Digitální nomádi jsou profesionálové, kteří pracují na cestách. Najdete je většinou na místech, která nabízejí příjemné klima, cestovatelské zážitky a samozřejmě příznivé podmínky pro práci.
Většinou se říká, že jim k ní stačí počítač a stabilní připojení k internetu. Další charakteristikou digitálních nomádů totiž je, že cestují nalehko a dokážou se obejít bez většiny věcí, jež ostatní považují za nutnou součást pohodlného života.
Zeptali jsme se proto šesti Čechů, pro něž se kočovnictví stalo běžnou součástí života, jak nalehko cestují oni – co všechno ke své práci na pochodu potřebují, na co nedají dopustit a bez jakých technologií by se neobešli.
Lucie a Karel Tatranští: Našli jsme se v pomalém cestování
Lucie a Karel Tatranští jsou překladatelé. Pod rukama jim vznikají hlavně marketingové a technické překlady z angličtiny a němčiny a také lokalizace softwaru a webů (nejpyšnější jsou na českou verzi Pinterestu). Trvalý pobyt v Česku pověsili na hřebík v říjnu 2015 a od té doby společně se svými třemi potomky pozvolna cestují celým světem. O své práci i zážitcích píšou na webu Slow-travelling Worldschoolers.
Nejlepší office je v plážovém baru
Pro nás jako překladatele je nezbytností výkonný notebook s pohodlnou klávesnicí, ideálně i numerickou. Hodně fotíme, takže potřebujeme i velký SSD disk.
Vhod přijde i dlouhá doba provozu z akumulátoru – můžeme tak déle pracovat v oblíbeném plážovém baru, ve kterém se nejde připojit do sítě.
Důležitá je ale i spolehlivost a snadná nahraditelnost – v indonéské džungli s uplatněním záruky nepochodíte. Zvažte i vizuální downgrade vnějšku notebooku instalatérskou páskou – dost tím snížíte jeho optickou přitažlivost pro nenechavce.
Zásadní důležitost pro nás má připojení k internetu, protože při našem stylu práce komunikační blackouty nepřipadají v úvahu. Při výběru ubytování se proto vždy řídíme dostupností internetu. Protože ale naše představy o odpovídajícím připojení dost často kolidují s představami pronajímatelů (bez ohledu na kontinent), máme v záloze GSM/wi-fi router, který nám už hodněkrát vytrhl trn z paty. Náš 3G model TP-Link M5350 je sice fajn, ale po zkušenostech z Indonésie, kde se v datových plánech oddělují 3G a LTE data, určitě pořídíme LTE model.
Nezapomínáme ani na zálohování. Částečně používáme Dropbox, ale jen v omezené míře – jednak kvůli smlouvám o důvěrnosti, jednak kvůli vysokým nárokům na internetové připojení.
Primárně proto data ukládáme na dvojici šifrovaných externích disků. Jeden z nich máme neustále u sebe, takže i pokud by nám někdo vykradl ubytování, nepřijdeme o data a můžeme rychle začít znovu pracovat. Kamarády diskům dělá spousta drobného haraburdí jako flash disky, power banky apod.
Tip Tomáše Hubockého, produktového specialisty HP:
Těm, kdo nedají dopustit na starou dobrou notebookovou konstrukci a zároveň chtějí stylový moderní design, udělá výbornou službu nový HP EliteBook 1040. Celokovové tělo mimořádně drží i vypadá, a navíc se ani nepronese – váží jen 1,49 kg. Nechybí nejnovější procesory Intel Core i5 a i7, bleskově rychlé SSD úložiště, podsvícená klávesnice a full HD displej. A díky vestavěné čtečce otisků prstů a čipových karet není třeba dělat kompromisy mezi pohodlím a bezpečností. Každý prodejce navíc může uživateli přizpůsobit konkrétní konfiguraci podle jeho představ, takže nemusíte utrácet za něco, co nevyužijete. Pokud vás zaujaly možnosti mobilní kanceláře, stačí vyplnit tento formulář a získáte nabídku na míru.
Vítězslav Válka: Všechno se dá dělat z karavanu
Víťa Válka křižuje s rodinou Evropu v karavanu a zároveň z něj navrhuje loga a webová rozhraní. Navíc řídí startup PixelRockstar, což je webový nástroj, který umožňuje snadné vyhledání a vložení fotky do článku nebo na web. Na karavan nedá dopustit, prý v něm má skvělé pracovní podmínky, dobrou kávu a sprchu vždy po ruce. V poslední době se navíc stále více zajímá o overlanding neboli dlouhodobé cestování kolem světa. Přesně to je totiž jeho snem.
