Říká se, že datová centra celosvětově vyprodukují tolik emisí CO2 jako celý letecký průmysl a na globální spotřebě energie se podílejí zhruba ze dvou procent. Ačkoli jsou ta čísla podle některých studií dost přestřelená, současné IT není zrovna „zelený“ obor. „Ale i IT se dá dělat udržitelně,“ podotýká Jacob Ringler, který v Praze řídí výzkumné a vývojové centrum kalifornské společnosti Pure Storage.
V potemnělé místnosti hučí skříň se servery a pevnými disky, problikává několik monitorů a kolem se povaluje spousta harampádí. Uprostřed sedí vousatý chlapík, který je v celé firmě jediný, kdo tomu všemu rozumí, vždyť firemní IT spravuje už patnáct let. Do žádných větších změn se nehrne, vždyť celou tu dobu všechno tak pěkně běží. Zní to jako totální klišé, ale takhle nějak stále vypadají IT oddělení v některých českých podnicích.
„Občas se s takovým přístupem k IT setkáváme a vždycky mě to překvapí,“ směje se Jacob Ringler. Právě sedíme uprostřed „pražského Silicon Valley“, v karlínském Amazon Court, kde má Pure Storage svoje kanceláře.
Kalifornská firma je jedním z nejvýznamnějších světových hráčů v oblasti ukládání dat, v její ukázkové serverovně je klinicky čisto, světlo, nestřeží ji žádný podivín. „I v Česku je samozřejmě spousta firem, které jsou technologicky dokonce dál než společnosti v USA nebo Kanadě. Ale zároveň jsou tu podniky, které svoje IT nemodernizovaly řadu let,“ podotýká Jacob Ringler.
Jednoduché jako facka. Nebo jako cloud
Pure Storage je v Praze dva roky, v české metropoli má vývojové centrum, ale i finanční a obchodní týmy a řídí odtud expanzi v celém regionu EMEA. Firmám nejen v Česku ukazuje cestu, jak modernizovat IT a pracovat s daty jednoduše a intuitivně.
„Docela často vidíme, že firmy nemají dostatečnou ochranu proti ransomware. Některé podniky se také pořád bojí cloudu nebo ho neumějí správně využívat a jejich datová centra nepracují efektivně,“ vypočítává rodilý Kanaďan největší slabiny firemního IT v Česku.
Úložiště jsou jednou z nejsložitějších částí firemních datových center, tenhle status quo ale Pure Storage boří. Její filozofie je postavená na tom, že firemní úložiště může být stejně jednoduché a škálovatelné jako cloud. Vyvíjí inovativní hardware – zařízení pro ukládání a správu velkých objemů dat postavené na flash technologii známé třeba z iPhonů.
A také vlastní software – operační systém, který umí naplno využít největší výhody flash úložišť, jako je rychlý přístup k datům, snadná údržba, odpovídající zabezpečení a minimální chybovost.
Toustovač místo dvou sušiček
Ringler zdůrazňuje i další přínos: udržitelný, nebo chcete-li, energeticky efektivnější provoz. Flash technologie kromě rychlosti zvyšuje také výkon a hustotu úložných polí, což i při velkých objemech dat umožňuje v serverovnách výrazně snížit počet obsazených skříní na pár racků.
Firmy pak nepotřebují pro svá datová centra tolik místa, navíc šetří energii na napájení i chlazení. Jedno diskové pole Pure FlashArray zabere o 96 procent méně místa než klasický rotující disk a spotřebuje stejně energie jako toustovač, zatímco spotřeba starších disků se dá srovnat se dvěma sušičkami na prádlo.
Díky tomu už prý zákazníci kalifornské firmy globálně uspořili přes dvě miliardy dolarů na nákladech na hosting a dalších 500 milionů dolarů na nákladech na energii a chlazení. „Výrazně se tím snižuje i jejich uhlíková stopa,“ připomíná Ringler s tím, že běžná datacentra proti kancelářím spotřebují při přepočítání na podlahovou plochu až padesátkrát víc energie.
V rámci trendu udržitelnosti Pure Storage „vyčistila“ i svoje dodavatelské řetězce, snaží se vyrábět „zeleně“ a svoje produkty například posílá v recyklovatelných obalech. Důraz na kvalitní výrobu pak snižuje počet reklamací a poruch, při kterých by museli zákazníci reklamované zboží posílat zpátky a zbytečně při tom využívat neekologickou leteckou přepravu.
Úložiště formou předplatného
Kalifornská firma svoje produkty poskytuje i „as a service“. Zákazník za svoje úložiště platí formou předplatného. Nemusí stavět a spravovat vlastní předimenzované datacentrum, místo toho si „pronajímá“ zařízení a kapacitu, kterou skutečně pro svůj vývoj či ukládání dat potřebuje.
V ceně má správu, zálohu dat i průběžné aktualizace. „Nemusí se starat o infrastrukturu, pořizování a ani o upgrade na pokročilejší technologii,“ doplňuje Jacob Ringler.
Během pandemie zájem firem o takové služby v IT výrazně stoupl. V době, kdy se pracuje víc z domova nebo na dálku, je jednoduchý management datacenter zásadní výhodou. A IT as a service či Storage as a service šetří čas i náklady na údržbu, kterou Pure dělá na dálku bez jakýchkoli odstávek systému. „Díky jednoduché správě může mít firemní IT tým víc času na úkoly, které mají pro byznys reálný přínos,“ podotýká Ringler.
Rostoucí trend dokládají i finanční výsledky Pure Storage – tržby ve třetím loňském čtvrtletí stouply meziročně o 37 procent a překonaly 562 milionů dolarů, přičemž jen tržby z předplacených služeb rostly meziročně o 38 procent na víc než 187 milionů dolarů za jediný kvartál. Kalifornská firma tak potvrzuje svoji stabilní pozici mezi technologickými giganty, jako je Intel, Apple, Tesla, či Google.
Úklid ve firemních datech
Podle Ringlera bude zájem zákazníků dál stoupat, protože moderní flash storage jim umožňuje, aby si ve svých datech uklidily a vytvořily si přehledné prostředí, ať už dávají přednost veřejnému cloudu, mají data na svých úložištích, nebo využívají stále populárnější hybridní prostředí.
„Mohou sjednotit cloudové ekosystémy, vytvořit si multicloudové prostředí a hladce přecházet mezi privátním a veřejným cloudem. To významně zvýší vyspělost jejich datové analytiky a zrychlí celou digitální transformaci firmy,“ doplňuje Ringler.
Stále víc se podle něj bude i v IT projevovat udržitelnost a zodpovědnější přístup. „V Severní Americe a západní Evropě je ten trend už jasně patrný. I v Česku přibývá firem, které se na to ptají, ačkoli je zatím spíš zajímá úspora finanční než ta energetická,“ dodává Jacob Ringler.