Česká republika stojí a přešlapuje na křižovatce, ze které už dlouho neví, jakým směrem se vydat. Česko proto potřebuje jasnou a prorůstovou vizi na příštích dvacet až pětadvacet let.
S takovým apelem vystoupil na intelektuální konferenci Lepší Česko, pořádané ve čtvrtek českým Forbesem v Karlových Varech, miliardář Radim Passer.
„Jsme nejzoufalejší ze zoufalých. Jsme bezkonkurenčními mistry světa v tom, jak trestat sami sebe,“ uvedl v kontextu stavebnictví majitel skupiny Passerinvest Group a otec developerského rozkvětu pražské Brumlovky.
Jednašedesátiletý podnikatel ale zároveň před zaplněným hlavním sálem Císařských lázní doplnil, že Česko má stále šanci tuto situaci změnit. Jen je potřeba, aby politici určili jasnou prorůstovou strategii a naplňovali ji. „Jinak odsuzujeme sami sebe k tomu, že v rámci Evropy zůstaneme národem druhořadé kategorie,“ varoval.
„Tato země doposud nezkrachovala jenom díky soukromému sektoru,“ opřel se následně do politické reprezentace porevolučního Česka.
Radim Passer věnoval část svého čtvrthodinového vystoupení právě vztahům mezi soukromým a veřejným sektorem. V jejich napravení vidí klíč, jak nakopnout prosperitu Česka.
„I když rovnocenná spolupráce soukromého a veřejného sektoru je po pětatřiceti letech zásadně nefunkční, je přesto naprosto žádoucí pro udržitelnou prosperitu Česka,“ řekl Passer.
Prosperitu veřejného sektoru musí vždy ve výsledku stoprocentně zajistit všechny zdroje pro veřejné rozpočty a až pak může veřejný sektor zajišťovat veškeré funkce státu, řekl developer. Veřejný sektor by proto neměl být vrchností, ale službou celé společnosti. „Pokud bychom žili v morálně zdravé společnosti, veřejný sektor by byl vděčný soukromému sektoru za vytváření zdrojů,“ doplnil podnikatel.
K prosperitě se musíme prokousat společnými silami. „Dlouhodobou a neměnnou vizí je Česko pro patnáct a Praha pro 2,5 milionu obyvatel,“ nastiňoval Passer podobu Česka a jeho metropole v horizontu dalšího čtvrtstoletí.
Demografický vývoj v Česku má klesající tendenci. Podpora rodin a porodnosti by proto podle Passera měla být dalším z pilířů prosperity země.
Aby se Česko posunulo dál, musí se podle Passera v následujících letech a dekádách soustředit na tři hlavní odvětví. Zaprvé by mělo vybudovat rozsáhlou síť dálnic a rozšířit trasy pražského metra. Současné tempo rozšiřování je podle něj pomalé.
Jako další prioritu Passer zdůraznil důležitost kancelářských budov, které jsou podle něj jako „perpetuum mobile“ pro státní rozpočet. Stát z nich totiž podle Passera získá díky daňovému multiplikačnímu efektu mnohem více peněz než majitel budovy z nájmu.
Do třetice by měl stát podle Passera zajistit ideální podmínky pro import pracovní síly. Lidi bychom podle něj do naší země měli přilákat jednak z demokratických zemí prvního a druhého světa a také z kulturně spřízněných méně rozvinutých zemí.