Japonská společnost SoftBank Group, která investuje v technologickém sektoru, koupí za 6,5 miliardy dolarů (149,4 miliardy korun) amerického výrobce čipů Ampere Computing. Posiluje tak investice do infrastruktury, která je potřebná k rozvoji umělé inteligence.

Ampere založil bývalý prezident firmy Intel. Podnik vyrábí čipy pro centrální procesorové jednotky datových center založené na výpočetní architektuře firmy Arm Holdings. V ní vlastní většinový podíl právě SoftBank.

Transakce by měla být dokončena ve druhé polovině letošního roku. Ampere se stane plně vlastněnou dceřinou společností SoftBank a ponechá si svůj název.

Akvizice navazuje na řadu miliardových investic, které SoftBank oznámila v odvětví AI v posledních měsících. Jsou mezi nimi investice do firmy OpenAI, která je provozovatelem chatovacího robota ChatGPT, dále do projektu Stargate na vybudování infrastruktury datových center pro umělou inteligenci ve Spojených státech a do společného podniku s OpenAI nazvaného Cristal – ten bude vyvíjet služby AI pro firemní zákazníky v Japonsku.

Firmu Ampere založil v roce 2018 Renee James. Podnik vyrábí centrální procesorové jednotky s vlastní technologií výpočetního jádra. To je krok, který obvykle podnikají pouze mnohem větší firmy, jako je Apple nebo Qualcomm.

https://forbes.cz/vytvorila-silnou-firmu-ted-chce-alexandra-kala-dostat-cesko-mezi-technologickou-elitu/