, Kapha, nebo kombinace některého z těchto tří typů? Spojte se s ajurvédským lékařem, který vám udělá rozbor osobnosti a doporučí správný jídelníček. Navíc vás upozorní na možné zdravotní problémy a doporučí přírodní doplňky na očistu organismu.

Sanjay Das

Ráno nezapomeňte na fyzickou i duševní očistu

Vstaňte brzy. Nejlépe ještě před tím, než začne svítat, tedy mezi 4. a 6. ráno. Ano, je to těžké, ale když si na časné vstávání zvyknete, budete se najednou cítit lépe – zlepší se vaše tělesná pohyblivost, a navíc i stav vaší psychiky. A s pozitivní myslí zvládnete hravě všechny výzvy dne.

První věc, kterou byste měli udělat, jakmile vstanete z postele, je naladit úsměv. Lidé se v dnešní době zbytečně hodně stresují, a to jen z toho důvodu, že nežijí přítomností. Jejich očekávání se zkrátka neshoduje s realitou a to vyvolává neklid. Proto přestaňte myslet na minulost, kterou už stejně nejde změnit, a ani budoucnoust, která zatím neexistuje. Žijte přítomným okamžikem a užívejte si každého dne. Nikdy totiž nevíte, který den bude ten poslední.

Důležitou součástí ranního očistného rituálu je čištění jazyka, které zabraňuje usazování bakterií v ústní dutině, čímž předejdete různým onemocněním, a navíc se zbavíte zápachu z úst. Efekt čistého jazyka umocníte, pokud si vypláchnete ústa kokosovým olejem. Stačí lžička, která se vám rozpustí v ústech. Tento zázračný olej ničí bakterie a zabraňuje tvorbě zubního kazu.

Nejlépe svůj organismus nastartujete ranní jógou ještě před tím, než se nasnídáte, a můžete k tomu přidat i dvacetiminutovou meditaci, jež vám pomůže vybalancovat energie v těle. Získáte tím sílu vesmíru – uzemníte se, uklidníte se, a hlavně si udržíte od věcí odstup. Celkově cvičením a meditací vyladíte tělo a mysl. Stejně jako vrcholoví sportovci, kteří tuto kombinaci praktikují téměř každý den.

A pokud vám zbude čas, dopřejte si olejovou masáž celého těla nahřátým sezamovým olejem (alespoň dvakrát do týdne), který zlepšuje kvalitu pleti a spánku, redukuje příznaky stárnutí, posiluje vnitřní orgány a cirkulaci, a navíc má protizánětlivé účinky. Masáž provádějte pět až 20 minut a poté si dopřejte horkou koupel.

A nezapomeňte si dopřát pořádnou snídani, protože tělo potřebuje nejvíce energie právě ráno.

Typická ajurvédská masáž s nahřátým olejem

Jděte brzy do postele

Jedním z nejdůležitějších faktorů pro udržování zdraví je spánek. Při jeho nedostatku jsme méně produktivní a taky méně spokojení. Důležité je chodit spát brzy, už kolem desáté hodiny, abychom už o půlnoci byli v hlubokém spánku, protože právě v tuto dobu se produkuje melatonin, který napomáhá ke klidnému spánku, a navíc podporuje imunitu.

Nedostatek melatoninu je častou příčinou nespavosti a ta je spojována s depresemi a úzkostmi. Je tedy stejně potřebný jako další hormony štěstí –serotonin a endorfin.

Rada na závěr

Starejte se o tělo, dokud se o vás nebudou muset starat doktoři. A jestli trpíte nějakou nemocí, i to se dá upravit správnou stravou, cvičením, meditací a léky.

A taky si plňte své sny. Tvrdě pracujte, soustřeďte se na cíl a pak si pro něj jednoduše běžte.