Problémy se sluchem, menstruace nebo postcovidový syndrom. Uživatelé aplikace od Applu přispívají skrze chytré hodinky ke sběru důležitých medicínských dat.
Data statisíců uživatelů mohou sloužit i prospěšnějším účelům než jen cílení reklam. Jedním z příkladů je aplikace Apple Research, skrze kterou lze anonymně sdílet údaje o vašem zdravotním stavu. Jejich sběr už přináší první závěry: například patnáct procent uživatelů se denně potýká s tinnitem a někdy v životě už jeho projevy zažilo necelých 78 procent z nich.
O zdravotní informace se skrze Apple Research dělí přes dvě stě tisíc uživatelů. A to už je pro výzkum obrovský vzorek. Objem dat pomáhá objevům, které by bez tak rozsáhlého vzorku nebyly možné. S informacemi od uživatelů pak pracují vybrané americké organizace a univerzity, které poznatky publikují v odborných časopisech.
„Jsme přesvědčeni, že nová technologická řešení, která se snaží poskytnout hlubší pohled na zdraví, mají velký potenciál nám pomoci,“ říká Nancy Brown, šéfka neziskové organizace American Heart Association, zabývající se financováním kardiologického výzkumu i osvětou v oboru.
Zapojení tisíců uživatelů dobrovolně sdílejících data má podle Applu vést k „demokratizaci“ vědy. Přesto se zatím studií mohou účastnit pouze američtí uživatelé s iPhonem od verze 6s se systémem iOS 14 a vyšším.
Data získává aplikace z odpovědí uživatelů na otázky, které jim v rámci vybrané kategorie položí, ale také měřením přímo z chytrých hodinek. Pro studii tinnitu pak vyžaduje i sluchátka.
Hlavním zaměřením výzkumu Apple Hearing Study je vliv hluku na sluch, hladinu stresu i kardiovaskulární zdraví. Šetření zahrnuje také otázky týkající se nákazy koronavirem, která může způsobit změny sluchu.
Od roku 2019, kdy Apple aplikaci představil, zkoumá také faktory ovlivňující menstruační cykly nebo neplodnost a menopauzu. Například tak odhalila , že více než šedesát procent žen pociťuje během menstruace křeče v břiše, nadýmání a únavu.
Ženské zdraví je přitom dlouhodobě málo zmapovanou oblastí. „Studie je svým rozsahem bezprecedentní a významně přispěje k lepšímu pochopení biologických a sociálních faktorů ovlivňujících zdraví žen,“ řekla při zahájení výzkumu Michelle A. Williams, děkanka harvardské T. H. Chan School of Public Health.
Aplikace dále ukázala, že po očkování vakcínou proti covidu měly ženy o něco delší menstruační cykly než obvykle. Následující měsíc se ovšem vrátily do normálu. Hlavní využití získaných dat pak Apple vidí ve včasném hodnocení gynekologických rizik. Již nyní přitom aplikace využívá informace získané během pandemie ke zlepšení předpovědí menstruačních cyklů a ovulace.
Do aplikace by v budoucnu měly přibýt i další funkce. Už teď v ní mohou uživatelé sdílet také zdravotní údaje svých příbuzných nebo přizvat do výzkumu přátele.