Zažíváme ho od školních let a nic na tom nezměnila ani pandemie. Pokles nálady, lehké svírání žaludku a někdy dokonce úzkost. Všem důvěrně známý stav dobře znají i psychologové a má i svůj odborný termín „sunday blues“.
Může se projevovat melancholií, ale i agresí. Třeba takovou, že když vidíte horu povinností, která se na vás s novým týdnem valí, štěkáte na členy rodiny, aby si s vámi rozdělili alespoň domácí práce.
Někdy vás konec víkendu natolik mrzí, že máte večer problém usnout, a pak oddalujete odchod do postele bezcílným scrolováním po internetu. Pondělní ráno vás pak zaskočí nevyspalé, unavené a nepřipravené.
Jak tedy porazit syndrom nedělního večera?
Pochopte, co se děje
Jste podráždění nikoliv proto, že je všechno ve vašem životě špatně. Není. Máte náladu pod psa, protože pracovní týden je před vámi.
I když milujete své zaměstnání, pociťujete určitou úzkost z absolvování dalšího pětidenního maratonu, který je před vámi. Nedělní večer by proto neměl sloužit k tomu, abyste si vyjasňovali cokoliv s kýmkoliv. Je to okamžik, kdy potřebujete šetřit svou mentální energii.
Připravte se na pracovní týden
Využijte nedělní podvečer nejen k úklidu, ale také k důkladnému plánování. Připravte si nejen mentální mapu toho, co vás v pracovním týdnu čeká, ale také oblečení pro následující dny (ušetří vám to ráno spousta času a dodá pocit kontroly – i kdybyste celý týden měli mít home office) i nákupní seznam potravin.
Pohybová aktivita uvolní stres
Nikdy nevynechávejte nedělní pohyb. A to i v případě, že vám sport nic neříká. Jděte se alespoň na chvíli projít, výrazně se tak sníží úroveň tenze, kterou pociťujete.
Místo vína bylinkový čaj
Zprvu to vypadá jako skvělý nápad: ukončit víkend degustací dvou, tří a více skleniček vína. Ale v pondělí ráno se budete za tento nápad proklínat, takže vyměňte alkohol za večerní bylinkový čaj. Zní to sice usedle, ale opravdu to funguje.
Práce je kontraproduktivní
Někdy se snažíme úzkost nedělního večera přebít tím, že začneme usilovně pracovat. Jako bychom si chtěli procházením emailů a přípravou prezentací zajistit, že pak budeme mít v týdnu klid.
Ve skutečnosti si tím ale jen zaděláváme na syndrom vyhoření. Věnujte svým pracovním povinnostem a organizaci půl hodiny, zbytek dne se už cíleně práci vyhýbejte.
Před spaním se uvolněte
Tuto aktivitu je potřeba plánovat podobně, jako když si domlouváte porady nebo návštěvu zubaře. Jinak o ní budete jen číst, kývat hlavou, že jste o tom slyšeli už stokrát, ale na sobě její uklidňující efekt nepocítíte. Skvěle ale funguje, byla by škoda to nezažít.
Takže, každou neděli si vyberte, jakou relaxační aktivitu večer budete dělat tentokrát. Víno a internet jsme už vyloučili, ale máte na výběr si napustit bublinkovou koupel, vyzkoušet aromaterapii, udělat dechové cvičení či vizualizaci, co byste si přáli následující týden zažít. Zní to banálně, ale funguje: klidně se vám pak bude usínat a dobře vstávat.