Tři měsíce po rozchodu s Jiřím Šmejcem v loterijní skupině Sazka Group chystá čtvrtý nejbohatší Čech Karel Komárek prostřední další významnou a značně nákladnou operaci. V řecké herní skupině OPAP chce vyplatit všechny ostatní akcionáře.
A tak zatímco k Jiřímu Šmejcovi v rámci vyrovnání v Sazka Group zamířilo podle odhadů něco přes 13 miliard korun (část toho ve formě akcií chorvatské sázkovky SuperSport), za 67 procent akcií OPAP Komárek zaplatí přes dvě miliardy eur, tedy asi 51 miliard korun. A to v případě, že jeho nabídku vyslyší všichni akcionáři řecké společnosti.
Firma, jejíž podíl Komárek společně se Šmejcem a dalšími spojenci koupil v roce 2013 od řeckého státu, je veřejně obchodovaná na aténské burze. Za 33 procent akcií tehdy zaplatili zhruba 16,6 miliardy korun. Dnes menšinový, ale kontrolní balík akcií drží společně s řeckým rejdařským magnátem Georgiosem Melissanidisem, který je pro něj mocným a užitečným spojencem zejména směrem k tamní vládě a regulátorovi. Ten by tak měl zůstat v OPAP i nadále, byť podle neoficiálních informací se finančně na výkupu drobných akcionářů podílet nemá. Na druhé straně pro Karla Komárka jde o strategicky významný krok.
„Od 1. května 2013, kdy došlo k vyhlášení privatizace OPAP, akcionáři OPAP dosáhli celkového výnosu přes 130 procent, z toho více než 1,4 miliardy eur z vyplacených souhrnných dividend. Nyní chceme dát akcionářům možnost realizovat zvýšenou hodnotu v průběhu let prostřednictvím největší dobrovolné nabídky v Řecku za 10 let,“ uvedl v oznámení Karel Komárek. K jeho nabídce se nyní bude vyjadřovat správní rada společnosti.
Komárek nabízí za jednu akcii 9,12 eura. Začátkem týdne se OPAP obchodoval za 9,63 eura. S tím, že firma plánuje v polovině července vyplatit dividendu ve výši 0,6 eura na akcii. Po oznámení úmyslu největšího akcionáře vyplatit své drobné společníky šla hodnota akcie OPAP mírně dolů.
Firmu od roku 2013 řídí Komárkovi lidé v čele se zkušeným bankéřem Kamilem Zieglerem. Ovládnutí OPAP podle informací Forbesu vychází z úvahy vstoupit na některou ze západních burz s celou Sazka Group, s čímž souvisí posilování pozic v jednotlivých herních společnostech po Evropě.
Dobře informované zdroje Forbesu nicméně považují scénář, kdy by Komárek vyplatil všechny zbývající akcionáře, za nepravděpodobný. „Bylo by to příliš drahé a technicky neúčelné,“ myslí si nejmenovaný expert z loterijního byznysu. Pro zlepšení výchozí pozice pro IPO Sazky mu podle něj bude stačit navýšit podíl na 51 procent.
Zástupci Komárkovy skupiny KKCG budoucí strategii nechtěli nad rámec zveřejněného oznámení komentovat.
Samotný OPAP, který patří mezi pět největších sázkových společností v Evropě, měl v loňském roce čisté tržby (tedy vsazené částky minus vyplacené výhry, bez daní a poplatků) přes jednu miliardu eur, celá skupina Sazka operuje s konsolidovanými čistými tržbami 1,3 miliardy eur. Hrubý provozní zisk EBITDA Sazka Group v roce 2018 překročil půl miliardy eur.
Sazka kromě Česka provozuje významné loterie a hazardní hry také v Rakousku, Itálii a donedávna rovněž v Chorvatsku. Tamní sázkovou kancelář SuperSport ale podle představeného plánu získá v rámci vyrovnání Jiří Šmejc. Sám Komárek chce pak Sazku směrovat i na další velké západní trhy, hovoří se o snaze posílit v Itálii o SuperEnalotto a získat licenci na číselnou loterii ve Francii či Velké Británii.