Devětašedesátiletý Robert F. Kennedy mladší, právník a odpůrce vakcín pocházející ze slavné rodinné dynastie Kennedyů, má podle nejnovějšího průzkumu The Economist silnou podporu veřejnosti pro prezidentské volby v USA, které proběhnou v příštím roce.
A to dokonce podporu silnější než exprezident Donald Trump či stávající prezident Joe Biden, i když ten si u demokratů v primárkách zatím udržuje náskok.
Kennedyho juniora kladně hodnotilo devětačtyřicet procent respondentů a záporně jen třicet procent. Jeho čisté hodnocení bylo tedy o devatenáct bodů vyšší než u jakéhokoli jiného kandidáta v průzkumu, který se uskutečnil mezi patnácti sty dospělými respondenty od 10. do 13. června.
Biden si vysloužil záporné čisté hodnocení devět bodů, dvaapadesát procent respondentů ho totiž vnímá spíše nepříznivě nebo velmi nepříznivě, zatímco jen pětačtyřicet procent z něj má velmi nebo spíše příznivé dojmy.
Také obžalovaný exprezident Trump měl záporné čisté hodnocení. Konkrétně minus deset bodů, padesát tři procent lidí ho vnímá nepříznivě a třiačtyřicet procent příznivě.
Průzkum ale ukázal, že Kennedy musí ještě zapracovat na tom, aby všichni Američani vůbec věděli, že existuje. Vůbec se k němu totiž nevyjádřilo jedenadvacet procent respondentů.
Záporný rating měli i další favorizovaní republikánští kandidáti. Ron DeSantis z průzkumu vyšel s pěti zápornými body, bývalý viceprezident Mike Pence pak se sedmnácti zápornými body.
Pokud jde o demokraty, pouze devatenáct procent lidí vnímá příznivě demokratickou kandidátku a spisovatelku Marianne Williamsonovou, zatímco čtyřiadvacet procent ji hodnotí nepříznivě. Sedmapadesát procent respondentů na ni pak nemá názor.
Průzkum CNN z minulého měsíce ukázal, že Kennedyho kandidaturu na prezidenta podporuje asi pětina demokratických voličů. Přibližně šedesát procent plánovalo podpořit Bidena a osm procent se vyslovilo pro Williamsonovou.
Kennedy oznámil, že vyzve Bidena na souboj o nominaci demokratů do Bílého domu v roce 2024 v dubnu tohoto roku. Robert je synem zavražděného bývalého generálního prokurátora a prezidentského kandidáta z roku 1968 Roberta F. Kennedyho a synovcem bývalého prezidenta Johna F. Kennedyho.
Dříve byl známý jako právník zabývající se ochranou životního prostředí, v posledních letech se však více proslavil propagací pochybných tvrzení o souvislostech mezi očkováním a autismem a propagací konspiračních teorií týkajících se masových střeleb a covidu-19.
Za Kennedyho juniora se v posledních týdnech postavilo několik technologických magnátů, včetně bývalého generálního ředitele Twitteru Jacka Dorseyho, zakladatele společnosti Social Capital Chamatha Palihapitiyi a rizikového kapitalisty Davida Sackse, který investoval do firem jako Facebook, Uber nebo SpaceX.
Miliardář a majitel Twitteru Elon Musk s Robertem Kennedym začátkem tohoto měsíce vedl diskusi na Twitter Spaces, ačkoli kandidáta nepodpořil.