Třináct let je český Forbes na trhu a skoro stejně dlouho počítá majetek nejbohatších tuzemských podnikatelů. Českých miliardářů a miliardářek za tu dobu neustále přibývá a zvětšuje se i jejich majetek, což náš letošní ročník jen potvrzuje: co loni bohatě stačilo, je do letošní stovky málo.
Tentokrát jsou v naší stovce nejbohatších i tři nováčci a jejich celkové jmění činí bezmála 2,6 bilionu korun. První desítka nejbohatších lidí v zemi doznala hned několika změn v pořadí – skokanem roku je v ní loni devátý a letos šestý Michal Strnad se svým zbrojařským impériem CSG a nejvýrazněji se propadl expremiér Andrej Babiš.
Neohroženou jedničkou žebříčku prozatím nadále zůstává vdova po Petru Kellnerovi a dědička impéria PPF Renáta Kellnerová s rodinou (386 mld. korun). Její majetek meziročně stoupl o osm miliard korun.
Čím dál blíže jí ale jsou další v pořadí – ať už vládce energetického kolosu EPH a druhý muž žebříčku Daniel Křetínský (290 mld. korun), nebo třetí Karel Komárek (214,6 mld. korun), majitel investiční skupiny KKCG.
Říká se, že abyste pochopili současnost, musíte se vrátit do minulosti. A jestli se to neříká, tak by mělo. Přesně to jsme totiž letos udělali my. Podívali jsme se, jak to vypadalo, když „naši“ miliardáři ještě dávno nebyli miliardáři. Jaké to bylo na nule. Pak jsme šlápli na plyn, v čase skočili o několik dekád dopředu a zjišťovali, jak si v pomyslném miliardářském závodě stojí teď. Jak jsme to dělali? Tak jako každý rok.
S českými miliardáři jsme se setkávali a debatovali o jejich byznysu, firmách a investicích. Zajímal nás taky soukromý majetek – vily na Ořechovce i na Loiře, zámky na anglickém venkově, jachty ve Středomoří, Kupka v jídelně na zdi. V drtivé většině případů však největší část jmění představují peníze uložené v podnikání, ve firmách.
Díváme se proto na obraty, zisky i dluhy podniků, scházíme se s jejich CEO a finančními řediteli a ředitelkami, procházíme auditované a konsolidované výsledovky za rok 2023, kvůli kontinuitě vývoje sledujeme i pololetní výkazy. Kontrolujeme pohyby na akciových trzích v prvních devíti měsících letoška. Díváme se na trendy, sledujeme, jak se podobným společnostem daří v Evropě, a když je to relevantní, tak ve světě. Sledujeme transakce, za kolik se podobné firmy v nedávné minulosti prodaly. Díváme se na cashflow. Konzultujeme hodnocení podniků s finančními analytiky i odborníky na oceňování firem.
Uzávěrka údajů, ze kterých vycházíme, letos byla 16. září – to se týká přepočtů kurzů či cen akcií. Čísla, která vidíte v žebříčku, jsou tedy zrcadlem stavu věcí k polovině roku 2024.
Výjimečné postavení má v žebříčku jedenáctka Čechů, kteří se letos na jaře dostali i do ultimátního amerického výběru dolarových miliardářů a nejbohatších lidí světa. Jejich majetek tradičně nepřeceňujeme a necháváme ho tak, jak jsme ho nacenili a poslali kolegům do Spojených států.
Ale navzdory všemu tomu času a úsilí, které oceňování majetku nejbohatších Čechů věnujeme, si musíme přiznat, že náš výpočet bude vždy maximálně kvalifikovaný odhad, nikoli ultimátní číslo. Realita je neúprosná: firmu nakonec může skutečně ohodnotit jen její prodej na trhu.