Česko patří v bezhotovostních platbách mezi nejinovativnější země na světě. V dnes již zavedených technologiích, jako jsou mobilní platby nebo virtuální karty, hrála naše republika roli průkopníka a navzdory své velikosti se časem stala velmocí v oblasti digitálního placení. Nedílnou součástí této proměny je i Marcel Gajdoš, generální ředitel společnosti Visa pro Česko, Slovensko a Maďarsko, jenž minulý týden vystoupil na konferenci časopisu Forbes Lepší Česko.

Skoro polovina lidstva má kartu Visa. V české kotlině sahá tato statistika dokonce k 56 procentům z celkových třinácti milionů vydaných karet. Od roku 2005, kdy Gajdoš začal na juniorské pozici v londýnské Vise, se chování Čechů diametrálně změnilo.

„Když jsem před více jak devatenácti lety přišel do Visy, používaly se karty výhradně na výběr hotovosti. V obchodech je lidé příliš neuplatňovali a sektor e-commerce de facto neexistoval. V současné době už je to naopak, placení se stalo hlavní funkcí karty, která přestala v podstatě existovat, protože ji nahradila virtuální karta v telefonu,“ upřesnil Gajdoš na pódiu Císařských lázní v Karlových Varech.

České prostředí však inovacím zprvu příliš nakloněné nebylo. Zvrat přišel až okolo roku 2010. V té době se tuzemský trh rozjel natolik, že Gajdoš přišel za vedením firmy v Londýně s nápadem vytvořit samostatnou pobočku v Praze. Návrh se šéfům líbil, a tak se Visa pustila do rozvoje lokální infrastruktury.

„Jsme velmi hrdí na to, že jsme zemi zařadili vysoko na mapu digitalizace. Česko bylo například jednou z prvních zemí, která zavedla mobilní platby, což je dnes již zaběhlá záležitost, ale my jsme si tehdy museli jejich příchod do země velikosti České republiky prosadit,“ vzpomínal Gajdoš.

Postupné loučení s hotovostí urychlila o dekádu později pandemie koronaviru, kdy se počet i celkový objem transakcí zdvojnásobil. Nahoru vyletěla i e­-commerce, ve které se do té doby moc kartou neplatilo, a lidé u této formy platidla již setrvali.

Se zrušením Elektronické evidence tržeb (EET) však přechází řada prodejců i hospod zpět k nápisům „karty nebereme“, což se navzdory relativně zdravému růstu digitálních plateb promítá do statistik karetní asociace. „Počet transakcí v některých sektorech zpomalil a podle našich průzkumů se zde zvyšuje objem šedé ekonomiky,“ upozornil Gajdoš.

info Foto Martin Svoboda
Marcel Gajdoš na konferenci Lepší Česko

Motivem ke zrušení bezhotovostních plateb mohou být pro provozovatele mimo jiné poplatky z jednotlivých transakcí, které se v závislosti na různých faktorech pohybují v desetinách až nižších jednotkách procent. Průzkumy však hovoří jasně: Přibývá lidí bez hotovosti po kapsách a klesá zájem o obchodníky, kteří neakceptují karty.

„Chceme malým obchodníkům pomoci v růstu, musí nám ale jít naproti. Bezhotovostní platby mají řadu výhod – lidé utrácejí více v obchodě, kde přijímají karty, a zároveň se tam zákazník častěji vrací. Máme celotržní program, v rámci něhož de facto dáváme terminál zdarma,“ uvedl Marcel Gajdoš.

Kromě rozšiřování digitálních plateb se Visa aktuálně soustředí také na podporu podnikatelek v rámci programu She’s Next. „Podle statistik je z pohledu malých a středních podniků poměr žen v podnikatelské sféře relativně nízký a právě skrze She’s Next jsme chtěli podpořit ženy ve fintechové oblasti. Chceme ukázat, že v našem oboru mohou mít ženy uplatnění a není to nucené zastoupení,“ myslí si šéf Visy.