Asia Newson, když jí bylo pět, začala přeprodávat svíčky z velkoobchodu. Dnes je jí třináct, vyrábí vlastní svíčky a předpokládá, že její firma jí letos vynese kolem 100 tisíc dolarů (loni předpokládala 70 tisíc a bylo z toho 69 tisíc a 128 dolarů). Co je možná ještě důležitější, Asia ponouká a školí své spolužáky a kamarády z Detroitu, aby i oni začali podnikat.
Říká si Superbyznysmenka. A to sedí!
Proč začala podnikat? Pro to samé, co spousta dalších lidí – pro svobodu. „Když jsem byla malá, maminka vstávala brzy, chodila do práce, vracela se pozdě a pak ještě stála u plotny. Pořád dokola,“ vzpomíná malá podnikatelka. „Nikdy jsme ji doopravdy neužili, protože byla pořád v práci.“
To její táta byl podnikatel a neměl život tak přísný. „Když byl mladý, prodával svíčky a spoustu mě toho naučil. Mohla jsem prodávat s ním a moc mě to bavilo. Ale chtěla jsem vlastní firmu, aby mě to bavilo a měla jsem víc svobody. Proto dělám, co dělám. A mám to ráda,“ těší ji.
Asiin byznys se vyvíjel jako každý jiný. Potkávaly ji překážky. Musela tvůrčím způsobem měnit cenové nastavení, obchodní model i prodejní strategii. A když se změnily podmínky, změnila se i ona. Vůbec první překážkou však bylo to, že rostla.
„Když mi bylo pět, táta nás brával do města a podomně jsme prodávali svíčky. Tehdy jsme je kupovali za dolar a prodávali za deset dolarů, ale byla jsem malá a roztomilá a lidem na ceně nezáleželo. Ale jak jsem rostla, lidé už neříkali ´Ty jsi ale roztomilá´ a prodávat dolarovou svíčku za deset už nešlo,“ vypráví Newson. „Jak jsem rostla, lidi si mysleli, že jsem podvodnice, nebo že peníze zbůhdarma utratím, což mě trochu odrazovalo, a ochranka mě odevšad vyhazovala. Prý že nemůžu prodávat svíčky před obchodními domy. Nevěděla jsem, co si počít.“
Čtěte také: Je mu šestnáct a už vydělal milion dolarů. Na teniskách pro celebrity
Nakonec využila maminčiny pomoci a získala licenci. „Maminka mě jednou odpoledne odvezla na úřad, vyřídily jsme papírování a ulevilo se mi. Když se vynořil někdo s tím, že bez povolení prodávat nesmím, mohla jsem se vytasit s tímto povolením,“ ukazuje.
V té době už Asia měla dvacet praktikantů, ale ochranky ji pořád vyháněly z těch nejlukrativnějších míst, kde potřebovala být. Protože když chcete peníze, musíte v Detroitu do centra. Řešení mělo podobu zakladatele online úvěrové společnosti Quicken Loans Dana Gilberta, jednoho z tichých mecenášů, kteří pomáhají obnovit centrum Detroitu.
„Jednou jsem šla po Woodward Avenue a narazila jsem do něj. Neznala jsem ho, ale on povídá: Já tě znám. Nejsi ty Asia Newson, ta holka, co podniká? A já: Jo, to jsem já!“
Ukázalo se, že ochranky Gilbertovi vyprávěly o dětech, co v centru prodávají svíčky. Jejich příběh ho zaujal a cítil vůči malým odvážlivcům obdiv. Takže místo aby ji vyhodil, pozval Asiu do své kanceláře. „A tam mi řekl, že odteď mám klíče od města a můžu prodávat kdekoliv.“
Vděčná Asia se pustila do zvelebování svého byznysu. Za pomoci místní lifestylové značky Shinola zlepšila obalovou stránku svých produktů. Jak? Prostě jim zavolala. Začala školit víc lidí a upoutala pozornost celoplošných amerických médií.
„Moje stránka byla zavalená objednávkami, každému kolem, všem kamarádům, lidem ze školy jsem mohla ukázat, jak je to jednoduché a jak je to bezva být podnikatelkou s vlastním byznysem. Splnila jsem si sny, pořád si je plním,“ říká.
Největší cíle, které si Asia klade, se ale netýkají jen jí – věří, že může pomoci dalším dětem, v Detroitu i jinde, a naučit je taky podnikat. Chce otevřít obchod se svíčkami v každém státě USA. Chce prodávat i další produkty jako trička, tašky a školní potřeby pod značkou Super Business Girl. A chce, aby ostatní děti pracovaly a učily se podnikat v jejích obchodech.
Čtěte také: Seznamte se. Tahle dívka v 15 letech vymyslela, jak stavět z rýžového odpadu
„Momentálně nabírám lidi. Mám různé mentory, kteří mají děti učit, jak vydělávat na vlastní pěst, ale nestačí to,“ vysvětluje a sní o velké expanzi. „To je můj sen.“ Nicméně nejdřív bude potřebovat firemní auta k přepravě praktikantů z místa na místo. „Protože teď většinou používám auto rodičů.“
U černochů – podnikatelů se hodně mluví o skleněných stropech, neviditelných překážkách na cestě vzhůru. Třináctiletá Asia je v byznysu půlku svého dosavadního života a pro všechny váhající má vzkaz: Bez ohledu na to, jak žijete, jaké máte další povinnosti, bez ohledu na to, kolik vám je, odkud jste a jakého jste pohlaví, můžete uspět. Jen se nevzdávejte.
„Jako dítě vás někteří dospělí neberou vážně. Musíte toho hodně prožít, zvlášť jako podnikatel. Musíte toho zvládnout spoustu a nesmíte se vzdát. Hlavně ne kvůli tomu, že jste dítě,“ nabádá malá Američanka, která chce měnit svět. „Nesmíte mít strach, že se vám něco nepovede. To je hlavní to, co jsem se naučila.“