Americký miliardář a hlava Trumpovy iniciativy pro snižování nákladů federální vlády – DOGE – Elon Musk v pátek večer oznámil podivný tah. Svoji soukromě vlastněnou sociální síť X formálně prodal za 45 miliard startupu pro umělou inteligenci xAI, jehož je také vlastníkem. Proč a co si z toho odnést?

Musk transakci, která nezahrnuje žádnou hotovost, ale pouze akcie společnosti a převzetí jejího dluhu, oznámil, jak je jeho dobrým zvykem, skrze dlouhý vysvětlující post právě na síti X.

„Od svého založení před dvěma lety se společnost xAI rychle stala jednou z předních AI laboratoří na světě, která vytváří modely a datová centra nebývalou rychlostí a v nebývalém rozsahu […] Budoucnost xAI a X je vzájemně propojena. Dnes oficiálně činíme krok ke spojení dat, modelů, výpočetní techniky, distribuce a talentu,“ uvedl Musk v nočním postu.

Krok je to na jednu stranu pochopitelný, neboť odstraňuje veškeré formální překážky bránící oběma firmám sdílet cenné zdroje, přesto ale vyvolává otazníky. Jeden z nich je, co si o takovém nechtěném daru v podobě sociální sítě myslí venture kapitalisté, kteří podle platformy PitchBook stačili do xAI za dvouletou historii firmy nalít už přes 22 miliard dolarů kapitálu.

Společnost má totiž téměř stovku investorů a nalezneme mezi nimi poměrně zvučná jména, jako je VC fond Andreessen Horowitz, Sequoia, BlackRock, saúdskoarabský princ Al-Valíd Bin Talál, emirátský státní technologický fond MGX sídlící v Abú Dhabí či čipové společnosti Nvidia a AMD.

Naopak spokojená by mohla být ta část investorů, která se spolu s Muskem dosud vezla jen ve vlaku jménem X.com. Ne tedy, že by se jednalo o dohodou, o které by bylo třeba příliš vyjednávat.

Musk obě společnosti ovládá pevnou rukou a investoři (v obou společnostech) do toho nejspíš neměli co mluvit. Ostatně jak to tak vypadá, investoři příliš nemohou mluvit ani do Muskových rozhodnutí ohledně transparentnější veřejně obchodované Tesly.

Teď už ale slíbených šest otázek a odpovědí, proč si Musk znovu koupil X:

Proč zrovna 45 miliard dolarů?


Vzhledem k tomu, že se jedná spíš o jakési přesouvání prostředků mezi různými šuplíky stejné kartotéky, může částka 45 miliard (pokud započteme dvanáctimilionový dluh X) nebo 33 miliard dolarů bez dluhu působit poněkud arbitrárně. Než vám tedy dojde, že tak úplně náhodná není. „Je přesně o jednu miliardu dolarů vyšší než transakce, během které Musk získal Twitter v roce 2022,“ komentoval pro Reuters tržní analytik Gil Luria ze společnosti D.A. Davidson & Co.

Dává cena za X.com alespoň trochu smysl?

Sociální síť X s fungujícím, ale vachrlatým byznys modelem, byla v transakci oceněna na výše zmíněných 33 miliard dolarů bez započtení dluhu společnosti ve výši dvanáct miliard dolarů. A jak již také padlo, je to ještě nepatrně vyšší částka, než za kterou Musk společnost převzal. Už tu přitom ve své době mnoho hlasů nazývalo značně přemrštěnou.

Jedním z hlasitých kritiků tehdy byla dnes již nefungující shortsellingová firma Hindenburg Research. A v roce 2023 pak přišla společnost Fidelity s ještě odvážnějším tvrzením – a to sice, že síť X má jen třetinovou hodnotu proti částce, kterou Musk zaplatil.

Musk nyní sobě a dalším investorům xAI naopak svoji síť přeprodal ještě s mírnou přirážkou. Čím ji chce ospravedlnit, není úplně zřejmé, ale na tvrdá účetní data Muskovi podporovatelé nehrají, takže je to nejspíš jedno. Každopádně, pokud patříte do tábora, kterému přijde částka za X přemrštěná, počkejte na to, co Musk vymyslel s kombinovaným oceněním.

Jak je na tom Muskem deklarovaná valuace obou společností?

