Když si pozorně prohlédnete letošní seznam nejbohatších lidí světa, nenarazíte v něm na žádného Saúdského Araba. Loni se jich tam přitom objevilo celkem deset. V čem je háček?

Těžko bychom našli zajímavější protikorupční opatření, než na které přišli právě v Saúdské Arábii. Korunní princ Mohamed bin Salmán se rozhodl zkonfiskovat majetky nejbohatších Saúdských Arabů ve prospěch státu.

Těžko bychom také našli luxusnější vězení, než jakým je luxusní hotel Ritz-Carlton Riyadh s téměř 500 pokoji. Dvaatřicetiletý dědic trůnu tam nechal zavřít skupinu miliardářů, byznysmenů, a dokonce členů vlastní rodiny včetně prince Al-Valída bin Talála (na úvodní fotografii), který je na Západě asi nejznámějším obyvatelem pouštního království.

Korunní princ Mohamed bin Salmán

Zadrženi údajně byli minimálně tři další saúdskoarabští miliardáři, kteří se v loňském žebříčku objevili. Vláda pochopitelně nevydala žádný oficiální seznam, koho se její protikorupční tažení dotklo, a saúdskoarabská ambasáda ve Washingtonu Forbesu též neposkytla žádné specifické informace.

Al-Valíd a další jsou již na svobodě, nicméně jeden ze zdrojů Forbesu sdělil, že propuštěný princ má nyní zakázáno mluvit s médii.

Saúdskoarabská vláda si údajně stanovila cíl zalepit stomiliardovou (v dolarech) díru, která státnímu rozpočtu vznikla v důsledku snižujících se cen ropy. Existuje tisíc a jeden příběh, co se skutečně stalo, a proto lze jen těžko odhadovat, kolik majetku bylo kolika lidem skutečně zabaveno. Forbes zjistil, že minimálně jeden ze saúdskoarabských tycoonů, který nebyl zatčen, předal svá aktiva do vládních rukou.


Zobrazit celý žebříček »

Kvůli výše zmíněným nejasnostem jsme se rozhodli, že žádného z desítky saúdskoarabských miliardářů z loňského žebříčku do toho letošního nezařadíme. Pokud se situace někdy vyjasní, mohou se někteří z nich v žebříčku znovu objevit.

Tohle je seznam vyřazených Saúdských Arabů i to, jaký měli ještě loni podle našich propočtů majetek:

Princ Al-Valíd bin Talál

18,7 miliardy dolarů

Předsedá veřejně obchodovatelnému Kingdom Holdingu, který investoval do Lyftu, Twitteru, Citigroup a Four Seasons.

Muhammed Al Amoudi

8,1 miliardy dolarů

Jeho aktiva zahrnují švédskou rafinerii, saúdskoarabskou síť čerpacích stanic nebo největší etiopský konglomerát, který se zaměřuje na těžbu zlata, zemědělství a stavitelskou činnost.

Princ Sultan bin Mohammed bin Saud Al Kabeer

3,8 miliardy dolarů

Jeho veřejně obchodovatelná společnost, mlékárna Almarai, je jednou z největších na Středním východě.

Mohammed Al Issa

2,6 miliardy dolarů

Jeho společnost Assila Investments drží podíly v bance, zpracovateli potravin a hotelech.

Saleh Kamel

2,3 miliardy dolarů

Kamel založil konglomerát Dallah Abraka, který je aktivní v realitách, v potravinách a ve zdravotnictví.

Abdullah Al Rajhi

1,9 miliardy dolarů

Společně se svými bratry vybudoval jednu z největších islámských bank světa – Al Rajhi Bank.

Abdul Majeed Alhokair, Salman Alhokair a Fawaz Alhokair

1,2 miliardy dolarů každý

Realitní impérium tří bratrů zahrnuje 19 nákupních center.

Mohammed Serafi

1,1 miliardy dolarů

Realitní investor.