Česko se potýká s rekordní inflací, která může podle nedávného vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka vystoupat až ke čtrnácti procentům. Do toho přidejte nedořešené dopady pandemie covidu-19 a aktuální situaci kolem války na Ukrajině a máte mix, který vyvolává vše možné, jen ne jistotu. Lidé proto nyní řeší, jak své úspory nejlépe zabezpečit před možným znehodnocením.

Jednou z možností, kam peníze investovat s vědomím, že jde o poměrně stabilní oblast, jsou stále nemovitosti. Zatím se ukazuje, že i v turbulentních obdobích, jako je pandemie nebo válka několik stovek kilometrů od českých hranic, jejich hodnota stoupá.

Pandemie poptávku po bytech jakožto investičním nástroji neoslabila, naopak. Stále více Čechů vnímá investici do nemovitosti jako jeden z mála bezpečných a racionálních způsobů, jak zhodnotit své životní úspory.  O to víc v době, kdy inflace nabírá zběsilé tempo, jakého jsme nyní svědky,“ říká Jan Martina ze společnosti M&M Reality.

Co se týče toho, který typ nemovitosti je pro investici nejvhodnější, zůstávají rady odborníků stejné. Stále by vsadili na malometrážní byt například na severu Čech nebo v bývalých okresních městech v okolí Prahy.

‚‚Z pohledu čísel dává největší smysl investovat do menších a středních bytů v Ústeckém kraji, ale i tam už je výnosnost menší než před pár lety. Další možností je investovat do nemovitosti s předpokladem růstu její hodnoty. Budoucí vývoj je však velmi obtížné předpovídat,‘‘ uvádí Radek Šitera, zakladatel služby Valuo, která pravidelně sleduje výnosnost investic do nemovitostí napříč republikou.

Přehled nejdražších nemovitostí, do kterých lze v Česku momentálně investovat, najdete pod odkazem níže:

Podle Hendrika Meyera, CEO portálu Bezrealitky, je vhodné investovat investovat například do lokalit, ve kterých se předpokládá výstavba terminálů vysokorychlostních tratí nebo měst a obcí, které čeká zásadní revitalizace.

‚‚V současnosti se zhodnocují v podstatě všechny typy nemovitostí. Některé pochopitelně rychleji – sem bych zařadil byty v centrálních částech Prahy nebo Brna, rekreační objekty v těch nejexponovanějších lokalitách, jako jsou Krkonoše nebo Šumava, a pak pochopitelně všechny lokality, které jsou na dobrých dojezdových vzdálenostech k hlavnímu městu nebo Brnu,‘‘ dodává Meyer.

Velmi dobrou investici jsou ale také stavební pozemky. ‚‚Dobrých stavebních pozemků je na trhu stále méně, než jaká je poptávka. Předpokládáme jejich další růst cen i v dalších letech,‘‘ říká Michal Pich z realitního serveru RealityČechy.cz.

Co se týče výnosnosti investice, do popředí zájmu se dostává i nájemní trh. Ten v poslední době nějakým výhodným výnosům příliš nepřál. A kupovat byt s tím, že bude člověk rychle vydělávat na nájmu, už nedávalo smysl.

‚‚Při dnešních cenách je v Česku pronajímání běžným domácnostem málo výnosné. Pražský byt byste dnes z běžného nájmu spláceli šedesát let, a jste tedy závislí hlavně na růstu nájmů. Nízké nájmy pak brzdí například chuť provádět generální rekonstrukce, což zase snižuje konkurenceschopnost,‘‘ shrnuje aktuální situaci Meyer.

Jenže nájemní trh pravděpodobně čekají změny. Jednak proto, že stále více lidí nedosáhne na hypotéku a musí volit bydlení v nájmu, což bude poptávku po nájemním bydlení zvyšovat, a jednak pravděpodobně do nájemního trhu promluví i současná uprchlická vlna. Velká část lidí, kteří před válkou na Ukrajině prchli do Česka, tady zůstane dlouhodobě. A opět tak navýší poptávku po nájmech.

Vydání Forbesu American Dream!

‚‚Právě nájemné v poslední době rostlo méně než prodejní ceny. Pokud by zde však v horizontu několika měsíců byly desetitisíce lidí, kteří se nemohou vrátit do své vlasti a našli si zde práci, tak může mít zvyšující se poptávka na ceny nájmů podstatný vliv,‘‘ říká Šitera.

Zajímavým typem nemovitosti, kam své volné finanční prostředky investovat, jsou i rekreační nemovitosti. Potenciál je například v nových lokálních turistických centrech, kde mohou vznikat rekreační nemovitosti z vyprázdněné maloměstské nebo vesnické zástavby.

‚‚Pokud se podaří úspěšně nakopnout cestovní ruch zdecimovaný částečně pandemií, určitě na něm vznikne prostor pro rekreační pronájmy soukromých majitelů. Návratnost ani celoročně provozovaného zařízení není sice extrémně vysoká – bavíme se zhruba o čtyřiceti letech – ale i tak to může být zajímavá alternativa,‘‘ shrnuje Vladimír Zuzák, ředitel Maxima Reality.

Na druhou stranu se s investicí do rekreační nemovitosti váže také nutnost o svou investici více pečovat. ‚‚Když někdo koupí chatu nebo chalupu za účelem pronájmu, tak se jedná spíše o podnikání než relativně bezproblémovou investici jako u bytu, který si někdo pronajme klidně i na několik let. V případě rekreačních objektů se bude jednat spíše krátkodobé pronájmy, které budou vyžadovat větší angažovanost majitele,‘‘ vysvětluje Šitera.