Rostoucí počty nakažených covidem s napětím sledují i provozovatelé zimních areálů. Sjezdovky v loňské sezoně kvůli pandemii koronaviru stály, střediska přišla o stovky milionů korun. Pokud by nastal tvrdý lockdown i letos, bylo by to pro ně likvidační.
Podle Reného Hroneše, ředitele Skiareálu Špindlerův Mlýn by ale podle dosavadních informací taková varianta hrozit neměla. Přesto se provozovatelé zřejmě omezení nevyhnou. „Předpokládáme, že lyžovat budou moci jen očkovaní, testovaní, nebo ti, kteří covid prodělali,“ říká ředitel střediska spadajícího do portfolia společnosti Tatry Mountain Resort slovenského miliardáře Igora Rattaje.
Zatím si ale Hroneš nedokáže představit, jak budou lyžaře kontrolovat. A snaží se vyhnout tomu, aby na nich ležela za kontrolu stoprocentní zodpovědnost, za kterou by pak mohli být i pokutováni. Hroneš tvrdí, že z provozního hlediska nejde omezení zajistit.
„Nejsme fotbalový stadion nebo koncertní hala, která má pět vstupů. Jsme obrovské údolí s hromadou přístupových cest. A kontroly nelze postavit ani k turniketům na lanovky. Lyžaři mají permanentku, jedou několik jízd, jak poznáte, že jste je už kontrolovali?“ ptá se Hroneš. Navíc si lidé mohou skipasy kupovat i online – a prodej už je v běhu pár měsíců.
V sousedním Rakousku přitom podobná omezení nastavená mají. Na lanovkách jsou povinné respirátory a od patnáctého listopadu se musejí lyžaři prokazovat negativním testem nebo dokladem o očkování či prodělání koronaviru. Covid pas by se měl spárovat se skipasem, jinak se lyžař přes turnikety nedostane.
Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek, se ale domnívá, že praxe pak může být úplně jiná. „Je to dost obtížně technicky proveditelné. Chtějí kontrolovat lyžaře dálkově přes odbavovací systémy, ale ani jejich dva největší poskytovatelé to nejsou schopni zajistit během měsíce, který do zahájení sezony zbývá,“ informuje ředitel.
Jeho slova nepřímo potvrzuje i Čeněk Jílek, ředitel TMR, která provozuje kromě českých a slovenských středisek také tři areály v Rakousku. „Všem tady z toho vstávají vlasy hrůzou. To, co si představuje rakouská vláda, je dost technicky náročné,“ tvrdí Jílek.
„Naše firmy na tom intenzivně pracují a do patnáctého listopadu by to měly stihnout, ale bude nás to stát spoustu peněz navíc, ještě ani nevím, kolik. A to ještě máme výhodu, že jsme moderní areál, máme updatované verze, ale když přijde někdo do nějakého malého střediska, tak tam jim to fungovat určitě nebude,“ domnívá se.
Opatření kvůli covidu už střediskům náklady zvyšuje i tak. Podle Jílka musí společnost TMR na každý jeden areál kvůli kontrolám vynaložit zhruba sedmdesát až sto tisíc eur navíc. Na Slovensku, kde budou muset lyžaře kontrolovat fyzicky u turniketů, se prodraží i personál.
Pokud by česká vláda postupovala stejně jako rakouská, podle Knota by určitě více než polovina areálů musela skončit. Takovým moderním odbavovacím zařízením totiž nedisponují. „Možný postup řešíme už od září s Ministerstvem průmyslu a obchodu a teď nově i s Ministerstvem zdravotnictví. Uvidíme, jaké budou mít požadavky,“ říká prozatím.
„Pokud by stačil jen respirátor na lanovce, tak s tím by asi žádný problém nebyl. Například ve Švýcarsku by měla na lanovkách fungovat stejná pravidla jako ve veřejné dopravě, tedy pouze povinnost nosit ochranu úst a nosu,“ zdůrazňuje Libor Knot.
Jiná omezení si sám moc představit nedovede. Kontrolovat každého u turniketu a nasazovat mu na ruku pásek, pokud splňuje podmínky, mu přijde z epidemiologického hlediska na hraně. „Namísto abyste lyžaře rozptýlili po sjezdovce, tak je tímto opatřením jen naženete do nějakého houfu. Doufám, že zvítězí zdravý rozum a pokud už budou muset nějaké kontroly být, tak jen namátkové,“ dodává.
Z důvodu vládních opatření mohla mít horská střediska v uplynulé zimní sezoně otevřeno pouze devět dní. Areály tak kvůli uzavření přišly na tržbách o tři a půl miliardy korun.
Například v již zmiňovaném Špindlerově Mlýně v Krkonoších dosahovaly ztráty až osmadevadesáti procent tržeb. „Ve výnosech jsme přišli o stovky milionů korun. Vypadlo nám tak financování lanovky, nové restaurace i roleb. Pokud bychom nemohli otevřít ani letos, tak můžeme rovnou skončit,“ zmiňuje ředitel skiareálu René Hroneš.
Zatím se ale prý vše chystá na prosincové zahájení sezony. Probíhají přípravy na zprovoznění roleb, u lanovek zase revize motorů a sloupů. Na dojezdu sjezdovky vyrůstají také tribuny pro sedm tisíc diváků, které čeká hned několik hokejových utkání v rámci open air akce Winter hockey games. Ta proběhne současně se Špindl SkiOpening 7. až 11. prosince.
Kromě areálu ve Špindlerově Mlýně má TMR v pronájmu také horské středisko Ještěd v Liberci. Tady už začali díky technologii nezávislé na venkovní teplotě vyrábět technický sníh, a to o pět až šest týdnů dříve, než je obvyklé. Poprvé by se lyžaři měli projet i na jeden a půl kilometru dlouhé nové sjezdovce, a to i při večerním osvětlení.