Při práci se musím odstřihnout od okolí
Pro můj způsob života i práci je nejdůležitější mít kreditku a pas. Vše ostatní už na cestách nějak zařídíte.
Aby mi práce šla dobře, tak si s sebou beru třináctipalcový notebook a dvaadvacetipalcový externí monitor, externí klávesnici a myš. Grafiku tvořím na Wacom Intuos M a do výbavy patří i anténa PowerWifi na zesílení vzdáleného wi-fi signálu i španělská simka Go Mundo, díky které mám 100 MB dat v Evropě za 1 euro.
Nejdůležitější součástí mé kanceláře, kterou jsem si v karavanu udělal z koupelny a kempového stolku, jsou ale sluchátka, která při nasazení vypnou celý okolní svět. Na Spotify si pak namíchám muziku přesně podle potřeby – nejčastěji rytmickou elektroniku na práci a meditativní pohodu na oddech.
Svůj čas měřím v aplikaci Toggl, a mám tak vždy po ruce přehled o tom, jestli se flákám, nebo makám. Data pravidelně zálohuji před cestou na tři externí disky a během cesty do cloudu. Už několikrát mě to vytáhlo z průšvihu.
V karavanu máme solární panel o výkonu 140 W a trakční baterku 110 Ah, což představuje dostatečný zdroj energie pro počítače, tablety a mobily celé rodiny. Když se zatáhne a začne pršet, tak i na pustém parkovišti můžeme další tři dny pracovat z baterie.
Tip Jiřího Stříže, produktového specialisty HP:
Grafici, designéři či architekti na cestách ocení mobilní pracovní stanici HP ZBook Studio s dotykovým displejem. 18 mm tenké tělo – mimochodem nejtenčí v této kategorii – ukrývá ultrarychlé procesory Intel® Core™ a Xeon®, až 32 GB paměti, úložnou kapacitu až 2 TB, grafickou kartu nVidia Quadro a neuvěřitelně ostrý i detailní 4K UHD displej (rozlišení 3840 × 2160 px). ZBook Studio bylo podrobeno 120 tisícům hodin testování, abyste se nemuseli bát, že se vám při dokončování pokazí životně důležité zakázky. Pokud vás zaujaly možnosti mobilní kanceláře, stačí vyplnit tento formulář a získáte nabídku na míru.
Daniel Nytra: Chci si užívat každý den
Učitel, podnikatel, marketingový specialista a zakladatel SimpleShop.cz už několik let pořádá kurzy online marketingu a pravidelně o něm i digitálním nomádství píše na svůj blog danielnytra.cz. Nejvíce se mu líbilo na Srí Lance, kde si společně s manželkou pronajali chatrné vozítko tuk-tuk a pracovali přímo z něj, zatímco prozkoumávali ostrov. V budoucnu chce vyzkoušet digitální nomádství pěšky nebo na lodi.
Bez dobrého internetového připojení šílím
Zásadní je pro mě chytrý telefon: velký displej, minimálně 64 GB paměti, rychlý procesor a GPS ve spojení s mapovými aplikacemi.
Mobil je pro mě nejen komunikační, ale i marketingový nástroj. S využitím místní SIM karty jsem schopný poslat fotku okamžitě na sociální sítě. Kvalitní fotografie a rychlá publikace jsou zásadní pro viralitu příspěvku.
Pro svoji práci ale taky samozřejmě potřebuji kvalitní laptop s velkou výdrží baterie a dostatečně velkým výkonem. Můj počítač váží jen 1,35 kg a baterie vydrží 11 hodin bez nabíjení, což bylo při jeho výběru zásadní. Stejně jako dostatečně velká paměť a rychlé SSD disky.
K základu s sebou vždy beru i externí HDD pro zálohy, externí mikrofon a HD kameru kvůli nahrávání internetových kurzů. Nedávno jsem při dokupování výbavy narazil na laptop ve spojení se SIM kartou, což je něco, co mi u toho mého chybí, a určitě bych tuhle možnost využil.
Petr Novák: Cestování jako práce i životní styl
Petra Nováka živí převážně internet – věnuje se tvorbě webových stránek se zaměřením na digitální produkty a strategii kolem jejich prodeje. Druhá část jeho práce jsou pak jeho vlastní projekty, o které se stará a rozvíjí je. Jako například cestovatelská kniha Travel Bible, již dal dohromady s dalším nomádem Matoušem Vinšem, nebo web travelhacking.cz, kde sdílí nejrůznější tipy na to, jak cestovat netradičně a levně.
