Už více než dva měsíce stojí produkce řady hollywoodských seriálů a televizních show. V květnu vyhlásili tamní scenáristé, kterým došla trpělivost s nízkým finančním ohodnocením i nejistým zaměstnáním, všeobecnou stávku za lepší podmínky. Teď se k protestu přidali také herci.
Stávka, na které se herecké odbory shodly ve čtvrtek, začne platit hned o den později. K bezmála dvanácti tisícům stávkujících pracovníků se tak přidá dalších 160 tisíc členů hereckých profesí. Půjde o první společnou stávku herců a filmových a televizních scenáristů za posledních třiašedesát let.
Protesty tak pravděpodobně oddálí natáčení filmů Dům draka, Gladiátor 2 nebo dalšího dílu Mission Impossible. Stejně tak stávka zřejmě ohrozí řadu dalších premiér i galavečerů k předávání televizních cen.
Vyhlášení stávky se těsně vyhnulo čtvrteční londýnské premiéře snímku Oppenheimer. Dlouho očekávané uvedení filmu bylo na poslední chvíli záměrně přesunuto o několik hodin dříve, aby se jej herci a herečky mohli účastnit bez ohledu na to, jak jednání odborů dopadne.
„V určitém okamžiku však musíte říct ne: tohle už si nenecháme líbit. Nemůžete změnit obchodní model bez toho, aniž byste jej přizpůsobili svým zaměstnancům,“ komentovala situaci Fran Drescher, prezidentka herecké odborové organizace.
Narážela tak na změny, kterými americký filmový a seriálový průmysl v posledních letech prošel. Vzestup streamovacích platforem v pandemii totiž změnil způsob, jakým diváci konzumují televizní pořady i filmy.
Studia jako Universal nebo Paramount si stěžují na nízké výdělky, kvůli kterým jsou nuceny snižovat náklady a razantně měnit své obchodní modely, často na úkor svých zaměstnanců.