Spojené státy a Evropská unie pracují na dohodě o nových clech zaměřených na nadměrnou produkci oceli z Číny a dalších zemí. Opatření se mají zaměřit hlavně na dovoz z Číny, která těží z toho, že využívá netržní praktiky.

Zároveň by dohoda měla ukončit obchodní konflikt z éry bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. S odvoláním na informované zdroje to ve čtvrtek uvedla agentura Bloomberg.

Rozsah opatření, další země, kterých se mají cla týkat, a výše cel, se stále projednávají. Očekává se také, že bude vytvořen rámec pro další země, které by se k plánu mohly v budoucnu připojit.

Dohoda má být součástí globální úmluvy o udržitelné výrobě oceli a hliníku, o které Evropská unie a vláda amerického prezidenta Joea Bidena jednají od roku 2021.

Cílem rozhovorů je urovnat spor, který začal Trump, když uvalil cla na dovoz kovů z Evropské unie s odkazem na rizika pro národní bezpečnost, píše Bloomberg.

Trump v roce 2018 uvalil pětadvacetiprocentní clo na dovoz oceli a desetiprocentní clo na dovoz hliníku, aby tak ochránil americké výrobce. To vyvolalo vážný obchodní spor s Evropskou unií.

V roce 2021 se obě strany dohodly na pozastavení sankčních opatření a stanovily lhůtu pro nalezení trvalého řešení sporu do 31. října letošního roku.

Pokud se nedohodnou, automaticky se vrátí Trumpova cla a odvetná unijní opatření na americké zboží v hodnotě více než deset miliard dolarů, tedy 227,5 miliardy korun. Země se ale také mohou dohodnout na prodloužení stávajícího příměří.

Čína je největším světovým producentem oceli. Na celosvětové produkci se podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj podílí více než polovinou.