Před sedmadvaceti lety sledovali Janis Samaras se svým otcem vodu, která se valila areálem, ze střechy výrobní haly. Letos se její hladina vyšplhala ještě výš. Majitelé rodinné firmy Kofola i její zaměstnanci o víkendu znovu zažívali bezmoc, když povodeň ničila, co jí přišlo do cesty. A nebylo toho málo.

Zkáza udeřila téměř na všech místech, kde je firma rozprostřena. Jeden z největších výrobních závodů stojí v Krnově, s divokou vodou bojovaly i Hanušovice a Litovel, které jsou novými pivovarskými lokacemi Kofoly. A ač byla firma na povodeň dopředu připravena, nedokázala zabránit škodám způsobeným více než stoletou vodou.

„Pro nás je ale nejcennější to, že jsou všichni v pořádku. Voda se dostala do celého areálu, aktuálně ji odčerpáváme a zjišťujeme rozsah všech škod. Snažíme se také spustit záložní elektrocentrálu, protože Krnov je stále bez proudu,“ říká Janis Samaras, jeden ze zakladatelů Kofoly a generální ředitel celé skupiny, jejíž tržní hodnota na burze je téměř sedm a půl miliardy korun.

Zítra chtějí ve firmě začít s úklidem, aby mohli co nejrychleji obnovit chod závodu. To ale nějakou chvíli potrvá. „Firma je silná, v minulosti se vyrovnala už s jinými situacemi, vyrovná se i s touto. Hůře jsou na tom lidé bez střechy nad hlavou. Mezi nimi jsou i naši zaměstnanci, pro které teď organizujeme pomoc,“ přibližuje Janis Samaras.

K pomoci se může připojit i kdokoli jiný. Třeba tím, že vrátí firmě nerezové sudy, které silná povodňová vlna odnesla z krnovského skladu obalů. Kofola je využívá pro čepované nápoje. „Za jejich navrácení budeme nálezcům moc vděční. Díky našim obchodním týmům si je vyzvedneme kdekoli po Česku, aby nezůstaly tam, kam nepatří, tedy bezprizorní v přírodě,“ dodává generální ředitel.

Povodně zasáhly i některé pivovarské lokace skupiny Kofola. V Hanušovicích voda zaplavila příjezdovou cestu k pivovaru Holba, do výroby se naštěstí nedostala. A během dneška nebo zítřka by tak mohli pracovníci znovu spustit provoz a začít vařit pivo. Jak rychle to půjde, záleží na počtu zaměstnanců, kteří do práce dorazí. Ty totiž momentálně zaměstnává odstraňování škod v jejich domovech

Naopak v Litovli je pivovar uzavřený. Celá oblast je momentálně nepřístupná a řeka Morava má během dneška kulminovat. Teprve až začne opadat, bude možné zjistit škody. „V našem třetím pivovarském závodě v Přerově, kde se vyrábí Zubr, se naštěstí řeka Bečva z břehů nevylila. Můžeme tak zase začít s výrobou, kterou jsme preventivně odstavili,“ podotýká René Musil, spoluzakladatel Kofoly a generální ředitel společnosti Pivovary CZ Group.

O produkty Kofoly zákazníci nepřijdou. Firma je schopná jejich výrobu pokrýt z jiných závodů, které má v Mnichově Hradišti nebo Rajecké Lesné na Slovensku. Vodou nebyla zasažena ani místa, kde se stáčejí minerální vody Ondrášovka, Korunní nebo Kláštorná Kalcia.

Se svými čtrnácti závody na pěti evropských trzích je skupina Kofola jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů. Celkově zaměstnává více než 2800 lidí. Do jejich portfolia patří kromě výše zmíněných minerálních vod i hroznový nápoj Vinea, řada sirupů jupí, dětské nápoje Jupík, energetický nápoj Semtex a tradiční československá značka Top Topic.

V licenci vyrábí a distribuuje Royal Crown Colu a do skupiny patří i síť UGO, provozovatel Freshbarů a Salaterie a Leros, výrobce směsí z léčivých rostlin. Od letošního roku je Kofola rovněž většinovým majitelem společnosti Pivovary CZ Group, pod kterou spadají značky Zubr, Holba a Litovel.

https://forbes.cz/premium/#start
info https://forbes.cz/premium/#start