Američtí sportovci, kteří se na probíhajících letních olympijských hrách v Paříži probojují na stupně vítězů, nezískají jen věčnou slávu. Jejich stát jim totiž vyplatí prémii skoro čtyřicet tisíc dolarů, kolem devíti set tisíc korun, což je určitě příjemná motivace navíc. Některé země včetně Česka jsou nicméně ještě mnohem štědřejší. Které to jsou?
Když slavný basketbalista LeBron James minulou neděli nastoupil v čele americké reprezentace na hřiště, nebojoval jen o národní hrdost. Každý americký sportovec, který letos v Paříži získá zlatou medaili, obdrží od Amerického olympijského a paralympijského výboru bonus ve výši 37 500 dolarů.
Pravda, pro multimilionářské (a v Jamesově případě miliardářské) hvězdy NBA to asi není nijak závratná suma, pro mnoho jiných reprezentantů, kteří potřebují pokrýt náklady na své olympijské sny, to ale jistě může být slušná finanční vzpruha. Na olympiádě však soutěží i země, které svým medailistům nabízejí mnohem víc.
Jak zjistil Forbes, finanční odměnu za olympijské zlato z Paříže nabízí svým úspěšným reprezentantům minimálně 33 z 206 zúčastněných zemí a teritorií, přičemž hned patnáct z nich vyplatí svým šampionům více než sto tisíc dolarů.
Nejštědřejší je Hongkong
Jednoznačným králem v rozdávání odměn je Hongkong, jenž na olympiádě soutěží nezávisle na Číně. Za zlatou medaili, na kterou jeho reprezentanti během sedmnácti účastí pod pěti kruhy dosáhli pouze dvakrát, věnuje 768 tisíc dolarů, tedy přes osmnáct milionů korun.
Za stříbro vyplatí 380 tisíc dolarů, což je mimochodem více, než kolik dostane sportovec kteréhokoli z ostatních 32 států za zlato. Za Hongkongem následují s velkým odstupem Izrael a Srbsko. Tyto země svým olympionikům vyplatí za umístění na nejvyšším stupni vítězů 275 tisíc, respektive 218 tisíc dolarů.
Některé státy odměňují své elitní atlety i jiným způsobem než penězi. Například již zmiňované Spojené státy poskytují medailistům také granty a další výhody, jako je třeba výhodné zdravotní pojištění. Malajsie a Bulharsko nabízejí olympijským vítězům doživotní měsíční příspěvky přesahující tisíc dolarů. Na podobnou výhodu mají nárok i reprezentanti Chile, Kosova a Litvy, platí jim však jen do příští olympiády.
Nový Zéland zase strukturuje své odměny jako roční bonusy, přičemž zlatí medailisté dostávají čtyřicet tisíc dolarů ročně až do následujících her. A třeba takové Dánsko sice uděluje za zlato pouze patnáct tisíc dolarů, odměna je ale osvobozená od daně, což je v zemi s jednou z nejvyšších daňových sazeb na světě jistě příjemné.
Také Polsko, které si letos připomíná sto let od své první účasti na olympiádě, má pro své nejlepší sportovce připravenou širokou škálu odměn. Zlatí olympionici dostanou odměnu ve výši zhruba 82 tisíc dolarů a současně byt ve Varšavě. Každý medailista z této země pak obdrží ještě obraz od uznávaného polského umělce, diamant investiční hodnoty a poukaz na dovolenou pro dvě osoby.
A zkrátka nevyjdou ani olympionici z Česka. Za zlatou „placku“ si mohou stejně jako na hrách v Tokiu přijít na 103 tisíce dolarů čili 2,4 milionu korun. Bonus se týká i paralympioniků. Odměny sportovcům vyplácí Národní sportovní agentura, jejíž návrh schvaluje vláda. Z poslední olympiády přivezla tuzemská výprava rekordních jedenáct medailí, z toho čtyři zlaté.
