Brno je malý inovační a technologický ráj Česka, ale výjimečné firmy, které udělaly díru do světa, najdete i mimo moravskou metropoli. Napříč celým krajem.

Sonnentor

Nedaleko hranic v Čejkovicích u Hodonína sídlí společnost Sonnentor – rakousko-česká firma, která hned zkraje devadesátých let vsadila v Československu na principy ekologického zemědělství a výrobu a prodej bioproduktů. Co zní dnes jako lepší standard, byla tehdy úplná revoluce, navíc ve státě poznamenaném desítkami let komunistické nadvlády.

Spoluzakladatel Tomáš Mitáček začínal se čtyřmi druhy biočajů ve zrekonstruovaném areálu starého mlýna, dnes firma zpracovává byliny a koření od tisícovky biopěstitelů z celého světa. Na udržitelnost ale Sonnentor dbá v celém výrobním cyklu, nejenom na poli. Čajové sáčky jsou z cukrové třtiny nebo banánových vláken, která se na kompostu jednoduše rozloží.

halách se částečně topí bylinnými peletami, které vznikají stlačením bylinného prachu a vzniklý popel je žádaným hnojivem. A novou budovu Solis pohánějí obnovitelné zdroje, má hliněné stěny, stropy z trhaných papírových pytlů a zelenou střechu, která pomáhá držet vodu v krajině. Řadí se taky mezi první společnosti v Česku s náročnou ekologickou certifikací Green Loan.

Myco

Nejeden sci-fi román si hraje s myšlenkou, že se houbová vlákna neboli mycelium stanou materiálem budoucnosti. Spisovatelské fantazie už realizuje a rozvíjí kyjovský startup Myco. Ve firmě vše začíná pilinami, konopnými stonky nebo papírem.

K odpadnímu materiálu z dřevozpracujícího průmyslu nebo zemědělství se v halách společnosti Myco přimíchává lesklokorka lesklá neboli houba reishi, která nadrcený vstupní materiál během pěti týdnů proroste natolik, že se z něj stane ve formách pevná hmota.

Forbes Digital Premium