Začínali ve dvou, jsou z Brna a vydělávají na tom, že zachraňují planetu. Přetvářejí plastový odpad na designové desky, které architekti a designéři používají k návrhu nábytku a interiérů. Myšlenku rozvíjeli už během studií architektury, kdy před čtyřmi lety založili svůj startup. Dnes má firma obrat kolem sedmi milionů korun a příští rok míří na dvojnásobek.
Jejich ambice jsou ale mnohem větší. Plastic guys plánují vyrábět větší formáty a expandovat na zahraniční trhy. Vsadili na unikátnost a udržitelnost svého produktu, který vyrábí pouze pár firem na světě. „Začali s tím Britové a Francouzi, ale ve střední a východní Evropě jsme v podstatě jediní. Naším cílem je dokončit vývoj výrobní linky, kterou bychom mohli nabízet jako franšízu po celém světě,“ vysvětluje Ondřej Venclík.
„Když jsme začínali, občas nás kontaktovaly ženy, které název firmy Plastic guys mátl. Myslely, že nabízíme plastickou chirurgii,“ směje se Ondřej. První dva roky se věnovali testování vzorků, zkoušení různých materiálů a vylaďování technologického procesu, aby dosáhli požadované kvality.
Teprve poté začali fungovat jako plně konkurenceschopná společnost. Ondřej firmu zakládal ještě s Marcem Aulisou a dnes, po dvou letech, už jejich tým čítá deset lidí.
„Začínali jsme v pizza pecích, které jsme skoupili z restaurací, jež zavíraly, když byl covid. Dnes už používáme velké prohřívané lisy, kde se nadrcený plast roztaví a není potřeba žádné lepidlo nebo jiné pojivo,“ přibližuje zakladatel.
„Děláme různé tloušťky, načež se deska obrábí podobně jako dřevo. Dá se do ní vrtat, řezat, desku lze brousit a leštit, aby se dosáhlo jakéhokoli povrchu od matu po lesk. Od příštího roku se ale chystáme posunout na velkou linku, která bude vyrábět až třímetrové desky,“ dodává.
Recyklované desky vyrábějí z materiálů od lokálních výrobců, které svážejí z Brna a z různých částí Moravy, a jde většinou o zmetky z průmyslové výroby plastů. Mohou to být klávesnice, myši, monitory, ledničky, televizory nebo krabičky na jídlo.
Jejich tajemství tkví v důkladném třídění plastů podle skupin. Tímto způsobem dosáhli skutečné cirkularity a uzavřeli materiálový cyklus. Desky lze po skončení jejich životnosti rozdrtit a recyklovat opakovaně.
„Ve skladu plasty roztřídíme podle skupin a barev. Následně je nadrtíme, aby se s nimi jednodušeji manipulovalo. Zároveň si zvolíme, jak velké kusy chceme používat, protože velikost ovlivňuje vzhled,“ popisuje Ondřej. Drcený plast nakonec vloží do forem a nechají ho roztavit. Po propečení je deska na světě.
Desky, které vyrábějí, se dají použít na nábytek, bary, kuchyňské linky, pracovní stoly nebo i do koupelen, kde nahradí zástěny, keramický obklad či umělý kámen. Výhodou materiálu je, že se dá prosvítit, ohýbat a je voděodolný. Může se tedy použít jak uvnitř, tak i venku, žádné počasí mu neublíží.
„Chceme lidem ukázat, že i odpadní plasty mají svou hodnotu a po recyklaci z nich lze vytvořit něco smysluplného a krásného. Dají se totiž recyklovat stejně jako sklo a kov,“ doplňuje Ondřej.
„Lidé mají často přirozený strach z recyklovaných materiálů, avšak je důležité dodat, že naše desky jsou hygienicky nezávadné. V Plastic guys jsme si nechali zpracovat hygienický certifikát i uhlíkovou stopu, které vyšly velmi příznivě a můžete je najít na našich webovkách. Děláme to kvůli tomu, že chceme být maximálně transparentní a udávat směr v udržitelnosti,“ přidává se Jakub Federla, marketingový ředitel podniku.
Dekor si lze navolit podle různě roztříděných barev. Průhledné kousky pocházejí z krabiček od jídla, bílé jsou kelímky od jogurtů, barevná víčka od aviváží. Od příštího roku pak chtějí spolupracovat s brněnskou firmou Sako, která se zabývá svozem a zpracováním odpadu. Od ní vymytý a vysušený odpad vykoupí a vyrobí z něj desku.
„Mezi naše zákazníky se řadí hlavně architekti a designéři, kteří pak z materiálu následně navrhují nábytek pro restaurace, bary nebo hotely. Nedávno jsme spolupracovali se studiem Chybík & Krištof na interiéru kanceláří slovenského Forbesu. S velkými formáty budeme moci dělat i dělicí stěny a možná i dveře,“ popisuje Ondřej Venclík.
Zájem o jejich materiál stále stoupá, podle Ondřeje Venclíka je to hlavně tím, že správně načasovali vstup na trh a udržitelnost chytili v České republice na začátku. „Nabízíme prémiový materiál, který je dražší než obyčejná dřevotříska, ale levnější než masivní dřevo,“ zmiňuje.
Dohromady už zrealizovali 260 projektů, z toho čtvrtinu z nich v zahraničí, hlavně v Německu, Rakousku, Itálii či ve Švédsku. Z jejich materiálu je například bar v kavárně Parq v centru Brna nebo podsvícený bar v brněnském podniku SKØG.
Interiér navrhovali i pro bratislavskou kavárnu APO+EKA. „Aktuálně chystáme spolupráci s firmou mmcité, kde bychom jim namísto dováženého tropického dřeva, dodávali naše desky pro jejich designový nábytek,“ prozrazuje Ondřej.
Do budoucna je láká i americký trh, kam by mohli prodávat převážně velké výrobní linky. „Musíme zachraňovat svět. Nové podnikání by už dnes nemělo existovat, aniž by bylo udržitelné,“ uzavírá.