Zeptali jsme se nejúspěšnějšího venture kapitálového investora v Česku Ondřeje Bartoše a dalších, co letos vidí v křišťálové kouli světa startupů a peněz do nich vložených. Jak se letos bude dařit mladým technologickým podnikům? A co čeká svět venture kapitálu?

Nejúspěšnější evropský investiční fond do startupů, londýnský Index Ventures (s českou stopou v podobě jednoho z partnerů Jana Hammera, rodáka ze Svitav) předpovídá pro nastupující rok větší likviditu, a to jak v oblasti fúzí a akvizic, tak na veřejných trzích.

Podle predikcí investorů letos rizikový kapitál čeká globální návrat na výsluní klíčových pilířů investic do technologií – přičemž kolegové z amerického Forbesu tipují, že by se objem investic měl zvýšit zhruba o pětinu.

Ocenění startupů by mělo být optimističtější, důraz investorů se vrátí ke kořenům – k ziskovosti, trakci s udržitelným růstem a škálovatelné inovaci.

Umělá inteligence bude pochopitelně klíčovým faktorem s přesahem do obrovského spektra oborů – a s širším využitím AI se zvýší poptávka po řešeních hlídajících soulad s předpisy a správu dat.

Co bude startupovým světem a venture kapitálem hýbat kromě umělé inteligence? „Sledujeme obnovený zájem o fintech, software prodávaný na bázi předplatného (SaaS) a taky e-commerce – což jsou sektory, které byly před pár lety mimořádně atraktivní, ale v poslední době zaznamenaly zpomalení,“ predikuje ve výhledu TechCrunche investorka Nina Achadjian, partnerka v Index Ventures.

„Kromě toho letos zůstane zajímavá taky oblast herního průmyslu. A kyberbezpečnostní firmy budou těžit z regulací a nových povinností v oblasti bezpečnosti,“ dodává.

A jak vidí letošek ve světě venture kapitálu tuzemská investorská esa a samotní foundeři?

Ondřej Bartoš

zakladatel Credo Ventures

info Foto Martin Svoboda

Posledních pět až šest let bylo charakterizováno značným nárůstem kapitálu určeným pro venture kapitálové investice v raných fázích a pro rok 2025 se tak dá očekávat, že velká část tohoto kapitálu je pořád připravena na investice.

Nicméně už letos bychom mohli vidět některé z VC firem, které nedokážou dát dohromady další fondy a s investováním (pomalu nebo razantně) skončí. Stejně jako jiné typy investorů – jako family offices, investiční holdingy a další – by se mohly začít orientovat na méně rizikové oblasti investování.

Každopádně i nadále bude platit, že ty nejlepší projekty a ti nejlepší zakladatelé financování najdou.

Co budou největší trendy a které sektory nejvíc přitáhnou pozornost investorů? Žijeme v době megatrendu AI, který je tažen velkými modely, generativní umělou inteligencí a automatizací pomocí inteligentních softwarových agentů.

Kdy budeme mít dalšího jednorožce? Předpokládám, že by to mohlo být ještě letos.

A tento trend bude s největší pravděpodobností pokračovat, ale stejně tak bude zájem o aplikační typy byznysů využívajících AI nástroje. Není ani vyloučeno, že uvidíme posuny v nějaké z nových oblastí – třeba okolo kvantových počítačů.

O jakém startupu letos nejvíc uslyšíme? Buďto o takovém, který přinese něco radikálně odlišného a úspěšně to představí trhu, nebo o takovém, který bude nejhlasitěji a nejefektivněji troubit na trumpety.

A kdy budeme mít dalšího jednorožce? Předpokládám, že by to mohlo být ještě letos. Myšleno my Češi. Bude-li to někdo z portfolia Credo Ventures nebo nikoli, je pro trh nedůležité…

Andrea Lauren

investiční partnerka Rockaway

info Foto se souhlasem Rockaway

Rok 2025 začíná optimisticky. Na vlně entuziasmu se po volbách ve Spojených státech nese většina trhů, blockchainové aktivity našeho fondu RockawayX jsou toho nejzářnějším příkladem v mém bezprostředním okolí – RockawayX právě úspěšně uzavřel druhý blockchainový VC fond, kdy od investorů nabral celkem přes 125 milionů dolarů.

Investoři jasně sázejí na nový přístup americké vlády ke kryptu, který by měl uvolnit regulace.

Co se dalších trendů týče, pokračuje „AI-everything“, ale s trochu kritičtějším oddělováním zrna od plev. Vzhledem k tomu, že se nečeká další snižování úrokových sazeb, budou investoři nadále preferovat odvětví s nižšími nároky na výši aktiv.

Čína jako producent mnoha klíčových vstupů může americkým sebevědomím významně otřást.

