Ať se nám to líbí, nebo ne, máme k sobě s Němci a Německem ještě blíž, než si často myslíme. O důvod víc, proč je namístě sledovat, co se v Německu děje. Ekonomika, byznys, politika i kultura.
Vše důležité, zajímavé i bizarní. Pravidelně z pera redakční germanofilky Pavly Francové v jejím sloupku Alles Gute.
Zdaňte nás!
Skupina mladých miliardářů z Německa, Rakouska a Švýcarska požaduje po politicích, aby víc zdanili nejbohatší lidi. Několik desítek miliardářů se připojilo ke kampani Taxmenow a spolu se dvěma hnutími v centru Berlína rozjeli akci, kterou chtějí přimět vládu k navýšení daní.
„Měla jsem štěstí v loterii při narození,“ říká jedna ze členek miliardářské skupiny, která zdědila velký majetek.
Sundejte ty brýle
Ekonomika roste, akcie na DAX letí vzhůru a nálada je dobrá. Podle předního ekonoma Marcela Fratzschera, který vede německý ekonomický institut DIW, je ale nejvyšší čas sundat si růžové brýle.
Německo prý hrozby pandemie podceňuje a podle něj zemi čekají nepříjemná překvapení v podobě krachů firem. Naopak míra inflace, která je nejvýš za poslední tři dekády, je podle Fratzschera spíš vítanou normalizací.
Lekce od Elona
Nebyla to pro ně největší, ale určitě nejzajímavější zakázka. Rodinná stavební firma Goldbeck měla z velké části na starosti stavbu nové Gigafactory u Berlína. Její šéfové, bratři Jörg-Uwe Goldbeck a Jan-Hendrik Goldbeck se v rozhovoru pro Handelsblatt rozpovídali o tom, jak se staví s Elonem Muskem, se kterým přímo jednali.
Zapomeňte na small talk, jde se rovnou k věci, říkají například. Určitě to prý nebyla jejich nejlukrativnější zakázka, ale jednoznačně byla nejrychlejší. Běžně trvají podobné stavby třeba sedm let, v případě Tesly to byl jen rok.
Zákazem k inovaci?
Předvolební kampaň v Německu nabírá obrátek. V jedné z televizních debat zazněla i věta, kterou teď řeší veřejnost, média i ekonomové. Kandidátka strany Zelených Annalena Baerbock totiž v debatě o klimatické změně vypálila: „Každý zákaz je i hnacím motorem inovací.“
Na jedné straně teď stojí vyhranění kritici, kteří ji předhazují jako „zářný příklad“ zákazů jako v bývalém východním bloku, na druhé jsou smířlivější hlasy, které připouští, že z nouze vychází pokrok.
Z aktuálních průzkumů veřejného mínění se mimochodem ukazuje, že ve volbách by nakonec mohl překvapit dlouho nepravděpodobný kandidát. Z kandidáta sociálních demokratů Olafa Scholze je náhle favorit spolkových voleb: jeho SPD má podle průzkumů pětadvacetiprocentní podporu a předběhla tak CDU.
Na třetím místě se drží Zelení se sedmnácti procenty. Do voleb zbývají necelé dva týdny.
Není to jen Rohlík
Na německý trh míří nové a nové zahraniční služby, doručující jídlo a nákupy. Vedle německé odnože Rohlíku, která se jmenuje Knuspr a působí v Mnichově, funguje na západě země nizozemský Picnic a nově do několika měst naráz vstupuje další ambiciozní hráč, turecký Getir.
Po tom, co se během dvou měsíců rozkoukal v Berlíně, má Getir, který je nejhodnotnějším tureckým startupem, jasný plán: ještě letos rozjet svou službu v dalších šesti městech a do dvou let mít v Německu deset tisíc lidí. Getir tak chce podstatně zamíchat kartami na žádaném a tvrdém trhu, kde už je i několik domácích hráčů.