Je to sice jen jedna z menších částí celého výrobního řetězce, ale bez ní by konkrétní čip na svět nepřišel. Liberecká firma UCT je českou odnoží stejnojmenné americké společnosti a ve své továrně ve čtvrti pod Ještědem vyrábí zařízení, které je součástí linky na výrobu v dnešní době tolik cenného a žádaného zboží.

UCT dodává systémy pro dávkování chemikálií na konkrétní křemíkovou destičku. „Čip se vyrábí až tři měsíce a probíhá při tom tisíce různých kroků. Naše zařízení jsme schopni poslat na instalaci ke konkrétním výrobcům, už se nemusí nikde testovat, stačí ho jen připojit, aby byla linka funkční,“ popisuje prokurista firmy Martin Pavlata.

Liberecká firma je specifická tím, že zpracovává jen plasty. Výroba má tři fáze. V první se zpracovávají a obrábějí plastové desky, ve druhé se svařují a ve třetí už vznikají konečné výrobky, doplněné o další komponenty, které firma nakupuje od různých dodavatelů.

Montáž probíhá v extrémně čistém prostředí a zaměstnanci jsou oblečeni do speciálních kombinéz, aby se do výrobků nedostaly žádné nečistoty. „Na konci celé výroby pak u těch dílů, které v sobě mají elektroniku, probíhá i testování. Je pro nás jednodušší ověřit funkčnost přímo na místě a předejít tak případným problém při instalaci u zákazníka,“ vysvětluje Pavlata.

Největším zákazníkem pro UCT je americká společnost Lam Research, která dodává zařízení pro velké výrobce čipů jako TSMC, Intel, Samsung nebo Bosch. Posledně jmenovaná firma má v Drážďanech zanedlouho rozjet supermoderní závod na výrobu čipů, zaměřených hlavně na automobilový průmysl.

„Momentálně je ta poptávka obrovská, všichni dodavatelé v oboru jsou pod tlakem a probíhá opravdový boj zajistit všechny komponenty a udržet krok,“ konstatuje Pavlata. Oproti původním plánům na letošní rok se výroba ve firmě zvýšila o padesát procent.

To s sebou přináší i problémy v podobě lidí i prostoru. Společnost sice sídlí ve dvou fabrikách v Liberci, kapacity ale nestačí. I proto v UCT doufají, že se pro firmu podaří v příštím roce postavit novou halu na okraji města, v Doubí. Tam se pak bude moci věnovat i komplexnější výrobě.

„Dnes děláme zhruba sto padesát projektů ročně, integrujeme včetně elektroniky a expedujeme po ověření funkčním testem. A pak je to výroba dalších tisíců drobných dílů, které takto komplexní nejsou. V nové hale budeme mít více prostoru na další rozšíření komplexní montáže,“ konstatuje Martin Pavlata.

Chybějí montážníci i svářeči.

Dnes ve firmě pracuje pod pět set zaměstnanců, postupně by se ale měl jejich počet zvyšovat. Chybějí montážníci i svářeči, ti druzí musí absolvovat minimálně dvouměsíční výcvik, kde se učí číst výkresy a dokumentace.

Aby stíhala plnit zakázky, začala UCT od října spolupracovat s několika dalšími dodavateli pro automobilový průmysl v regionu, kde naopak museli výrobu omezit. Paradoxně právě kvůli čipům, které v automotive chybí.

„Na několik měsíců tak od nich máme půjčené zaměstnance, kteří nám pomohou řešit vysoké objednávky. Firmám to zase pomůže optimalizovat náklady, a samotný zaměstnanec tak nebude muset zůstávat doma na snížené mzdě,“ prozrazuje prokurista.

Obrat firmy byl za loňský rok 1,7 miliardy korun, letos se podle prokuristy zvýší minimálně o čtyřicet procent. UCT roste každým rokem – když před devíti lety začínala, její obrat se pohyboval kolem půl miliardy korun.

Historie firmy je v Liberci spjatá se společností Elmarco. Ta se v minulosti rozdělila na dvě části: Elmarco, kde se i nadále soustřeďují na výrobu a vývoj nanotechnologií, a Miconex, kde se zaměřili na polovodičový průmysl. V roce 2015 odkoupila Miconex americká společnost UCT.