Soňa Stloukalová chtěla být auditorkou. Ale nakonec se vydala na úplně jinou cestu. Dnes šlape na plyn v barvách zeleno-bílého týmu Bolt. Už rok a půl řídí českou pobočku estonského jednorožce a rozvíjí populární taxislužbu přes aplikaci. Pod jejím vedením firma zdvojnásobila svůj byznys a rozhodně nebrzdí.
Žen za kormidlem firem je v Česku jako šafránu. A ty, které se na kapitánský můstek dostanou ještě před třicítkou, jsou hotový úkaz. Natožpak když neřídí vlastní malý startup, ale pobočku velké mezinárodní firmy. Jednou z úspěšných „mořeplavkyň“ je Soňa Stloukalová.
Třicetiletá country manažerka Boltu vede českou pobočku estonského jednorožce od podzimu 2021. Platforma, která nabízí taxislužbu, rozvoz jídla či sdílené koloběžky a elektrokola, chystá v Česku velké věci. Rodačka z Havlíčkova Brodu přitom snila o úplně jiné kariéře.
Chtěla být auditorkou a směrovala k tomu všechno od studia až po sbírání pracovních zkušeností. Jako vedlejší obor si vybrala auditing a už při studiu Vysoké školy ekonomické v Praze začala pracovat v poradenské firmě KPMG.
„Mohla jsem nahlédnout pod pokličku spousty firem napříč regiony. Bavilo mě to, ale nevyhovovalo mi, že vidím jen malou část celého procesu. Lákalo mě poznat nějakou firmu od A až do Z. A tak jsem začala hledat jiné možnosti,“ vzpomíná Stloukalová, pohodlně usazená v jedné ze zasedaček karlínských kanceláří Boltu.
Zdejší tým tvoří 150 lidí, jejichž věkový průměr je do třiceti let. A není divu – Bolt je celosvětově mladá firma a jejímu zakladateli Markusovi Villigovi je teprve 29. Podnikat začal v devatenácti, když založil předchůdce Boltu – Taxify – s cílem propojit všechny taxíky v Tallinu a Rize do jedné platformy.
Od té doby se jeho firma rozrostla do více než čtyřiceti pěti zemí světa, rozkročila se hned na několik dalších byznysových noh a svoji tržní hodnotu po poslední velké investici zvedla na 7,6 miliardy eur (v přepočtu asi 180 miliard korun).
Soňa Stloukalová kouzlu alternativních taxislužeb propadla ve Spojených státech, kam pravidelně jezdila na léto v rámci Work and Travel. Do té doby žádné aplikace typu Bolt nebo Uber nevyužívala, ale v Americe ji nadchlo, jak dobře tyto technologie fungují.
„Na konci školy jsem pracovala v golfovém klubu v Severní Karolíně. Dělala jsem všechno od ježdění s golfovými vozíky přes doplňování snacků pro hráče až po práci v restauraci a obsluhu za barem.“