Co začalo jako bakalářská práce jednoho nadaného studenta biomedicínské techniky na VUT v Brně, dnes zachraňuje lidské životy. Mobilní aplikace Záchranka, kterou vytvořil osmadvacetiletý Filip Maleňák, má po třech a půl letech od svého spuštění milion uživatelů.

„Je to neskutečná radost, vůbec jsme takový úspěch nečekali,“ říká nadšeně Maleňák, jenž dnes aplikaci řídí spolu s parťákem Pavlem Müllerem a týmem dalších tří lidí, kteří se podílejí na vývoji a propagaci. „Když jsme v roce 2016 aplikaci spouštěli, přál jsem jí alespoň 300 tisíc uživatelů, půl milionu bych tehdy považoval za obrovský úspěch.“

Apka, kterou si můžete stáhnout zdarma a na jejím financování se výrazně podílí mimo jiné Nadace Vodafone, vás nejenom přímo propojí s nejbližší zdravotnickou záchrannou službou, ale odešle jí zároveň i vaše GPS souřadnice a základní osobní i zdravotní údaje, jako jsou vaše zdravotní indispozice, kontakt na blízké osoby nebo třeba stav baterie mobilu. Navíc je upravená tak, aby ji mohli využívat i zrakově či sluchově postižení.

Tlačítko Záchranky každý den využije kolem 50 osob, záchranáři už za dobu fungování aplikace vyjeli ve více než 35 tisících případů a zachránili život minimálně několika stovek lidí v nouzi.

Zakladatel aplikace Záchranka Filip Maleňák.

Záchranku, která je oficiální aplikací Zdravotnických záchranných služeb ČR, Horské služby ČR a Vodní záchranné služby ČČK, v tuhle chvíli můžete naplno využívat nejen v Česku, ale i v Rakousku a na Slovensku. V polovině října Filip Maleňák se svým týmem plánuje její rozšíření také do Maďarska a výhledově by ji rád dostal do dalších evropských zemí – mezi prvními by mělo být Rumunsko, Malta a Albánie.

Použít tísňové tlačítko Záchranky můžete i v dalších evropských státech už dnes, v současnosti vás však dokáže jen propojit s lokální tísňovou linkou bez toho, aby odeslala další údaje o vás a vaší poloze. „Letos o prázdninách monitorujeme intenzivní používání Záchranky v Chorvatsku a už teď řešíme, jak se s chorvatskými záchranáři do budoucna propojit naplno,“ říká Maleňák.

My jsme tvoje budoucnost
Vydání Forbesu My jsme tvoje budoucnost

Vedle rozšiřování do zahraničí má Filip Maleňák se svou aplikací i další plány – dlouhodobě pracuje na náramku, který by nahradil funkci aplikace a mohli by ho používat i ti, kteří u sebe v danou chvíli nemají mobil – třeba důchodci nebo sportovci.

„Příští týden by měl být hotový prototyp, který pro nás vyvíjí Svatopluk Blažej, ale cesta od něj k hotovému náramku bude ještě dlouhá. Nicméně po ní pořád jdeme,“ usmívá se skromně modrooký blonďák.

Aplikace navíc letos v květnu začala spolupracovat s hlavním městem Praha, kde zavedla takzvaná varovná hlášení. Ta fungují tak, že pokud na daném území hrozí akutní ohrožení zdraví nebo života obyvatel, odbor krizového řízení města vyšle notifikaci s upozorněním, které uživatelé Záchranky uvidí na displeji, a potenciálnímu nebezpečí se tak budou moct vyhnout. Po prázdninách by se do projektu měla zapojit dvě další krajská města a do budoucna i další oblasti Česka.

Filipa Maleňáka letos český Forbes vybral na seznam Forbes 30 pod 30. Díky svému projektu už loni zvítězil také v kategorii Mladý lídr do 30 let na Cenách SDGs, které oceňují projekty naplňující cíle trvalé udržitelnosti a v Česku je pod záštitou OSN vyhlašuje Asociace společenské odpovědnosti.