Vůdce Hamásu byl zabit. Washington k jeho eliminaci Tel Avivu gratuluje, vzápětí ale posílá kritiku za zacházení s humanitární pomocí. Na jedné straně přibývající naděje na příměří, na straně druhé mrtví civilisté včetně žen a dětí. Přinášíme shrnutí dění posledního týdne na Blízkém východě.
Izrael ve středu zabil lídra Hamásu, Jahjáa Sinvára. Podle analytiků Sinvárova smrt znamená klíčovou událost v rok trvajícím konfliktu. Západní lídři prohlásili, že jeho smrt nabízí příležitost k ukončení války, ale izraelský premiér Benjamin Netanjahu varuje, že konflikt stále není u konce. Spojené státy nyní chtějí zahájit jednání o způsobech dosažení příměří a propuštění rukojmích, uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller a zároveň označil Sinvára za „hlavní překážku“ v cestě k ukončení války. „Tato překážka byla zřejmě odstraněna. Nelze říct, že to znamená, že ten, kdo (Sinvára) nahradí, bude souhlasit s příměřím,“ řekl Miller. Dodal, že nyní jsou na příměří větší naděje. V posledních týdnech Sinvár odmítal vyjednávat úplně, doplnil.
Lidé hořící zaživa. Nejméně čtyři lidé zahynuli a desítky dalších byly zraněny při izraelském leteckém útoku na nemocniční komplex v centrální části Gazy, kde se vysídlení Palestinci ukrývali. Útok v pondělí v časných ranních hodinách zasáhl nemocniční komplex al-Aksá v Deir el-Balah a zavinil, že přeplněný stanový tábor zachvátily plameny. Izraelská armáda uvedla, že cílila na údajné bojovníky Hamásu operující uvnitř velitelského centra na parkovišti a že založit požár nebylo záměrem. Agentura pro humanitární záležitosti spadající pod OSN uvedla, že na místě několik lidí uhořelo zaživa, a apelovala na Izrael, že „zvěrstva musí skončit“.
V Gaze bylo podle úřadů pouze za pátek zabito nejméně 72 lidí. Izraelské údery zabily 33 lidí v uprchlickém táboře Jabalia v Gaze, tvrdí zdravotníci. Při izraelském leteckém útoku na školu spravovanou OSN, která poskytuje útočiště vysídleným rodinám na severu Gazy, zahynulo nejméně 22 lidí a desítky byly zraněny, uvedli místní zdravotníci a agentura civilní obrany řízená Hamásem. Ředitel místní nemocnice uvedl, že mezi oběťmi útoku na chlapeckou základní školu Abu Hussein v uprchlickém táboře Jabalia jsou děti a ženy.
Spojené státy posílají dopis Tel Avivu, požadují zlepšení humanitární situace. Dopis zmiňuje pasáž amerického zákona o zahraniční pomoci, který omezuje či zakazuje dodávat vojenskou pomoc zemím, které brání distribuci americké humanitární pomoci. Cituje také memorandum o národní bezpečnosti, které v únoru vydal americký prezident Joe Biden. To ukládá ministerstvu zahraničí, aby Kongresu podalo zprávu o tom, zda považuje za věrohodné izraelské tvrzení, že použití amerických zbraní neporušuje americké ani mezinárodní právo. Zpráva o americkém dopise přichází ve chvíli, kdy Izrael rozšiřuje své operace na severu Gazy a kdy rostou obavy ohledně dostupnosti humanitární pomoci, včetně potravin a léků, v celém pásmu. Američtí činitelé dříve v tomto roce uvedli, že Izrael možná porušil mezinárodní humanitární právo použitím amerických zbraní v rámci své operace v Gaze.