Ani pokračující protipandemická opatření nepoznamenala silný apetit, který v posledních měsících vede společnost Google k nákupům komerčních nemovitostí. Po boku dalších technologických lídrů, jako jsou Amazon nebo Meta, tak americká společnost investuje miliardy dolarů do rozšíření svých kancelářských ploch napříč světadíly.
Už v září Google oznámil koupi budovy St. John’s Terminal na Manhattanu, která vznikla v roce 1934 jako konečná stanice newyorské High Line. Budovu společnost pořídila za 2,1 miliardy dolarů a do roku 2023 ji plánuje přestavět a využít jako součást svého kampusu Hudson Square, kam chce Google v dohledné době investovat dalších 250 milionů dolarů.
Nyní hlásí miliardovou transakci na druhé straně Atlantiku. Právě za tuto částku koupila společnost komplex Central Saint Giles, který posledních více než deset let slouží jako její londýnské zázemí.
V multifunkční budově italského architekta Renza Piana s plochou kanceláří 408 tisíc čtverečních stop sídlí i další společnosti, včetně mediální skupiny NBCUniversal. Komplex Central Saint Giles je přitom specifický nejen svou křiklavou barevností, ale i využitím technologií, zajišťujícím jeho udržitelný provoz.
Kupříkladu k vytápění budovy slouží biomasa a užitkovou vodu obstarává recyklovaná dešťová voda, zachycená na zelených střešních terasách.
K transakci přistoupil provozovatel největšího světového vyhledávače v době, kdy mu v těsné blízkosti londýnského nádraží King’s Cross pomalu roste moderní sídlo za přibližně 1,37 miliardy dolarů (tedy zhruba miliardu liber).
Tato budova je pro svou délku 330 metrů často označována za horizontální mrakodrap a zaměstnanci v ní v dohledné době naleznou mimo jiné rozsáhlé zázemí pro sport a wellness, včetně tří bazénů. Za návrhem stojí studio uznávaného britského architekta Thomase Heatherwicka, s nímž Google spolupracuje také na dvou projektech v domovské lokalitě Mountain View.
Miliardové investice napovídají, že Google nadále počítá s postupným návratem většiny svých zaměstnanců do kanceláří. Většina – zhruba šedesát procent – z nich by však měla nadále pracovat v rámci takzvaného hybridního režimu.
To potvrzuje i mluvčí české pobočky Googlu Alžběta Houzarová, podle které se stejná pravidla vztahují také na tuzemské zaměstnance. Převážná většina z nich přitom už dva roky pracuje na dálku.
„Naše produkty jsou postaveny na inovacích, které mnohdy vznikají při náhodných setkáních v kuchyňkách, na chodbách, jídelnách nebo tělocvičnách. Takto jsou navrženy a postaveny všechny naše kanceláře i kampusy a o tyto interakce bychom nechtěli přijít,“ říká Houzarová.
Podle ní se pro dané řešení vyslovila v interních průzkumech většina oslovených zaměstnanců. Ani pražské sídlo globálního hráče tak v dohledné době neosiří.
Aktuální plán počítá s tím, že většina zaměstnanců bude tři dny v týdnu pracovat přímo v kanceláři na Smíchově. Zbylé dva pracovní dny pak tam, kde sami uznají za vhodné.
Zaměstnanci, jejichž pozice a pracovní náplň to umožňuje, navíc v posledních měsících dostali možnost podat individuální žádost o setrvání v režimu práce na dálku.
Zmíněných možností by podle vyjádření společnosti mohlo využít až dvacet procent ze 150 tisíc zaměstnanců, které Google – potažmo mateřská společnost Alphabet – globálně zaměstnává. Navzdory těmto odhadům realizuje internetový gigant v poslední době další investice do nemovitostí.
Na řadě je také projekt korporátního městečka Middlefield Park, který má vyrůst v již zmíněné lokalitě Mountain View. Ten na ploše čtyřiceti akrů počítá nejen s kanceářskými plochami, ale také s rezidenčním bydlením, parky, zázemím pro sport a rekreaci či maloobchodními jednotkami.
Projektem, který společnost představila v roce 2020, Google reaguje mimo jiné na bytovou krizi v oblasti San Francisco Bay Area. Záměr vybudovat nejméně patnáct tisíc nových domů přitom CEO Sundar Pichai oznámil už o rok dříve. Tehdy plánovanou investici do obytných prostor odhadl na rovnou miliardu dolarů.