Hodnota nové společnosti má být podle Muska někde mezi 113 a 125 miliardami dolarů. K výpočtu mu posloužila jednoduchá aritmetika a součet „hodnot“ obou společností. Hodnota xAI je totiž podle Muska osmdesát miliard dolarů, přičemž se opírá o nejčerstvější kolo privátního investování.

Tahle částka však příliš smysl nedává, ani když vezmeme v potaz současné nadsazené valuace AI firem. Stačí si připomenout, že když xAI sbírala rizikový kapitál, loni na konci roku, tak se hovořilo o valuaci společnosti 45 miliard dolarů.

Co za čtyři měsíce udělala xAI, aby svoji hodnotu zdvojnásobila? Proběhlo další privátní investiční kolo a firma těží z toho, že valuace AI společností momentálně používají násobky, o kterých si ostatní společnosti mohou nechat jen zdát. To je ale celé. Samotný Grok, i když má své kouzlo, hlavně pokud jde o nízkou míru cenzury, působí na trhu, kde v poslední době začíná být již trochu těsno a společnosti chybí pořádný byznys model.

Firma X.com oproti tomu byznys model má a má i tradiční zdroj příjmů. Potíž je v tom, že se opakovaně ukazuje, že není úplně nejstabilnější a samotná síť X je navíc takříkajíc nejslabší ze svého ročníku.

Sociální sítě jsou dnes obecně v podobné situaci, jako byla v době hypoteční krize klasická média. Stala se hlasem odcházející éry a pravděpodobně je čeká ne úplně příjemná transformace.

Kdo na tom nejvíc získá?

Pokud pomineme samotného Muska, který ze sebe shodil hned dva kameny související se sítí X.com – její směřování a spekulace o devalvaci její hodnoty – jsou vítězi v tomto případě hlavně investoři sociální sítě X.com.

Ta nyní může těžit z rychle stoupající hodnoty dva roky starého AI jednorožce xAI, který odstartoval jako rukavice hozená do tváře OpenAI. Platforma X.com ostatně již nějakou dobu těží z toho, že využívá produkty od xAI, je na nich totiž postavena umělá inteligence Grok.

Otázkou je, jakou protihodnotu za to dostává samotná společnosti xAI. Společnost totiž za své služby dostává hlavně uživatelská data pro další trénování svého AI modelu Grok. K těm ale měla přístup již před akvizicí, už v roce 2024 totiž síť X umožnila sdílení uživatelských dat s třetími stranami. Ve hře by snad mohlo být to, že nyní xAI získává exkluzivitu, ale to ukáže až čas.

Také se vnucuje otázka, jestli by startup xAI jinde nezískal lepší vzorek a výhodněji. To už je teď ale jedno, obě společnosti mají nově sdílet zdroje rovným dílem, ať již jde o ty výpočetní, nebo dokonce talentové.

Mají se uživatelé X začít bát o svá data?

Pokud síť nadále používáte a nebáli jste se o ně dosud, příliš se toho nezmění. Byť zpětně se to nemusí jevit jako nejlepší rozhodnutí, minimálně kvůli únikům, které síť postihly. Je třeba si také uvědomit, že akcie nejsou to jediné, co mezi oběma společnostmi proudí. Už nyní modely xAI používaly celý korpus příspěvků uživatelů X jako svá tréninková data. Pokud to vůbec ještě jde, bude nyní situace ještě o stupeň horší, nic horšího už se ale asi nestane.

Pokud máte problém s tím, že svými veřejnými příspěvky krmíte AI, běžte jinam, pokud ne, můžete nad tím prozatím mávnout rukou. Je ale dobré si uvědomit, že X není jediná sociální síť, která vytěžuje svoje data podobným způsobem.

Co se stalo s plánem udělat z X „aplikaci pro všechno“?

To je skvělá otázka. Opravdovou odpověď na ni ale zná jen sám Musk. My můžeme pouze konstatovat, že ani dva a půl roku po koupi Twitteru toho pro naplnění této ambiciózní vize miliardář mnoho neudělal. To se ale možná mění právě nyní. Pokud totiž někdy něco jako „aplikace pro všechno“ skutečně vznikne, bude to nejspíš nějaká forma umělé inteligence, určitě ne z módy vycházející sociální síť.