Ovládl svět sociálních sítí díky krátkým videím a hodnota jeho majetku přesahuje 49 miliard dolarů (asi 1,1 bilionu korun). Zakladatel platformy TikTok Čang I-ming se stal novým lídrem žebříčku nejbohatších lidí v Číně, který vytvořil výzkumný institut Hurun.

Vděčí za to hlavně růstu společnosti ByteDance, která za TikTokem stojí. Globální tržby firmy loni vzrostly o třicet procent na 110 miliard dolarů, přičemž aplikaci TikTok jenom ve Spojených státech používá přibližně dvě stě milionů uživatelů.

Zatímco v čínském žebříčku se za posledních 26 let vystřídalo na první příčce osmnáct lidí, v USA to byli pro srovnání jen čtyři. Konkrétně jde o Billa Gatese, Warrena Buffetta, Jeffa BezoseElona Muska. V Česku se pořadí miliardářů mění ještě vzácněji. Primát nejbohatšího Čecha patřil dlouhá léta Petru Kellnerovi, kterého teprve po jeho tragické smrti v roce 2021 vystřídala na čele žebříčku Kellnerova manželka Renáta.

Ale zpátky k Číně. Aktuální rok byl v této zemi speciální i tím, že se na pozici nejbohatšího Číňana vystřídali hned tři podnikatelé. Na začátku roku kraloval žebříčku Čung Šan-šan, na jaře zakladatel Temu Colin Chuang a nyní je to zmiňovaný Čang I-ming.

Kvůli vzpouře přišel o miliardy

Nejbohatším Číňanem byl po tři roky podnikatel Čung Šan-šan, jenž zbohatl na prodeji balené vody a vakcín. Jeho jmění meziročně kleslo až o 15,5 miliardy dolarů, což byl zároveň největší propad roku. „Král balené vody“ čelil na začátku roku protestům čínských nacionalistů proti jeho společnosti Nongfu Spring.

Podle nich byla Čung Šan-šanova reklamní kampaň málo vlastenecká. Sociálními sítěmi se začaly rychle šířit výzvy k bojkotu jeho balené vody, což mělo na prodeje značky negativní dopad. Naopak jeho zdravotnická větev byznysu, která se zabývá diagnostikou infekčních onemocnění, má za sebou dobrý rok.

info Foto Profimedia
Čung Šan-šan

Trojici nejbohatších lidí v Číně uzavírá zakladatel společnosti Tencent Pony Ma, jehož majetek se odhaduje na více než 44 miliard dolarů. Dceřiné společnosti holdingu Tencent se specializují na internetové služby, média, software a umělou inteligenci. Asi nejznámější je chatovací aplikace WeChat, která měla ke konci loňského roku 1,3 miliardy uživatelů.

Navzdory tomu, že tržby technologické společnosti Pinduoduo meziročně vzrostly o 86 procent, její zakladatel Colin Chuang z top trojky nejbohatších lidí v Číně nakonec vypadl. Jeho majetek se meziročně propadl o téměř tři miliardy dolarů na 34,5 miliardy dolarů.

Čínský podnikatel je v posledních letech známý především díky svému online tržišti Temu, které se rychle rozšířilo do celého světa. Huang byl v Číně krátce číslo jedna, když cena akcií jeho platformy Temu v polovině roku prudce vzrostla.

Počet miliardářů klesl

Tento rok se do žebříčku dostalo celkem 1094 jedinců s majetkem přesahujícím 700 milionů dolarů. Meziročně je to pokles o 147 osob.

„Čínský žebříček bohatých se zmenšil již třetí rok po sobě, protože čínská ekonomika a akciové trhy měly těžký rok. Počet jednotlivců na seznamu se za poslední rok snížil o dvanáct procent, a až o pětadvacet procent ve srovnání s nejlepším rokem 2021, kdy se nám podařilo najít 1465 osob,“ říká Rupert Hoogewerf, hlavní výzkumník institutu Hurun.

info Foto Profimedia
Colin Chuang

Dlouhé roky měli v žebříčku početné zastoupení převážně developeři. Po splasknutí realitní bubliny v Číně a masivním nástupu nových technologií je ze seznamu vytlačila nová generace čínských podnikatelů. Dařilo se zejména těm z oblasti technologií, spotřební elektroniky a nové energetiky.

Zajímavostí je celé odvětví elektromobility. Ačkoli by se na první pohled mohlo zdát, že se výrobcům čínských elektroaut musí díky jejich masivnímu vstupu do Evropy jednoznačně dařit, v mnoha případech to tak není. Někteří výrobci lithiových baterií a elektromobilů zažili skutečně náročný rok, protože konkurence se zintenzivnila, což vedlo k přebytku, a hrozba zavedení cel nejistotu ještě zvýšila.

Masivní ztráty počítal například Robin Zeng a jeho výrobce baterií Catl, jehož majetek se za rok propadl o sedm miliard dolarů. Li Siang ze společnosti Li Auto přišel o více než pět miliard dolarů a stejně výrazné ztráty utrpěl i zakladatel společnosti Geely Li Shufu.

Desítka nejbohatších Číňanů:

UmístěníJménoBohatství v miliardách dolarůZměna za rok
(v %)
Název firmyOdvětví
1.Čang I-ming 49,343ByteDanceaplikace
2.Čung Šan-šan47,9-24YSTnápoje
3.Pony Ma44,413Tencentvideohry
4.Colin Chuang 34,5-9Pinduoduoonline prodej
5.He Xiangjian s rodinou33,118Midea Groupelektronika
6.Robin Zeng 28,2-20CATLvýrobce baterií
6.William Lei Ding28,2-17Neteasemobilní hry
6.Li Ka-šing a jeho syn Victor28,2-5Cheung Kongrůzná odvětví
9.Lee Shau Kee24,69Henderson Real Estatenemovitosti
10.Jack Ma23,2-3Alibabaonline prodej
Zdroj: Hurun Research Institute