Kompletní přehled patnácti zemí a teritorií, které nabízejí svým zlatým medailistům v individuálních sportech šestimístné částky v amerických dolarech, najdete níže:
🇭🇰 Hongkong: 768 000 dolarů
Na posledních letních olympijských hrách v Tokiu v roce 2021 získal Hongkong šest medailí, včetně zlata v šermířské mužské disciplíně – fleretu. Lukrativní finanční odměny jeho sportovci dostanou, i když v Paříži na stupně vítězů nedosáhnou. Bezmála sto tisíc dolarů dostanou hongkongští atleti za čtvrté místo a skoro padesát tisíc dolarů za páté až osmé.
🇮🇱 Izrael: 275 000 dolarů
Izrael nabízí zhruba 192 tisíc dolarů za stříbro a 137 tisíc dolarů za bronz, takže už samotné umístění na stupních vítězů znamená šestimístnou dolarovou výplatu – tedy pokud se nejedná o týmový sport. Sportovcům, kteří soutěží ve dvojici, Izrael vyplatí každému 75 procent prémie; členové tříčlenných nebo čtyřčlenných týmů dostanou padesát procent a ve skupinách o pěti a více sportovcích dostane každý čtyřicet procent. V „míčových hrách“, jako je fotbal, se za zlatou medaili rozdělí mezi osmnáct hráčů a sedm členů personálu přibližně 275 tisíc dolarů. Všechny odměny jsou osvobozeny od daně.
🇷🇸 Srbsko: 218 000 dolarů
Také srbská vláda poskytuje medailistům peněžní prémii, ale tím výhody při dosažení stupně vítězů nekončí. Sportovci, kteří získají zlatou, stříbrnou nebo bronzovou medaili, mají nárok na národní důchod, který se začíná vyplácet ve čtyřiceti letech a je vyplácen každý měsíc. To je dobrá zpráva pro sedmatřicetiletého Novaka Djokoviče, který by rád přidal zlatou olympijskou „placku“ v mužském tenise k bronzu z roku 2008 a do své již tak přeplněné vitríny s trofejemi.
🇲🇾 Malajsie: 214 000 dolarů
Sportovci, kteří reprezentují Malajsii, dostávají medailové odměny v širokém rozmezí. Za zlatou medaili si vydělají více než dvě stě tisíc dolarů, zatímco bronzoví medailisté obdrží jenom deset procent této částky. Bez ohledu na umístění na stupních vítězů mají malajsijští závodníci nárok na doživotní důchod, který se pohybuje zhruba mezi čtyřmi sty a jedenácti sty dolary měsíčně.
🇮🇹 Itálie: 196 000 dolarů
Itálie své medailové prémie podle disciplín nerozlišuje, každý sportovec obdrží zhruba 196 tisíc dolarů za zlato, 98 tisíc dolarů za stříbro a 65 tisíc dolarů za bronz – ať už v týmovém, nebo individuálním sportu. Pokud se výkony země budou podobat posledním letním olympijským hrám, může to znamenat tučnou odměnu: Itálie na olympijských hrách v Tokiu v roce 2021 urvala třináct medailí v týmových sportech.
🇱🇹 Litva: 182 000 dolarů
Litevská vláda za medaile platí svým sportovcům i trenérům a tyto bonusy určuje na základě „základní sociální dávky“, což je měsíční částka používaná při výpočtu sociálního zabezpečení. Další výhodou je, že Litva platí svým medailistům po ukončení sportovní kariéry nájemné.
🇲🇩 Moldavsko: 171 000 dolarů
I osmé místo znamená pro moldavského sportovce prémii, vláda mu přidělí zhruba jedenáct tisíc dolarů. Za umístění na stupních vítězů však dostane minimálně desetinásobek této částky. Moldavsko získalo na posledních olympijských hrách pouze jednu medaili, bronz v kanoistice mužů.
