Magazín Forbes už podesáté sestavil žebříček nejmovitějších Češek a Čechů. Stejně jako v předchozích letech je jich rovná stovka. Tentokrát je mezi nimi sedm nováčků a jejich celkové jmění letos překročilo hranici dvou bilionů korun, přesně 2 100,3 miliardy korun.
První desítka nejbohatších Čechů zůstává pro letošek stejná jako vloni, pouze se mírně proměnilo pořadí. V top pětce se však meziročně nezměnilo vůbec nic – na čele žebříčku s velkým náskokem zůstává dědička impéria PPF Renáta Kellnerová s rodinou (382,9 miliardy korun), na druhém místě se umístil majitel KKCG Karel Komárek (190,2 miliardy korun) a třetí příčka připadla realitnímu magnátovi Radovanu Vítkovi (144 miliard korun). Na čtvrté pozici zůstává Daniel Křetínský (118,6 miliardy korun) a pátý je Andrej Babiš (107,8 miliardy korun).
KOMPLETNÍ ŽEBŘÍČEK SI PROHLÉDNĚTE ZDE:
Šestý se letos umístil uhelný tycoon Pavel Tykač (84 miliardy korun), který přeskočil Aleše Zavorala z Alzy s 81 miliardami korun a Pavla Baudiše, spoluzakladatele Avastu, s 54,5 miliardy korun. Top desítku pro letošek uzavírají na devátém místě majitel Penty Marek Dospiva (36 miliard korun) a druhý ze spoluzakladatelů Avastu Eduard Kučera (32,4 miliardy korun).
Celkově se jmění nejbohatších Čechů meziročně zvýšilo o 460 miliard korun z loňských 1,64 bilionu na 2,100 bilionu korun. Letošní žebříček byl pochopitelně významně ovlivněn válkou na Ukrajině, energetickou krizí, vysokou inflací, ale také rychle se měnícími kurzy měn i cenami akcií. Konkrétně meziroční rozdíl kurzu dolaru i eura pomohl některým miliardářům z našeho žebříčku „zvýšit“ hodnotu aktiv v korunovém vyjádření o více než patnáct procent.
Velká část českých byznysmenů ze žebříčku měla každopádně vloni úspěšný rok, kdy se začali zotavovat ze zásahu koronavirové pandemie, a řada z nich měla rostoucí výsledky i letos v první polovině roku. Zároveň se však už na číslech projevila inflace, nejistota z budoucího vývoje a očekávané dopady událostí letošního roku.
Mezi stovku nejúspěšnějších byznysmenů letos Forbes zařadil sedm nováčků. Nejvýše se z nich umístila na čtyřicáté pozici Radoslava Štěpánková s rodinou se jměním v hodnotě deseti miliard korun. Štěpánková je spolu se svými třemi dětmi dědici majetku zesnulého Františka Štěpánka, bývalého spolumajitele Sokolovské uhelné, dnes SUAS Group. Rodina majetek a celou skupinu ovládá skrze svěřenský fond.
Dalšími nováčky v žebříčku jsou dědic a většinový majitel společnosti Meopta Gerald Rausnitz (9,1 miliardy korun), majitel společnosti Pro-Doma Josef Mařinec (osm miliard korun), Jan Fidler ze SEBRE (4,2 miliardy korun), Radim Lukeš a Petr Borkovec z Partners (3,7, respektive 3,3 miliardy korun) a Michal Menšík z DoDo (3,6 miliardy korun).
Mimořádnou skupinu mezi miliardáři tvoří také ti, kteří se letos mezi stovku nejbohatších Čechů těsně neprobojovali. Jsou to například Jannis Samaras z Kofoly, Zdeněk Studénka ze společnosti Signum či Martin Burda z Palace Capital, kteří skončili těsně pod hodnotou majetku 3,1 miliardy korun, kam se pro rok 2022 vyšplhala spodní hranice pro zařazení. V roce 2021 to přitom bylo jen 2,5 miliardy. Zvýšení je dáno hlavně tím, že do žebříčku přibylo několik nováčků s majetkem vysoko nad spodní hranicí.
Jak se žebříček počítá?
Stejně jako v předchozích letech jsme v naprosté většině případů jmění českých miliardářů řešili přímo ve spolupráci s nimi, tedy těmi, jimž patří. Zároveň při výpočtu vycházíme z veřejně dostupných informací o firmách, které vlastní, mluvíme s jejich CEO či finančními řediteli.
Díváme se na zisky, obraty i dluhy firem – zkoumáme především auditovaná čísla za rok 2021 a pohyby na akciových trzích v prvních devíti letošních měsících. Sledujeme, jak se podobným společnostem daří v Evropě a ve světě a za kolik se obdobné firmy v nedávné minulosti prodaly. Zároveň ctíme logiku private equity a venture kapitálových investic, respektive následných valuací.
Díváme se na cash flow. Konzultujeme hodnocení podniků s burzovními a finančními analytiky. Zkoumáme trendy v jednotlivých odvětvích, vývoj na světových akciových či dluhopisových trzích. Vedle vlastnictví firem zkoumáme i soukromý majetek a investice a oceňujeme je, v drtivé většině případů však největší část jmění představují peníze uložené v podnikání, ve firmách.
Uzávěrka údajů, ze kterých letos Forbes při sestavování žebříčku nejbohatších Čechů vycházel, byla 20. září. To se týká především přepočtů kurzu měn, cen akcií či dluhopisů. Čísla v žebříčku jsou tedy odrazem stavu věcí k 20. září roku 2022.
Navzdory času a úsilí, které oceňování majetku nejbohatších Čechů ve Forbesu věnujeme, ale vždy počítáme s tím, že náš výpočet je kvalifikovaný odhad, nikoli definitivní a platné číslo. Firmu nakonec stejně nejlépe ohodnotí její případný prodej na trhu.
Světová verze časopisu Forbes se odhadem majetku nejúspěšnějších a nejbohatších lidí zabývá už od roku 1987, česká verze žebříčku vychází od roku 2012.