Takhle rychle na přelomu let nájmy zatím nerostly. Realitní trh roku 2025 ukazuje jasný trend – nájmy se zvýší skokově. První představy majitelů o cenách nájmů ukazují na dvouciferný růst, v některých regionech se ceny zvyšují až o třetinu. V průměru budou nájmy meziročně o sedmnáct procent dražší. Nájemníci si tak za metr čtvereční připlatí o 344 korun více.

„Pravidelně se díváme na to, jak majitelé bytů vyhodnotí aktuální poptávku, její kupní sílu a jak do nájmu zohlední náklady, které s financováním bytu nebo například rekonstrukcí či průběžnou údržbou mají. A přestože jsme očekávali růst, musím přiznat, že prosincové ceny jsou vyšší, než jaká byla naše realistická očekávání,“ přiznává Hendrik Meyer, šéf European Housing Services, kam patří i portál Bezrealitky, který data poskytl.

Ceny nájmů vzrostly v porovnání s loňským prosincem dvouciferně ve třinácti regionech. Nejvýraznější nárůst překvapivě zaznamenal Olomoucký kraj, kde ceny vzrostly o 34 procent, následovaly Pardubický kraj s nárůstem 28 procent a Jihočeský kraj s 25 procenty. Na hlavních trzích, v Praze a Brně, byly ceny vyšší o 16 a 24 procent.

Co stojí za těmito skokovými nárůsty? Důvodem je v první řadě kontinuální poptávka, která neklesá ani navzdory obvyklé sezonnosti. Jen v Praze se nyní o jeden byt uchází průměrně 108 zájemců, o polovinu více než v září. V Brně jejich počet stoupl na šedesát. Podle portálu je to ale spíše důsledkem toho, že zájemci reagují na více nemovitostí najednou, než že by bydlení hledal větší počet lidí.

Důležitým faktorem je také tlak od nových majitelů, kteří koupili nemovitosti v minulých letech s výrazně méně výhodnou hypoteční sazbou. Ta teď určuje, jak vysoké nájemné potřebují získat.

„Cenové hladiny, které vidíme nyní, se z mého pohledu udrží minimálně do poloviny roku. I nadále budou v některých oblastech mírně růst, ale bavíme se spíše o nízkých jednotkách procent mezikvartálně. Zároveň – pokud se bude opakovat loňská situace – se na jaře možná setkáme dokonce s dílčí korekcí směrem dolů,“ zmiňuje Hendrik Meyer.

Pro nájemce se ale nabízí možnost, jak své náklady na bydlení snížit. Dnes již běžnou praxí je doporučení z předchozího nájmu, od zaměstnavatele, ověření bezdlužnosti či sjednání pojištění zodpovědnosti. „Pokud půjde nájemník majiteli naproti, může díky vyjednávání sehnat byt za podobnou cenu, jaká byla obvyklá třeba před rokem,“ dodává Meyer.

European Housing Services je realitní skupina, která propojuje odborníky a technologie na realitním trhu. Mezi její zakládající členy patří Bezrealitky, Maxima Reality nebo Český nemovitostní trust. Portál Bezrealitky je jedním z největších českých služeb pro přímý prodej a pronájem nemovitostí. Na českém realitním trhu se pomocí Bezrealitky zrealizuje asi pětina všech prodejů či pronájmů a měsíčně jej navštíví více než půl milionu uživatelů.