Forbes RealDeal je souhrn, který vám na přelomu měsíce servíruje to nejzajímavější, co se v uplynulých čtyřech týdnech událo na českém realitním a stavebním trhu. Vše, co byste z oblasti nemovitostí měli vědět. Na jednom místě.

Je tu.
Co?
Jaro. Konečně.

A taky další přehled toho, co se za uplynulý měsíc dělo v realitách. Tentokrát to jsou hlavně prodeje. Prodává Praha, Brno, CPI nebo končící fond Komerční banky. A Pavlu Hubáčkovi se povedlo dotáhnout jednu stavbu, na kterou se čeká už čtvrtstoletí.

Podívejte se na výběr deseti březnových zpráv z realitního světa.

Zlato v Praze. V březnovém čísle Forbesu jste si mohli přečíst velký rozhovor s Gerhardem Strugerem. Ten šéfuje hotelu Fairmont Golden Prague, který se po několikaleté rekonstrukci brzy otevře. Aktuálně nejvýznamnější hotelový projekt ve střední Evropě si zasluhuje velkou pozornost. I proto, že za ním stojí špičky českého byznysu. Těch jsme se zeptali, na co se v kontextu blížícího se otevření bývalého Intercontinentalu nejvíce těší.

info Foto Michael Tomeš
Gerhard Struger.

A pokud vás zajímá, co nabídne nejvyšší patro hotelu – vzkříšená restaurace Zlatá Praha, přečtěte si rozhovor s jejím šéfkuchařem Marošem Jamborem.

Maroš Jambor
info Foto Michael Tomeš

Nástupce Maršmelounu. V historickém centru Prahy se nové domy nestaví zas tak často. A když už se staví, předchází jejich výstavbě často mnoho let složitého povolování. V případě Rezidence U Milosrdných, kterou společnost Creditas Real Estate miliardáře Pavla Hubáčka postavila v sousedství Anežského kláštera je to více než čtvrtstoletí, co se původní investor rozhodl, že by na pozemku rád postavil dům.

Na místě, kde měla původně stát stavba přezdívaná „Maršmeloun“, nyní vznikl nájemní dům od architekta Zdeňka Fránka. A postupně se do něj začnou stěhovat první obyvatelé.

Další prodej CPI. Je to už trochu ohraná písnička. Skupina CPI PG pátého nejbohatšího Čecha Radovana Vítka prodává ve svém tažení ke snížení zadlužení další nemovitost. Tentokrát šlo o kancelářskou budovu Pankrác House v Praze. Od CPI ji za zhruba miliardu korun koupil realitní fond banky Trinity Bank.

Kellnerová posiluje v nemovitostech. První byl hotel Harmony ve Špindlerově Mlýně, pak Hilton a na obzoru jsou další velké investice. Nejmajetnější Češka Renáta Kellnerová a její současný partner Tomáš Otruba posilují své byznysové propojení a chtějí spolu systematicky investovat do nemovitostí. Zpočátku se zaměří na oblast hoteliérství a cestovního ruchu a vybrané trofejní nemovitosti.

Na vlně fondů. O realitní fondy mají investoři zájem. A uvědomují si to i developeři, kteří v poslední době hojně zakládají fondy kvalifikovaných investorů zaměřené na development. My jsme se podívali na to, proč to je pro developery výhodné a jaká mohou být i případná rizika pro investory.

Trh v kondici. V březnu vychází každoročně analýza Trend Report, za kterou stojí Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí a která shrnuje uplynulý rok na domácím realitním trhu. Shrnutí je to tentokrát veskrze pozitivní, alespoň z pohledu jednotlivých segmentů nemovitostního trhu. Roste především rezidenční trh a zájem a chuť mají i velcí investoři, kteří za celý loňský rok investovali 1,8 miliardy eur, meziročně o třiadvacet procent více.

CTP nakupuje v Brně. Brno prodává pozemky s prázdnými bytovými domy v sousedství komplexu Vlněna. Kupuje je developer CTP za 225 milionů korun bez daně. Společnost hodlá stávající budovy zbourat a na místě postavit budovy J, která jakou součást Vlněny nabídne prostory pro obchody či služby v parteru a kancelářské plochy ve vyšších patrech.

Konec dobrý, všechno dobré. První Realitní fond Komerční banky navýšil svoji hodnotu za více než deset let činnosti o sedmašedesát procent. Teď skupina Amundi, která fond spravuje, prodala jeho poslední nemovitost. Kancelářskou budovu The Square na pražské Budějovické koupila realitní skupina Mint za více než miliardu korun.

info Foto Amundi
The Square, Amundi

Konečně úspěch. Když nějakou nemovitost draží stát, končí to většinou neúspěchem bez jediné nabídky. Tentokrát byla ovšem dražba úspěšná a hned je z toho druhý nejúspěšnější prodej v historii majetkového úřadu. Pražský dům U Hybernů koupil za 447 milionů korun slovenský miliardář Milan Fiľo.

Filharmonie žije (zatím). Ještě do toho projektu nikdo vidle nehodil. A to nás ve Forbesu těší. Stavba Vltavské filharmonie by měla podle aktuálního harmonogramu začít v roce 2027. Jasnější už je i podoba nadačního fondu, který má pomoci s financováním. V jeho správní radě by měl zasednout mimo jiné i osmý nejbohatší Čech Pavel Baudiš. Samotná filharmonie by měla vyjít na necelých jedenáct miliard. Dalších téměř pět miliard půjde na úpravy celého okolí stanice metra Vltavská.

info Vizualizace Bjarke Ingels Group
Vltavská filharmonie, Bjarke Ingels Group