Joseph Robinette Biden Jr., 46. prezident Spojených států amerických. Celoživotní politik, který se do úřadu prezidenta USA snažil dostat už dvakrát. Potřetí to vyšlo.
Pokud se s ohledem na možné očekávané soudní spory spojené s průběhem voleb nestane nic nečekaného, Joe Biden bude v lednu v 78 letech nejstarším jmenovaným prezidentem USA.
Pochází z katolické rodiny, která má kořeny v Anglii, Francii a Irsku. Narodil se 20. listopadu 1942 v pensylvánském Scrantonu, městě zaměřeném na těžký průmysl, které leží asi 240 kilometrů severně od New Yorku.
Bidenův otec tehdy pracoval pro společnost, která během druhé světové války vyráběla tmely pro námořní lodě a rodina tak žila plnohodnotný život střední třídy. Po válce ale Biden senior o práci přišel a šestičlenná rodina se dostala do finančních potíží.
Děti tak vychovávali prarodiče z matčiny strany. Když bylo Joeovi deset, situaci vyřešilo přestěhování do Claymontu v sousedním státě Delaware, kde otec našel práci jako prodavač automobilů.
Delaware se stal pro Bidena celoživotním domovem. Mladý Biden tam nejprve získal středoškolské vzdělání v soukromé Archmere Academy a na vysokou školu následně zamířil na Delawarskou univerzitu v Newarku, kde vystudoval historii a politologii.
Vzdělání pak dokončil na Syrakuské univerzitě ve státě New York, odkud odešel jako doktor práv. Po studiích se vrátil do Delawaru, kde se usadil ve městě Wilmington a nejprve se uchytil jako právní koncipient, na což v roce 1971 navázal otevřením vlastní právnické kanceláře. Zároveň se začala psát i jeho politická kariéra – rozhodl se vstoupit do Demokratické strany.
V tu dobu také úspěšně absolvoval první volební kampaň do zastupitelstva okresu New Castle, v níž dokázal uspět. Po boku mu přitom stála jeho středoškolská láska Neilia Hunter, s níž se oženil v roce 1966 a která na svět přivedla tři děti.
Idyla se zdála být na maximu, obzvlášť, když Biden na podzim roku 1972 v pouhých 29 letech jako jeden z nejmladších kandidátů v historii uspěl ve volbě do Senátu. Jenže pak přišla životní rána, kterou nikdo nečekal. Neilia jela 18. prosince s dětmi pro vánoční strom, přehlédla blížící se nákladní auto a došlo ke srážce.
Bidenova žena i roční dcera nehodu nepřežily, syny se lékařům podařilo zachránit.
Pro Bidena to samozřejmě znamenalo šok a v prvních chvílích byl rozhodnutý do Senátu nenastoupit. I díky podpoře rodiny a stranického vedení Demokratické strany ale názor změnil a senátorskou přísahu v lednu roku 1973 složil přímo v nemocnici, kde se léčili jeho synové.
Následující roky pak Biden denně jezdil dvě hodiny vlakem z Wilmingtonu do Washingtonu a zpět, zatímco s péčí o jeho syny mu nejprve pomáhala především jeho sestra, později druhá manželka, o devět let mladší středoškolská učitelka Jill Jacobs, kterou si vzal v roce 1977 a s níž má i dceru Ashley.
Prací v Senátu pak Biden bez přestávky strávil 36 let – na funkci rezignoval až v roce 2009, kdy byl díky úspěchu Baracka Obamy v prezidentských volbách zvolen viceprezidentem USA.
Přímo o post prezidenta USA se poprvé ucházel už v roce 1988, kdy byl označován za jednoho z nejsilnějších kandidátů. Jeho naděje však pohasly už během kampaně v září roku 1987, když se v tisku objevil článek o tom, že Biden převzal projev britského politika Neila Kinnocka, tehdejšího šéfa labouristů.
Následně se přidala další obvinění z plagiátorství z akademické sféry a Biden raději dobrovolně odstoupil. Kdeže tyto kultivovanější časy jsou… Neúspěšně skončil i Bidenův další pokus o dvacet let později, kdy ve stranických primárkách nedokázal předčit Hillary Clinton a Baracka Obamu.
Obama dal po úspěchu v prezidentských volbách při výběru viceprezidenta přednost právě Bidenovi a společně pak v Bílém domě strávili obě následná volební období. Biden byl populárním viceprezidentem pro svou určitou prostořekost, která mu však zároveň čas od času dokázala zatopit.
O jeho další prezidentské kandidatuře se znovu začalo mluvit před volbami v roce 2016, ale končící viceprezident se stáhl do soukromí. Důvodem byla smrt jeho šestačtyřicetiletého syna Josepha v roce 2015, který zemřel na následky nádorového onemocnění mozku.
Joe Biden však i touto ztrátou prošel se vztyčenou hlavou a do boje o prezidentský úřad se vydal potřetí: kandidaturu ohlásil v dubnu 2019.
Ve stranických primárkách překvapivě stáhl náskok dosavadního favorita Bernieho Sanderse a v srpnu 2020 na celonárodním sjezdu strany oficiálně přijal nominaci na prezidenta na celonárodním sjezdu Demokratů.