Během nedávné bitcoinové korekce, která jako obvykle strhla větší část krypto trhu, přišla opět řeč na volatilitu bitcoinu a dalších kryptoměn. Jsou ty největší opravdu o tolik volatilnější než akcie?
První argument nepřekvapil: podívejte, jak rychle a o kolik sletěl dolů bitcoin. Po nedávném maximu prodělal vůči dolaru rychlý propad o dvanáct procent a další postupný propad se zastavil až u šestnácti. Mohlo by se něco podobného stát u S&P 500, kde současné bodové propady zpravidla nedosáhnou ani dvou procent?
Už tady je však potřeba uvědomit si několik věcí. Předně nesmíme srovnávat jablka a hrušky – bitcoin je sice nejstarší a nejznámější kryptoměna, která má navíc největší tržní kapitalizaci, ale pořád jde o jednu položku z celého koše kryptoaktiv.
Ty už se navíc navzdory zažitému předpokladu nechovají vždy stejně. Příklad budiž nedávný růst nativního tokenu blockchainu Solany, který se nezastavil ani během první fáze bitcoinové korekce. A cena Etheru, nativní kryptoměny etherového blockchainu a druhé největší kryptoměny co do tržní kapitalizace, vykazuje poslední dva roky klesající korelaci s vývojem ceny bitcoinu.
S&P 500 je proti tomu nejen koš akcií, ale navíc koš výstavní, kde nalezneme jen pět set největších a nejvýkonnějších společností ekonomiky Spojených států. O něco větší vypovídací hodnotu by tak mělo například srovnání kryptoindexů Nasdaq NCI, SIX CryptoMkt 10 nebo třeba S&P Cryptocurrency MegaCap/LargeCap a indexu Russell 2000, zastupujícího devadesát osm procent veřejně obchodovaných amerických firem z pohledu tržní kapitalizace.
V jeho případě již nebude tak těžké nalézt více než desetiprocentní korekce. A pokud bychom zapátrali dále v minulosti, konkrétně do roku 2009, dostaneme se dokonce až ke korekci téměř šedesátiprocentní.
To už se pomalu blížíme k největším bitcoinovým propadům (jedenasedmdesát procent během splasknutí býčího trhu v roce 2013), pokud tedy nebudeme počítat korekci o devadesát tři procent v úplných počátcích v listopadu 2011.
I když ani toto srovnání nebude úplně ideální, mnohem přesněji nám porovná volatilitu, tedy míru kolísání hodnoty, bitcoinu oproti jednotlivým akciím. Nejlepší analogií jsou přitom hlavní technologické společnosti a v případě zbytku krypto trhu pak akcie firem zaměřených na nově vznikající technologie.
Právě tady si vedou alespoň kryptoměny s největší kapitalizací v otázce volatility až překvapivě dobře – a přinejmenším srovnatelně. Například akcie amerického výrobce čipů Nvidia se mezi letošním 7. a 11. březnem zničehonic propadly o 7,5 procenta.
Nvidia mimochodem historicky zažila i propad hodnoty svých akcií, který si nezadá s objevováním ceny bitcoinu v jeho dřevních počátcích – v roce 2002 její akcie slétly o 89,7 procenta.
Když na konci letošního ledna akcioví investoři pocítili určité zklamání, že výnosy Microsoftu a Alphabetu z generativní umělé inteligence nesplnily vysoká očekávání, zatímco náklady na ni rostou do nebes, propadly se akcie Alphabetu o 7,5 procenta a akcie Microsoftu o 2,7 procenta.
Prudký propad přitom strhl i další těžké technologické váhy jako Amazon či Apple. Oproti tomu bitcoin historicky zažil i okamžiky s nižší volatilitou než index S&P 500. Naposledy se tak stalo v srpnu loňského roku, ale je pravdou, že šlo obecně spíše o anomálie, svědčící navíc o dočasném úpadku obchodování bitcoinu a kryptoměn obecně. A to je pro krypto spíš negativní vizitka.
Volatilita bitcoinu za poslední měsíc je podle Buy Bitcoin Worldwide asi 2,84 procenta, a v dvouměsíčním horizontu 2,2. Kdybychom to převedli do řeči populárního indexu volatility Wall Street, tedy Cboe Volatility Index (VIX) na Chicagské burze opcí, je to přibližně, jako kdyby na VIXu svítila momentálně hodnota někde mezi dvaatřiceti až čtyřiatřiceti.
Svítí tam ale momentálně třináctka a nejvyšší letošní dosažená hodnota byla 15,8 bodu (loni v říjnu pak 21,7 bodu). Takže ano, bitcoin a rozhodně samotné krypto je volatilnější než akcie.
Pokud ale srovnáváme alespoň trochu srovnatelné, tedy největší společnosti a kryptoaktiva s největší tržní kapitalizací, je rozdíl mnohem menší, než může leckdo očekávat.
Navíc, že by měl trh s hodnotou 1,38 bilionu dolarů (tedy bitcoin), případně 2,5 bilionu (celé krypto), stejně nízkou nebo dokonce menší volatilitu než trh s hodnotou přes 43,8 bilionu dolarů (S&P500)? To doufám nečekal nikdo.