Nejdůležitější je mít záložní řešení
Notebook, který není zbytečně velký ani těžký, je základ. Občas si někdo vystačí jen s tabletem a klávesnicí, ale notebooky převládají. Já tahám obojí, protože často pracuji s grafikou a klidně i 200GB soubory, takže si zatím nemůžu dovolit vozit s sebou jen nižší a lehčí model notebooku. Tablet s klávesnicí mám pro rychlé odpovědi na e-maily, ale nejvíc ho využívám na čtení knih.
Všude, kde to jde, mám zapnutou dvoufázovou autorizaci. A kromě smartphonu mám na cestách také obyčejný starý mobil pro českou SIM kartu, abych nemusel stále přehazovat karty.
Vyplatilo se mi mít s sebou také náhradní předplacenou SIM svého operátora v ČR. Kdybych náhodou o tu hlavní přišel, operátor dokáže v této situaci číslo přemapovat na náhradní SIM kartu. Nepřijdu tak o to nejdůležitější, čímž jsou přístup do banky a ověřovací kódy.
Pak jsou tu věci, které vnímám jako samozřejmost. Zálohy všeho důležitého v cloudu (Google Drive). Kdybych přišel o počítač, koupím nový a vše potřebné stáhnu z cloudu. A VPN připojení pro zabezpečenou komunikaci, když jsem na nedůvěryhodných wi-fi sítích.
Pro správu hesel a všech citlivých dat používám 1Password. Veškeré dokumenty uchovávám a skenuji do Evernote. Svatou trojicí je pro mě ale Slack (přes který si i voláme), Trello, Todoist. Vše je mezi sebou propojené a využívám různých automatizací pro usnadnění práce. Když nemám k dispozici dostatečně rychlý internet, vyvíjím weby pomocí aplikace MAMP Pro u sebe na počítači a na server posílám, až když mám vše hotové.
Tip Tomáše Hubockého, produktového specialisty HP:
Někdo má práci, která vyžaduje mobilitu, již ani notebook nedopřeje. HP Elite x3 je řešením 3 v 1 – spojuje funkce a výhody počítače, tabletu i smartphonu, který se vejde do kapsy. Pomůže zejména těm, kdo jsou neustále na cestách a mezi jednáními a potřebují být neustále v dosahu a synchronizovaní. Stačí smartphone jednoduše připojit k doku a okamžitě máte k dispozici výkon, produktivitu a praktičnost klasického počítače. Dva reproduktory Bang & Olufsen, mikrofony s aktivním potlačením šumu a přední 8Mpx kamera se pak osvědčí zejména při konferenčních hovorech. Do výbavy patří také dva sloty pro SIM kartu. Pokud vás zaujaly možnosti mobilní kanceláře, stačí vyplnit tento formulář a získáte nabídku na míru.
Robert Vlach: Digitálním nomádem může být kdokoliv
Popularizátor osobního podnikání a zakladatel portálu Na volné noze se sebeironicky prohlašuje za prvního digitálního nomáda v Česku. V roce 2011 napsal na svůj blog první článek o digitálním nomádství v češtině a ten k jeho překvapení zvedl obrovskou vlnu zájmu. S partnerkou Lenkou mají malého syna, a tak zatím spíše než exotice dávají přednost Evropě. Převážně na cestách napsal i svou první knihu, která vyjde letos v březnu.
Hlavně netvořit sám
Na technické specifikace mé nomádské kanceláře tolik nehledím. Počítač používám především k psaní, a důležité je tak pro mě hlavně prostředí, ve kterém pracuji, i když nedám dopustit na ergonomickou myš.
Moje zásadní doporučení je ale profesionální cloud. Ztráta mobilu nebo počítače je problém vždy, ale když máte veškerá data uložená bezpečně v cloudu, bolí to podstatně méně.
Doporučuji také necestovat sám, my, ať už jedeme na naše oblíbené Kanárské ostrovy nebo do Francie, to dáváme vědět co nejvíce lidem, kteří by mohli jet s námi. Pokaždé pak v našem nomádském domově vznikne malý coworking.
A ještě jedna rada, digitální nomádství není tím, čím se zdá být. Neudělejte špatnou kariérní volbu jen proto, že chcete pracovat na cestách. Dost mladých lidí si dnes vybírá profesi podle toho, že se dá dělat odkudkoli. Jenže to půjde za pár let téměř každá práce.