Startup Wiz, který se zaměřuje na kybernetickou bezpečnost, ukončil jednání se společností Alphabet. Její součást Google byla podle dřívějších informací médií ochotna za startup zaplatit asi 23 miliard dolarů (536 miliard korun), což by byla její dosud největší akvizice. Wiz místo toho zvažuje, že vydá akcie v rámci primární veřejné nabídky, uvedl server televize CNBC.
„Odmítnout takovou pokornou nabídku je těžké,“ napsal v oběžníku zaměstnancům spoluzakladatel firmy Wiz Assaf Rappaport. „Ale protože máme tak výjimečný tým, činím toto rozhodnutí s důvěrou,“ citovala z oběžního agentura Reuters. Informovaný zdroj pak serveru CNBC řekl, že za rozhodnutím částečně stály obavy z nepříznivé reakce antimonopolních úřadů a také investorů.
Alphabet ani Wiz nikdy oficiálně neoznámily, že spolu jednají o propojení svých činností. O firmách Alphabet a Google se nezmiňuje ani oběžník, z něhož citovala některá média. Wiz už dříve plánoval, že si potřebné peníze na další růst zajistí emisí akcií a vstupem na burzu. Podnik má v úmyslu dosahovat ročních tržeb v objemu jedné miliardy dolarů (více než 23 miliard korun).
Agentura Reuters v polovině tohoto měsíce s odkazem na své zdroje uvedla, že Alphabet je v pokročilé fázi jednání o převzetí firmy Wiz.
Ta je jedním z nejrychleji rostoucích softwarových startupů na světě. Poskytuje cloudová řešení kybernetické bezpečnosti s detekcí hrozeb v reálném čase za využití umělé inteligence. Založena byla v Izraeli, ale teď má sídlo v New Yorku.
Společnost Wiz měla za loňský rok tržby kolem 350 milionů dolarů a podle svých internetových stránek spolupracuje se čtyřiceti procenty firem ze seznamu Fortune 100. Nedávno si v soukromém financování zajistila miliardu dolarů, čímž se její hodnota dostala zhruba na dvanáct miliard dolarů.
Wiz spolupracuje s mnoha poskytovateli cloudových služeb, jako je Microsoft nebo Amazon. Mezi své zákazníky počítá firmy jako Morgan Stanley či DocuSign. Wiz má ve Spojených státech, Evropě, Asii a v Izraeli dohromady asi devět set zaměstnanců. Firma už dříve uvedla, že letos plánuje celosvětově nabrat asi čtyři sta zaměstnanců.