Vše, čeho se Sam Bankman-Fried třeba jen dotkl, se mění v bláto. Král Midas naruby?
Nejvýmluvnějším příkladem budiž zprvu velmi úspěšná banka Silvergate, které málem zlomilo vaz, že si v minulosti s Bankman-Friedem a jeho společnostmi podala ruce.
Kalifornská banka, zaměřující se na transakce v kryptoměnách, po krachu Bankman-Friedovy burzy FTX čelila masivním výběrům, které dosáhly částky 8,1 miliardy dolarů. Trhy po zveřejnění zprávy zareagovaly okamžitě a nemilosrdně: akcie mateřské společnosti Silvergate Capital se za jediný den po odhalení informace deníkem propadly o neuvěřitelných čtyřicet tři procent.
Akcie banky, spravující před uvedeným runem na vklady kapitál v hodnotě dvanácti miliard dolarů, se přitom hroutí již od listopadu – oproti době před kolapsem FTX jsou dole prakticky o osmdesát procent. Spolu s akciemi MicroStrategy miliardáře Michaela Saylora patřily k nejshortovanějším akciím roku.
Silvergate musela v reakci oznámit, že má dostatek hotovosti na pokrytí všech zbývajících vkladů, ale v očekávání delšího období nízkých vkladů rekalibruje své výdaje a přehodnotí strukturu příjmů. Pokud by náhodou společnost situaci neustála, nastal by zajímavý problém: trh by zřejmě přestal být schopný uspokojovat institucionální požadavky na úschovu a obří fiatové vklady pro kryptospolečnosti.
Segment je poddimenzovaný už dnes, a to vůbec nehovoříme o zpracování transakcí v reálném čase, což je klíčový produkt, se kterým Silvergate původně prorazila.
Zajímavý je ale samotný příběh nečekaného vzestupu a současného pádu společnosti. Jako jedna z největších institucí ochotných půjčovat kapitál kryptoměnovým firmám skočila u poskytování bankovních služeb také burze FTX a tradingové společnosti Alameda Research. Ve své době to vypadalo jako terno a firma na tom obrovským způsobem vyrostla. Loni v listopadu už ale situace začala vypadat jinak.
Když svět zjistil, kdo stál za podstatnou částí zázračného růstu firmy v době pandemie, začala panika a run na vklady. Jak upozornil The Wall Street Journal, od konce září do konce roku klesly vklady z 8,1 na pouhých 3,8 miliardy dolarů. Společnost tak musela ve čtvrtém čtvrtletí rozprodat aktiva ve výši 5,2 miliardy dolarů za cenu ztráty 718 milionů dolarů jenom proto, aby si udržela provozní likviditu.
Firma také koncem loňského roku obdržela půjčku 4,3 miliardy dolarů od americké polovládní agentury Federal Home Loan Bank. Na zastavení paniky to ale zjevně nestačilo a ta se plynule přelila do ledna.
Hodnota akcií firmy ve velmi krátké době klesla z dvaapadesáti dolarů, což byla cena za akcii platná ještě v listopadu, na současných dvanáct. Společnost musela čerstvě propustit čtyřicet procent zaměstnanců a všichni čekají, co bude dál. Silvergate je navíc paralelně vyšetřována v souvislosti s převody zákaznických prostředků uživatelů burzy FTX do tradingové společnosti Alameda – vzbudila tím dokonce zájem amerických senátorů.
„Zapojení do převodu finančních prostředků zákazníků FTX do společnosti Alameda odhaluje závažné selhání odpovědnosti vaší banky za monitorování a hlášení podezřelých finančních aktivit prováděných jejími klienty,“ napsali v dopise adresovaném společnosti senátoři Roger Marshall, Elizabeth Warren a John Kennedy.
Protože se ale podobně jako v případě samotné FTX a Alamedy kompletní příběh veřejnosti teprve odkrývá, přinášíme výběr událostí, které vzestup a pád Silvergate definovaly.
Vše začalo celkem nevinně 17. srpna 2017, kdy společnost Silvergate překonala hranici miliardy dolarů v celkových vkladech. 26. února 2018 firma získává 114 milionů dolarů kapitálu prodejem kmenových akcií a 28. října 2019 zahajuje první veřejnou nabídku kmenových akcií třídy A. Vstup na burzu je dobře načasovaný: setkává se s pandemickou investiční mánií a je tu prostor pro zdánlivě ničím neomezený růst.
V lednu 2020 Silvergate spouští Silvergate Exchange Network (SEN), do budoucna svůj naprosto klíčový produkt. Jedná se o systém pro přesun finančních prostředků mezi účty Silvergate v reálném čase, dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu. Systém si brzy získává slušnou popularitu, má ale i své kritiky a točí se kolem něj jistá kontroverze.