Obory s duálním využitím a kybernetická bezpečnost budou těžit z potřeby zvýšených investic do obrany a mohou být jednou z mála oblastí (spolu s alternativními energetickými zdroji), kde se bude investovat i do hardwaru.

Hodně bude záležet na reakci Číny, respektive na dohodě, kterou se podaří či nepodaří uzavřít mezi Spojenými státy a Čínou o deeskalaci rétoriky obchodní války. Čína jako producent mnoha klíčových vstupů (hlavně nerostných materiálů) může krátkodobě americkým sebevědomím významně otřást a pak bychom viděli sektorovou otočku.

Václav Pavlečka

spoluzakladatel Czech Founders VC

info Foto se souhlasem Czech Founders

Co nás v roce 2025 čeká? My v Czech Founders VC se těšíme, že letos podpoříme investicí zhruba deset až patnáct zakladatelů a zakladatelek technologických firem s globálními ambicemi.

Protože hledáme startupy na samém začátku, tak se jim kromě peněz dostane i podpory v podobě mentoringu a sdílení zkušeností s našimi investory, tedy více než čtyřmi desítkami úspěšných startupistů, kteří mají za sebou úspěšně vybudovaný globální byznys – od Mews a Livesportu přes Bohemia Interactive po Brand Embassy a mnohé další.

Které sektory nejvíc přitáhnou pozornost investorů? Obecně letos venture kapitál bude podporovat zakladatele a zakladatelky řešící enormní výzvy například v udržitelnosti a kvalitě zdravotnictví pomocí umělé inteligence a aplikovaného výzkumu, ve vzdělávání.

Taky v proměně výrobního průmyslu v souvislosti s robotizací a automatizací bude podporovat inovace v obranném průmyslu, pomůže vytvořit nová řešení pro efektivní řízení firem a obchodních rozhodnutí a mnoho dalšího. Venture kapitál zkrátka reaguje na výzvy a problémy, které pak startupy řeší.

Bude dost peněz na trhu? Vzhledem k tomu, že v Evropě za poslední desetiletí vzniklo čtyřnásobně více startupů (podle dat Atomico studie), tak nevěřím, že dlouhodobě by mohl celkový objem investic do nich klesat. Spíš naopak.

Letos se dá očekávat mírný nárůst investiční aktivity, a startupům se tedy blýská na lepší časy.

Období před rokem až dvěma beru jako zdravé vystřízlivění a návrat ke zdravým obchodním modelům. Letos se tedy dá očekávat mírný nárůst investiční aktivity, a pro startupy je to tedy zpráva, že se blýská na lepší časy.

A kdy budeme mít dalšího jednorožce? Můj odhad je do roku 2026. Ale možná důležitější než mít jednorožce z hlediska valuace, je mít realizovaný „unicorn exit“, tedy takový, který je za více než miliardu dolarů.

V takovém případě totiž tým zakladatelů a klíčových zaměstnanců dostane velké (a taky těžce vydřené) peníze, se kterými mají šanci reálně něco měnit. Kupříkladu založit další technologické firmy, podpořit nové zakladatele, investovat zpátky do venture kapitálu…

Právě z takových exitů ekosystémy po světě extrémně profitují, protože původní zakladatelé vracejí peníze do technologického sektoru a vytvářejí pověstný efekt sněhové koule, která se neustále nabaluje.

Podívejte se třeba na Estonsko a jejich „Skype mafii“. Tým klíčových lidí z estonského startupu po prodeji firmy založil dohromady více než tři desítky úspěšných firem a taky fond Atomico VC, který dál investoval do více než padesátky startupů.

A to ani nepočítám andělské investice od Skype mafie. Výsledek? Estonsko je jedna z nejprogresivnějších digitálních ekonomik na kontinentu.

Filip Dvořák

zakladatel Filuta AI

info Foto Michael Tomeš

Donald Trump v lednu převezme úřad amerického prezidenta a trhy budou ovlivněny jeho prvními kroky ve vztazích k Evropské unii, Číně a k válce na Ukrajině. Snižování úrokových sazeb zlepší dostupnost financování pro startupy a divokou kartou je Elon Musk optimalizující vládní orgány.

Umělá inteligence zůstane jedním z nejsilnějších sektorů a dojde v ní ke konsolidaci uplatnění jazykových modelů. Zjistili jsme, že někde jsou přínosné, někde nejsou, ale celkově jejich popularita mezi širokou populací pomohla přitáhnout pozornost konzervativních byznysů k novým technologiím.

V roce 2025 vidím největší potenciál z hlediska dopadu na společnost a byznys v kompozicích umělých inteligencí a jejich operacionalizaci.

Kompozitní umělá inteligence řeší otázku, jak pro daný problém poskládat různé druhy umělých inteligencí pro nalezení nejlepšího řešení. Operacionalizace představuje zadání problému, času a zdrojů umělé inteligenci, která pak dojde s danými zdroji v daném čase k řešení libovolnou cestou.