🇱🇻 Lotyšsko: 155 000 dolarů
Lotyšsko svým sportovcům štědře poskytuje prémie až do šestého místa. Zatímco za zlato obdrží zhruba 155 tisíc dolarů, za každé další místo dostane šedesát procent předchozí částky, takže stříbro vynese zhruba 93 tisíc dolarů a bronz asi 56 tisíc dolarů. Stejné pravidlo platí i pro týmové prémie, i když za zlato Lotyšsko uděluje paušální sumu zhruba 470 tisíc dolarů pro všechny soutěžící sportovce, trenéry a podpůrný personál.
🇭🇺 Maďarsko: 154 000 dolarů
Kromě lukrativní prémie za zlatou medaili má Maďarsko jednu z nejštědřejších odměn za bronz, zhruba 88 tisíc dolarů. To je vítaná zpráva pro maďarské týmy vodního póla, které na hrách v Tokiu v roce 2021 získaly bronz v mužské i ženské kategorii.
🇧🇬 Bulharsko: 139 000 dolarů
Individuální sportovci mají podle bulharské struktury medailových prémií mírnou výhodu, která kromě 139 tisíc dolarů za zlato nabízí zhruba 111 tisíc dolarů za stříbro a 83 tisíc dolarů za bronz. V týmech s více než dvěma sportovci získají zhruba dvě třetiny soupisky devadesát procent z individuálních prémií, zatímco zbývajících třicet procent obdrží polovinu z nastíněných čísel.
🇺🇦 Ukrajina: 125 000 dolarů
Na posledních letních olympijských hrách dosáhlo na stupně vítězů 29 ukrajinských sportovců, kteří v soutěžích jednotlivců a družstev získali celkem dvacet medailí. Pouze jedna z nich však byla zlatá, a to v řecko-římském zápase mužů.
🇽🇰 Kosovo: 120 000 dolarů
Za zlaté medaile dostávají kosovští sportovci prémie od ministerstva sportu i od národního olympijského výboru. Při rekordním výkonu na letních hrách si mohou vydělat ještě více. Kosovské ministerstvo sportu přidělí zhruba 218 tisíc dolarů sportovci, který vytvoří rekord v individuálním sportu, a přibližně polovinu této částky, pokud se tak stane v týmovém sportu.
🇪🇪 Estonsko: 109 000 dolarů
Úspěch na olympijských hrách má dopad i na estonské sportovce, jejichž stipendia z olympijského programu země se zvýší, pokud se na hrách umístí v první desítce. Například kromě peněžní prémie ve výši zhruba 109 tisíc dolarů za zlatou medaili by vítězství znamenalo měsíční platby ve výši zhruba sedmi tisíc dolarů po dobu následujících dvou let. Nárok na odměnu, která je limitována polovinou prémie sportovce, mají také trenéři.
🇨🇿 Česká republika: 103 000 dolarů
Česká republika, která je tradičně velmocí v ženském tenise, bojuje bez své stříbrné medailistky z olympijských her v Tokiu poté, co se Markéta Vondroušová před Paříží z účasti odhlásila kvůli zranění. Barbora Krejčíková, wimbledonská šampionka z roku 2024, spolu s Kateřinou Siniakovou ve čtvrtfinále čtyřhry vypadly, ale Česko má stále naději na zlato díky senzačnímu postupu Karolíny Muchové s Lindou Noskovou.
🇪🇸 Španělsko: 102 000 dolarů
Zatímco v individuálním sportu vynese španělskému sportovci olympijské zlato šestimístnou dolarovou částku, v týmových soutěžích tomu tak není. Členové dvoučlenných týmů si přijdou na zhruba 82 tisíc dolarů, zatímco skupiny tří a více lidí dostanou každý zhruba 54 tisíc dolarů. Na posledních olympijských hrách získalo medaili šest španělských týmů, včetně zlata ve smíšené disciplíně střelby na pohyblivý terč.
METODIKA VÝPOČTU:
Medailové prémie jsou uvedeny v amerických dolarech, přepočteny z národní měny podle kurzu platného k 22. červenci a zaokrouhleny na celé tisíce.