Jedna z největších českých rodinných skupin – českobudějovický Koh-i-noor holding, jejž ovládá patriarcha rodu Vlastislav Bříza –, loni utržila 4,4 miliardy korun. To je meziročně zhruba o 50 milionů na tržbách více a je to také absolutní vrchol v historii Koh-i-nooru. Forbesu čísla poskytl Vlastislav Bříza.
Mírně rostla také provozní ziskovost EBITDA, která byla loni 582 milionů korun. Z hlediska obratu je to solidní číslo, které ale přesto nedosahuje rekordní ziskovosti z roku 2016, která se dotýkala 700 milionů korun, a kopírovala tak boom české ekonomiky i vrchol autoprůmyslu.
„Tržby loni jely solidně ve všech našich odvětvích, do ziskovosti se ale promítlo přidávání zaměstnancům“ uvedl k výsledkům Vlastislav Bříza. Letos je podle něj už v celé české ekonomice cítit ochlazení autoprůmyslu, které ale zatím v celkových makro číslech přetlačuje vyšší spotřeba lidí. Ta je tažena právě vyššími mzdami.
Koh-i-noor už totiž dávno nejsou jen slavné tužky s tradicí od roku 1888, ale Břízovi postupně vytvořili výrobně-průmyslovou skupinu, která má záběr ve výrobě plastů a nástrojů především pro autoprůmysl (Koh-i-noor Machinery), ve zdravotnictví (Gama), v energetice (Kralupol) a pochopitelně také v realitách.
Patří jim hotely na jihu Čech, například v Třeboni (Hotel Svět), ve Frymburku (Vltava) či na Zadově a také slavná pražská Gallery Myšák. Holding na konci loňského roku zaměstnával v Česku 2300 lidí.